Guest aniculescu

Pierdere antigel

11 posts in this topic

Am un S80 T6 si-mi pierde antigel.Cam la 2 luni trebuie sa completez antigel.Mai e cineva cu aceeasi problema sau am eu o scurgere la instalatie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu patesc la fel dar lenea e mare.

Verifica daca sub presul soferului este ud sau mocheta este imbibata cu antigel.  Remediu: sub bord, deasupra pedalei de acceleratie, ai doua tevi de la incalzire.Tevile au cate un colier, de sarma oteloasa si o garnitura (oring).Schimba garnitura ! 

Verifica sub masina, daca ai antigel scurs. depistezi cauza (pompa de apa ,furtune, coliere) si remediezi problema.

Spor la treaba ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde cat pierde; daca e putin vezi sa nu fie busonul nestrans si sa piarda prin evaporare, bafta sa nu fie ceva mai grav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da si eu am aceasi problema,eu circul mult cu ea si vara trebuie sai completez des nivelul la antigel.

cred ca e si normal la masina mea care are 440.000km garnituri mai uzate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Am inteles ca dupa normative, antigelul trebuie schimbat la 3 ani. Ca isi pierde din calitati, uzeaza furtune, pompa, etc.!? E adevarat? Voi ce antigel folositi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine scade nivelul mai ales cind este foarte frig. Completez si pe urma e OK. Eu am pus G12

Edited by selc

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine scade nivelul mai ales cind este foarte frig. Completez si pe urma e OK. Eu am pus G12

G12 e antigelul ala care-si schimbă culoarea cand se uzeaza (pierde din calitati)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU.

G12 este antigelul fara silicati pt VW .

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU.

G12 este antigelul fara silicati pt VW .

Da, ai dreptate, Bogdan, e ala portocaliu! Nu e la fel de bun ca Febi violet?

Share this post


Link to post
Share on other sites

G12 e evolutia lui G11.Tuseste Volvo daca scot G11 ce am gasit,si ii pun G12,?Ca din ala am deja,ramas de la masina femeii,vreo 5-6 litri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are absolut nimic daca bagi in masina ta, masina ta nu tuseste, se infunda caloriferul si atat, da lasa ca-l faci tu pe o bordura, asta ca sa-ti rapsund cu aceiasi aciditate cu care vad ca ma alinti de 2 zile . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now