Guest aneta_muraru@yahoo.com

CAUTA POMPA SERVO DIRECTIE

20 posts in this topic

CIAO.AM PROBLEME CU POMPA SERVO DIRECTIE.SA DISTRUS GARNITURA INTERIOARA IN FORMA DE INIMA.NU STITI UNDE GASESC O GARNITURA SAU O POMPA  

:-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ne-ai spune si ce masinuta ai... si ce motorizare... Te-am putea ajuta. Ca idee pompa NU se repara, ci se schimba cu totul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar oare din ce cauza se defecteaza pompele servo....sunt tare curios care sunt motivele.Banuiesc ca daca are ulei pana la nivel, daca se schimba uleiul periodic,  nu tare ar trebui sa se strice, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am o problema cu pompa de la servo-directie(volvo s80 2.5D din 99)

imi pierde pe la ax ulei nu mult doar in timpul ierni,am vrut sa o schimb cu una noua dar pana mi-am facut timp

sa ma interesez de piesa cat ar costa si de unde sa o cumpar a venit vara si nu a mai cazut nicio picatura.

Asa ca o las pentru la iarna sa vad daca face aceasi figura,o schimb pentru ca risc sa imi stric si alternatorul cum pompa se afla deasupra il umezeste cu ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in primul rand se saluta forumu in al doilea rand se specifica unele detalii don'soara.. ai intrebat ca si cum cineva ar fi obligat sa raspunda la intrebarea ta

Share this post


Link to post
Share on other sites

am eu pompa servo pt 2.5 tdi sau 2.4 d 5 sau benzina ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar oare din ce cauza se defecteaza pompele servo....sunt tare curios care sunt motivele.Banuiesc ca daca are ulei pana la nivel, daca se schimba uleiul periodic,  nu tare ar trebui sa se strice, nu?

Ca orice piesa in miscare, datorita frecarii subansamblelor, in timp, se uzeaza. Ex: Simeringul sau bucsa axului;Pistonasele, garniturile sau supapele; etc. Nu mai vorbesc de situatia in care se folosesc uleiuri neadecvate ori cu impuritati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am un Volvo S80 2.4 din 2008 ! Cred ca am probleme cu servo directia, Se aude un zumzait ciudat , mai ales cand iau curbele la relanti...iar volanul se roteste mult mai greu..logic, mai ales cand masina e oprita ! Stie careva cine vinde o pompa servo mai ieftina? Poate chiar si second hand?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Stie careva cine vinde o pompa servo mai ieftina? Poate chiar si second hand?

Salut,

Incearca la Ionutz_lup, sau sandro!

Inainte de toate verifica lichidul sau schimba-l! Daca tot la fel face, atnci sa te gandesti sa o schimbi!

Ai verificat/schimbat lichidul de servo, înainte de toate?

Este mai simplu sa schimbi pompa decat sa verifici/schimbi lichidul ;D ;D ;D!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glumele sunt chiar foarte bune si le apreciez, dar daca umblu pe un forum si mai si pun intrebari pe aici, am crezut ca e subinteles faptul ca lichidul e la nivel, si asa a fost mereu, ba chiar l-am mai si cumparat de la reprezentanta ca fraierul de am dat 180 lei, in loc de 35 lei la un magazin de piese auto.

Un lucru nu am facut, sa-l schimb pe absolut tot din instalatie, ci mereu am completat!

Sa incerc sa oare sa schimb tot lichidul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Paliu Eu sunt cam pe langa dar teoretic vorbind e ca si cand faci schimbul de ulei dar de fapt nu-l faci ci doar complectezi. Ala nu se numeste schimb daca nu scoti totul afara. Din ce stiu la mine cand mi-am luat masina, imi mergea greu directia iar ala de la service ar fi scos tot lichidul afara si dupa ce a completat ar fi zis ca nu trebuie sa ramana aer pe "teava". Din punctul meu de vedere, ca piesa se strica, ca pana la urma e o pompa si aia cum e si pompa de benzina, pompa de apa etc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heimdallr, iti multumesc pentru sfat, sa ma duc la reprezentanta, :), chiar ca e buna gluma asta..:))

Dar sa stii ca am cautat probleme la pompa de directie si am gasit topicuri numai despre volvo pana in 2006, deci am avut curiozitatea sa caut, Nu inteleg de ce te-ai suparat, sau te-ai ofensat ca am zis de glumele alea...ma rog.

i love Volvo, iti multumesc pt sfaturi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

HEIMDALLR pompa seamana, si chiar asta este! Dar faza tare este ca am avut probleme la rola intinzatoare ! Mai precis s-a RUPT surubul care tinea rola in blokul motor !!!! Sincer parca inainte de a se rupe nu se auzea zumzaitul respectiv ! Am cumparat rola si cureaua de accesorii (noi) le-am schimbat, dupa care am inceput sa aud zumzaitul !!!

Sa fie oare probleme iar la acceasi rola?? La asta nu m-am gandit ! Eu m-am gandit ca e pompa servo ca merge greu volanul.

Bineinteles cand s-a rupt surubul de la rola intinzatoare am ramas fara servo, dar nu am mai mers cu masina!

Multumesc pentru raspuns, daca mai ai o idee te rog spune-mi !!

Nu-ti spun ce istorie a fost sa scot bucata de surub ramas in blocul motor...dat motorul mai jos din suporti, dupa care chinuiala 2 ore cu o masina de gaurit cu filet pe invers!

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu n-am glumit, înţelege!

De la reprezentanţă ai cumpărat lichid de servodirecţie original, ceea ce ai fi găsit prin magazinele de piese la 35 RON nu e original, e Febi/Swag. E drept că ai dat cam mult, oricum, deoarece un litru de ulei de servo Volvo PN 30741424 costă vreo 13 euro în Germania, iar restul şnapanilor vânzători de piese de pe la noi îl dau cam cu 100 RON litrul.

Seamănă pompa ta cu cea din imagine: http://en.bildelsbas...g&width= ?

PS: Nu cumva îţi bâzâie cureaua de accesorii sau vreo rolă?.

.

Restul "snapanilor vanzatori de piese" il vand cu pretul de 100 de ron pentru ca atat iese, dupa adaugarea TVA + adaos mic, tipic pieselor OE de 10% - 15% max la pretul de achizitie "LINIAR" al importatorilor de piese OE in Romania (Materom, Autonet, Autotoal, etc etc), nu pentru ca sunt "snapani" si ar pune ei adaos de 50%.

Iti recomand sa arunci o privire peste preturile de achizitie a pieselor OE de la marii importatori din Romania (pentru orice marca) si sa le compari apoi cu Germania.

Faptul ca ai posibilitatea sa iti achitizionezi din Germania uleiul la 13euro, foarte bine, dar incearca sa il si distribui en-gross aici, la acelasi pret !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1Eu am pus link"ul pentru cei care au tipul ala de pompa . 2 Ignor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna, am si eu o intrebare, daca se poate, nu gasesc, nu stiu unde este pompa de  servo si mai ales unde pot sa ma uit la nivel, in caz daca trebuie sa completez uleiul , eventual sa schimb tot uleiul. Am Volvo V50 , 2.0 Diesel, 136 CP 2005.Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoti farul din dreapta si ai rezervorul sub el

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze, pentru ca nu am raspuns si mai ales nu am multumit pentru raspuns. Asa este, acolo era exact rezervorul pe care-l cautam, din fericire nu trebuia sa complectez uleiul. Va multumesc Midnight Caller.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No problem !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now