Guest

Probleme reglare far

27 posts in this topic

Treaba sta in felul urmator,am vrut sa reglez farurile dar nu s-a putut pentru la cel din dreapta nu merge reglajul sus/jos si nu ma refer la cel din bord,la acel surub de pe far unde se regleaza mai sus sau mai jos.Banuiesc ca a sarit ceva pe acolo dar nu stiu exact ce sistem are si nu vreau sa fac altele.Rog pe cineva daca ma poate ajuta cu vreun sfat,idee!Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel am incercat si eu sa reglez, adica sa ridic putin mai sus xenon-ul dar nu am reusit. Cred ca am invartit destul de mult dar nu am vazut nici o schimbare.

Asteptam raspuns

multumim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca a iesit din nuca, trebuie miscat de lupa si vazut daca se misca, daca e fix nu e iesit din nuca iar daca se misca e iesit din nuca .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai idee cum se ajunge la lupa? Se da vreun plastic din spatele farurului jos?

Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Booooooooon

Uite cum sta treaba....am rasucit la acele reglaje de mi-au sarit cheile din mana.........nu rezolvi nimic.............

First, cele pe xenon au reglaj automat legat de greutatea de pe spate....pe axul de pe spate ai un senzor care masoara puterea de apasare si astfel greutatea de incarcare. Se regleaza singure.

In cazul nefericit pe care l-am intalnit si eu, sa bata la 5 m in fata si sa nu vezi nimic, te duci frumusel la Primus Auto in Otopeni si se rezolva elegant. Este ultima incercare pe care am facut-o eu dupa diverse service-uri.

Nu poti altfel, belive me ptr ca am trecut prin asta. Cei de la Primus ti le regleaza super ok si o sa vezi diferenta. Totusi asta nu costa atat de mult incat sa nu poti plati la final.

Mie mi-a luat pe schimbat senzor temp externa + reglat faruri = 130 lei.

Bafta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am xenon de fabrica.o sa incerc varianta lui Bogdan sa vad ce e acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Iuli

::) U are funny .

Pai vita_fresh nu are xenon de fabrica din moment ce are reglaj faruri manual .

Mai departe farurile cu xenon de fabrica se regleaza din soft, dar au si reglaj manual .

http://forums.swedespeed.com/zerothread?id=128461

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai el a spua asta dupa ce i-am scris...parca

Pana la urma faci cum vrei eu ti-am zis varianta mea.

Incearca sa nu fugi de service-uri atata vreme cat nu poti face ceva...nu incerca sa fii "meserias" la toate....

Bafta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul post a scris ca are reglaj de sus/jos din bord DECI logic nu are xenon de fabrica ;D

Si din moment ce am reglaj pe far ce sens are sa merg la reprezentanta ? 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu imi trebuie nici un soft nimic nici eu nu vad rostul reprezentantei ???,plus ca cea mai apropiata,Primus, e cam departe de mine :D

Azi ma bag sa vad ce e blocat,sarit pe acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ vita_fresh

Sa-mi zici daca ai rezolvat ceva...cu pozele puse de Bogdan

Eu am xenon de fabrica, in concluzie nu am buton de reglat in masina ;D. Am incercat sa le reglez din suruburile din spatele farului dar am invartit si tot invartit si nu am vazut nici o schimbare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi m-am bagat sa vad daca totusi pot regla acest far care imi da maxim.E vorba despre farul dreapta al masinii,stanga cum privesti din fata masinii.Am incercat sa il reglez vertical fara nici un efect apoi am incercat si reglajul lateral iar acela merge.Misc de el si acest o ia inspre dreapta dar surprinzator se ridica si in sus,la un moment dat coltul oglinzii de la faza lunga incalecase rama farului ???

Acum chiar sunt total in ceata :'(

In VADIS am cautat si nu am gasit decat cum reglezi un far nu si daca intampini probleme in operatiune ce e de facut..... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate in VIDA  ce trebuie sa vina de la Roberto o fi raspunsul ;D

Am sa ma uit in VIDA sa vedem ce este legat de far. Dar nu cred ca este ceva sau ceva in plus fata de Vadis. Poate ma insel, sa speram !  :D

E S40 v1 sau v 2 ? Adica < 2007 sau dupa ? sau e din 2004 ca si al meu ? ca difera !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok m-am uitat in VIDA, nimic extra fata de instructiunile normale, ai 2 tzamburusi si cam atat, nu zice ce sa faci in caz ca sunt stricate. Cel mai bine scoti farul si vezi ce e baiu' acolo, poate poti sa il pacalesti cumva.

post-527-12877879345349_thumb.jpeg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scos farul si m-am uitat in interior totul pare la locul lui si nemiscat.sa il mai scot odata sa ma uit mai bine poate o fi sarit/blocat ceva pe acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem solved! :thumbsup2: :yahoo:

Acele tamburusiuri care sunt aratate si in VADIS si in VIDA sunt puse pe niste suporturi asemenea unor sigurante de mufa,respectiv in lateralele lor undeva mai jos au doua clemute.Tragand usor de ele rotitele ies si se vede si problema.La mine cel putin crestaturile tamburusilor cu urmatoarea parte a reglajului erau tocite unele de unde si imposibilitatea de a regla farul.Totusi se pot regla cu imbusul din partea ce a ramas pe far pentru ca aceea e cea principala,dar asta trebuie facuta cu farul dat jos.

Multumesc tuturor pentru sfaturi si indrumari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem solved! :thumbsup2: :yahoo:

Acele tamburusiuri care sunt aratate si in VADIS si in VIDA sunt puse pe niste suporturi asemenea unor sigurante de mufa,respectiv in lateralele lor undeva mai jos au doua clemute.Tragand usor de ele rotitele ies si se vede si problema.La mine cel putin crestaturile tamburusilor cu urmatoarea parte a reglajului erau tocite unele de unde si imposibilitatea de a regla farul.Totusi se pot regla cu imbusul din partea ce a ramas pe far pentru ca aceea e cea principala,dar asta trebuie facuta cu farul dat jos.

Multumesc tuturor pentru sfaturi si indrumari!

La cat de greu e demontarea farului la S40-uri noastre......hahaha

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indeed!Da tre sa belesti bine ochii ca daca nu te apuca.... :machinegun:.din cauza unor chitibusiuri de genul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar daca am invartit pana cand a facut s-a auzit un "clantz" si apoi se invarte in gol, mai merge sa-l pun pe nuca sau trebuie alt far?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa il dai inapoi sau scoate capacul din spate si ajuta-l sa se puna la loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoti farul, dai reglajul inapoi, dupa care tragi de lupa spre spate pana face "clantz" si intra in nuca.

PS> asta daca nu ai spart nuca .

PS2> nu trebuie alt far ca se repara si nuca sparta .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@  Bogdan G

cand ai timp sa te uiti tu la far sa vezi ce si cum?...sunt bun de cinste ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai maine nu am timp ca am programari toata ziua, vineri sunt liber deci te astept cu un telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now