paunionutz

Ambele masini implicate in accident prezentate, pt deschidere dosar de dauna?

125 posts in this topic

da, da si cand te loveste un asigurat la euroins.... ghici cam cum o sa fie? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de aia mi-e frica dar la cat de ieftin e spatele la Volvo zic ca ma descurc eu cumva, oricum am o bara in plus de spate si niste stopuri si un haion mai gasesc, sa nu fie in lateral ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De 2400E cat mi-au cerut la CASCO imi fac si fata si spatele la XC70, hai sa fim seriosi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca poti sa repari mai nimic de 2400 de euro decat daca pui numai chit sau iei numai piese de la dezmembrari. Dar nervii si timpul aruncat pe cautat piese nu-l socotesti? La omniasig platesc 1100 de euro lunar. Mi se pare mai mult decat acceptabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

greseala?????

1100 lunar cre ca nui nici la S Klasse :P

eu platesc la bcr 2200 RON pe an

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D  betty e mai larga de mina  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mao pe un an de zile la Omniasig sau BCR. Atat costa pt ca valoare asigurata este 24k E si 5 ani vechime .

@Betty sa stii ca si masina ta e second hand si daca pui o piesa de caroserie SH nu-i sta in gat si nici nu sughita, pe testatelea si decat sa pun cum am facut la V70 trager nou dar after market care evident a ruginit mai bine pun SH dar original .

Si vezi ca faci o confuzie mare, asiguratorul nu are nici o obligatie sa-ti repare tie masina cu piese originale sau sa ti-o repare la reprezentanta ba mai mult cand repari masina la reprezentanta mai si comenteaza ca a fost scump si nu-ti plateste toata suma (ma refer la reparatii pe RCA ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma refer la Casco. Am doua reparatii la primus pe casco si n-a zis asiguratorul absolut nimic. Si chiar daca e sa repar cu piese sh prefer sa le caute asiguratorul, nu eu. Ca n-am timp de colindat prin parcuri de dezmembrari. Iar in legatura cu reparatiile la reprezentanta, am ales un asigurator care are decontare directa cu primus si n-are cum sa ma opreasca in niciun fel sa-mi repar masina numai la primus. Sunt libera sa-mi aleg orice service vreau atat timp cat au decontare directa. Iar primus nu cred ca accepta sa vina asiguratorul cu piese.

@mao

anual

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 1000 E o merita dar la 2400E cat mi-au cerut mie nu merita, oricum am avut accident si m-a costat reparatia vreo 50E (grila+trager) si mai am un far spart si parbrizul, astea mai costa 500E deci pt 550E sa dau 2400E ca poate o data la 13 ani fac accident ?  Niciodata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci eu platesc 2200 ron pe an la valoare asigurata 16.000 euro.

nu inteleg de unde scorurile alea la voi

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci eu platesc 2200 ron pe an la valoare asigurata 16.000 euro.

nu inteleg de unde scorurile alea la voi

De cate ori ai folosit pana acum Casco?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primul an nu am avut nici o dauna si in al doilea an(acesta) am schimbat oglinda dreapta complect 3800 ron. Deci o data. Daca stau bine sa ma gandesc a fost mai ieftin de 2200 lei pt ca am primit ceva de genul 100 euro reducere ca primul an nu am avut dauna. O sa ma uit in polita si va spun sigur cat a fost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt ca atat costa asigurarea la un XC70, la Golf 4 am platit 900E deci mai mult decat platesti tu, pretul este in functie de vechimea masinii @ valoare, daca masina e veche si scumpa cum e XC70ul asta e pretul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce sa fac schimb? Oricum nu cred ca vrei XC70, consuma peste 12%, bleah .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La allianz Casco se mai calculeaza si in functie de sexul si varsta proprietarului. Mie mi-au calculat casco la vreo 3000 de euro pe an, apoi am schimbat cnp-ul cu 1 in fata, aceesi varsta si mi-au calculat 2400 euro. Adica 600 de euro reducere doar pt ca esti barbat. Am pus apoi un cnp pt barbat si varsta 50 de ani si am obtinut 1000 euro lunar. Mari misogini astia de la allianz  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt bre misogini, au o statistica si asta le arata, este clar ca unul de 50 de ani o sa fie mai cuminte la voland decat o tanara de 18 ani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu-i corect ca sunt multe exceptii. Eu zic asa: fie sa exista o baza de date cu istoricul fiecarui sofer fie sa-ti testeze aptitudinile la volan si in functie de asta iti calculeaza prima  :D

Am vazut barbati trecuti de prima tinerete absolut penibili la volan si am vazut si gagici sub 25 de le dau clasa majoritatii barbatilor de orice varsta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre alea sunt iexceptii, statistica e statistica ce mama dracu, domn doctor ia mai baga matale un sondaj ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre alea sunt iexceptii, statistica e statistica ce mama dracu, domn doctor ia mai baga matale un sondaj ;D

Cei mai periculoÅŸi sunt ÅŸoferii cu vârste cuprinse între 21 ÅŸi 30 de ani, potrivit statisticilor Brigăzii PoliÅ£iei Rutiere. ÃŽn doar patru luni, aproape 750 dintre ei au fost sancÅ£ionaÅ£i că au trecut pe culoarea roÅŸie a semaforului, 852 nu au acordat prioritate pietonilor, iar 1.257 sunt vitezomani.

Viteza, spun poliÅ£iÅŸtii, nu Å£ine cont de vârstă. Au prins cu radarul un ÅŸofer care avea 16 ani, dar ÅŸi zeci de pensionari, chiar ÅŸi din cei care intră în categoria "peste 70 de ani". Neacordarea de prioritate pietonilor este un alt cusur al celor de vârsta a treia.

Tot statisticile poliÅ£iei rutiere arată că, în primele patru luni ale acestui an, bărbaÅ£ii au greÅŸit mai mult în trafic decât femeile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa a zis mai devreme la TV dar asigurarile se bazeaza pe statistici de daune nu pe viteza si neacordare de prioritate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now