ValiU

http://www.letsdoitromania.ro/

370 posts in this topic

Vreau sa va fac o propunere.

http://www.letsdoitromania.ro/

Daca accesati link-ul de mai sus veti fi aruncati pe un site cu propunerea de a curata romania.

Putem face si noi asta.

Ati fi interesati? Ziua romaniei pentru curatenie ar fi 25 septembrie

Eu as alege ca zona, valea jiului

De ce?

Este o zona superba insa, printr-un fenomen extraordinar, aceasta a fost umpluta cu carpe si materiale de confectii.....

Va intereseaza sa organizam in acea zi sa facem curatenie?

1 km, 2 cati reusim. Conteaza

Ce ziceti?

Va rog sa raspundeti doar la subiect.

Fara ironizari, fara critici fara Nu in brate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ofer cu draga inima, daca mi se ofera si in dotare un pushcoci cu care sa trag dupa cocalarii care vor scuipa seminte pe drum, cotoare de mere aruncate din masini, etc. etc. Poate ma voi baga si fara ;)

Bravo pentru intentie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu va pot da pusti......  daca as avea as fi egoist si le-as folosi eu

Putem doar sa facem asta....

Daca se concretizeaza,o sa incerc sa fac rost si de doua bannere (sau cum naiba se scrie) in care sa scriem ceva de bine cu volvo si pe care am putea sa le punem la intrarile vaii jiului.

Eventual ceva frumos.....

important e ca lumea sa isi doreasca si sa facem un lucru bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vali, aceeasi actiune am avut-o cu organizatia de tineret a Psd pe lunca Motrului. A fost o actiune reusita. Daca ne hotaram, eu ma ocup de anumite necesitati: manusi menajere, saci, mediatizare si nitel sprijin de la autoritati, cu toate ca e in Hunedoara si nu stiu ce culoare politica or avea aia de judet de acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce veste buna. :)

Multumesc mult Alin pentru spirjin.

Pai hai sa incepem o mica organizare.

Pe 25 septembrie e ziua romaniei pentru curatenie deci trebuie sa ne ocupam de organizare.

O sa incerc sa iau legatura cu astia de pe site pentru a vedea ce putem face.

Trebuie sa stim exact pe cati oameni ne putem baza foarte sigur

De saci, manusi si transportul gunoaielor se ocupa organizatorii. O sa ne mai trebuiasca si masti sanitare pentru ca acele carpe sunt pline de praf (daca nu ploua)

Noi trebuie sa adunam cati mai multi oameni pe care chiar sa ne putem baza.

Pe valea jiului ne trebuie ceva organizare pentru ca e un pic mai periculos.

Ar fi bine sa avem sprijin si de la o firma care are in dotare barci. E nevoie pe anumite zone. Asta daca ne dorim sa lasam ceva frumos dupa noi.

O sa trebuiasca sa avedem in vedere, iar asta e f important, de cum va fi vremea in aceea perioada.

Daca ploua iar debitul creste.... atunci totul cade.

O sa trebuiasca sa avem si o zona de backup pentru cazul asta. in care valea jiului e inabordabila.

Poti sa te interesezi?

Eu o sa incerc sa adun si colegi din banca. O sa vad cati isi doresc asta.

O sa dau mail si la raiffaisen gorj si sa vad si in petrosani ce avem. Poate mai adun si de pe acolo niste oameni.

Poate reusesc ceva si cu banca.

Am ales Valea jiului pentru ca ar fi un proiect foarte frumos si mare. Si daca reusim.... suntem tari.

O sa merg sa fac si poze sa se vada cat e de deprimant acum si apoi sa se vada ce am realizat daca ne reuseste.

Multumesc pentru sprijin. Ne vedem de 1 mai si daca vrei ne vedem si mai discutam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prezent. Ma bag.

Am in dotare : saci de gunoi, greble, 2 carabine winchester 12 mm, un revolver reck de 9,8 mm, si un colt 40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super. Inseamna ca l-am catigat si pe Midnight Caller.

Midnight Caller pregatestete, mergi la vanatoare!.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

era si o liniutza pe acolo (pregateste-te:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar arunca numai cotoare de mere si seminte ar fi beton. Aste-s biodegradabile... Da ce te faci cu aia care arunca pahare de plastic, peturi si alte d-astea. Alea-s cu adevarat problematice. Am si eu citeva arme, da le folosesc la vanatoare ;)

Ma ofer cu draga inima, daca mi se ofera si in dotare un pushcoci cu care sa trag dupa cocalarii care vor scuipa seminte pe drum, cotoare de mere aruncate din masini, etc. etc. Poate ma voi baga si fara ;)

Bravo pentru intentie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

I'm in !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali, daca prin "valea jiului" te referi la defileul jiului de la livezeni pana la bumbesti-jiu (sadu), pot sa te (va) ajut cu mult mai mult decat sfaturi. Din intamplare lucrez la parcul national defileul jiului  ;)

Dar va spun de pe acum ca nu e treaba usoara, noi facem curatenie destul de serioasa in fiecare primavara (nu de-aia mimata cu presa), dar intr-o zi nu poti acoperi mai mult de 200 de m lungime din maluri, asta in conditiile in care am fost 8-9 persoane tot timpul. Ca o idee, anul trecut am adunat o remorca de tir de gunoaie dintr-o singura parcare.

Problemele pentru care sunt atat de multe gunoaie ar fi: gibonii de la volan care tranziteaza zona ( nici in tg-jiu, nici in petrosani nu este mcdonalds' sau kfc, si cu toate asta toata marginea drumului e plina de cutii si cutiute de cartofi prajiti, cola si aripioare de pui), gropile de gunoi ale oraselor/satelor din amonte de livezeni sunt toate amplasate pe marginea apei si la prima viitura toate carpele si peturile ajung in jiu.

Daca vrei sa organizezi o actiune faina, eu si colegii mei de la parc te (va) ajutam cu draga inima, nu numai cu vorbe  ;)

Barci am putea face rost de la salvamont gorj, saci si manusi gasim un sponsor, oameni sa se stranga...  ;D

Eventual la final putem tranti doua bannere la intrarile in defileu cu "aici au facut curatenie membrii volvo-club.ro"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca era in alta zi, veneam 100%. Dar pe 25 septembrie este Nunta mea, asa ca pe cei care nu vor participa la actiune ii voi invita la nunta  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine sa traiasca...mirii sa traiasca...LAAA MUUUULTI ANI!  :beertogether:

Sa fie intr-un ceas bun! CASA DE PIATRA !!!  :-*:-* :-*

Sry de off... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Deja o veste si mai buna.

Exact la acea zona ma refer.

Sunt constient ca e ceva f greu.

Sunt constient si ca, probabil nu vom reusi sa facem minuni.

Eu insa sunt hotarat sa incerc.

O sa vad cati oameni pot sa strang.

Sper ca mai mult de 8-9.

Alin ne ajuta si el.

O sa ma gandesc de unde putem strange mai multi oameni.

Multumesc mult pentru sustinere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:wav: :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca ne strangem

10 aduc eu obligat fortat. Din familie normal

Mama frate purcel pisica...... :)

xydexter o sa te rog sa faci niste poze la cum arata acum.

Vreau sa le atasez unui mail pe care vreau sa il dau la servici.

Multumesc

BauBau multumesc pentru bannere. (daca reusesc sa obtin ceva bani de la banca.... desi putin probabil o sa incerc sa contribui)

Nu promit nimic, doar incerc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, o sa ma ocup cat de repede pot de poze.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa am nevoie de datele tale (xydexter) sau sa te inscri pe site-ul respectiv

Eu am buletin de bucuresti si s-ar putea sa nu pot forma echipa.

Una din cerinte e sa ai domiciliu in orasul respectiv

Vrobim

adresa mea de mail e valiumbres@yahoo.com sau telefon 0726384876

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa mai studiez si eu problema, ma gandesc ca n-au nici o treaba daca tu vrei sa vii din bucuresti la curatenie in gorj/hunedoara. Cu cartarea iar n-ar fi o problema, am tot ce trebuie, problema este ca sunt atat de multe gunoaie ca nu stiu care trebuie mai urgent stranse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu asta

Si si eu ma gandesc cu groaza ce e acolo.

Incerc sa strang cat mai multi oameni ca sa se cunoasca ceva.

Daca tot lucrezi acolo incearca tu sa iei legatura cu primariile din zona.

Macar de instiintare.

Dar intai sa lasam saptramana asta sa vad cati oameni pot strange.

Insa Poze te rog mult.

Sunt mai eficiente decat un milion de cuvinte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca Romsilva (administratorul ariei protejate defileul jiului) va semna un parteneriat oficial cu ong-ul Ecoassist (letsdoitromania.ro). Ca urmare, o sa avem un suport logistic mai consistent(transport deseuri, manusi, saci si ce-o mai trebui). O sa realizez o harta cu locurile unde trebuie neaparat facuta curatenie in zona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma, ma intreb si io: daca Romsilva e administratorul, de ce nu-si face curat in ograda? Ca doar nu duc ei padurarii lipsa de bani ;). Sau e mai simplu sa faca altii in locul lor, ei numai sa trimita niscai manusi, un taf si o remorca? Adevarat e ca nu au aruncat ei gunoaie, dar macar au bani si actiunile ar fi bine de facut unde chiar nu exista alte posibilitati.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum si tu, Cataline... actiunile de curatenie se fac de obicei la strada, cat mai aproape de o carciuma, sa nu oboseasca nici duduile de la presa prea tare  ;) Eu am participat la niste fâsuri, aaa, pardon, actiuni de curatenie, organizate de "institutii deconcentrate". Daca vrem sa facem curat, ii lasam pe padurari cu defrisarile lor, aia oricum sunt in plus pe la orice actiune ecologica.

Acum 2 ani, inainte si dupa ce am muncit jumatate de zi.

post-2820-12877877844374_thumb.jpg

post-2820-1287787784591_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca are rost sa mai asteptam dupa ei.

Poate reusim sa facem curatenie iar apoi ei macara sa o intretina sau sa stea la panda si sa le dea amenzi celor care fac mizerie si din bani pe amenzi sa refaca curatenia.

macar atat.

Dar nu are rost sa mai discutam pentru ca stim toti ca nepasarea in tara asta e pe primul loc.

Momentan am 11 oameni pe care ma pot baza pentru curatenie.

Astept si alte inscrieri.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now