Ambele masini implicate in accident prezentate, pt deschidere dosar de dauna?

paunionutz
By paunionutz in Daune, accidente si asigurari,
Salutare! Acum cateva zile, cand ma deplasam pe aici prin cartier, a iesit una bucata femela bruneta de pe o strada din stanga mea si s-a infipt in usa din spatele masinii mele. Nedorind sa-mi dea asigurarea "pentru ca eu mergeam pe contrasens (ocolind o groapa)", a omis sa ia in considerare semnul stop pe care il avea si am mers la politie. A ramas fara ABCDar si vreo 360 de lei amenda. Imi da asigurarea la Carpatica si ma duc la constatari, cu PV, dovada si copie de pe asigurarea femeii. Indivizii imi spun ca trebuie sa vine si ea, sa-i faca si ei poze la masina si-mi flutura un articol de lege in fata cu "Obligatiile asiguratului", in care era mentionat ca asiguratul este obligat sa anunte daca produce un accident. Prin urmare am sunat la CSA (Comisia de Supraveghere a Asiguratorilor) si mi-au spus sa le fac o reclamatie. Indivizii s-au mai domolit un pic si au spus ca or sa o caute ei pe individa si ca ma suna azi (Luni). Oricum daca nu ma suna azi, diseara le intocmesc reclamatia, sa se ocupe CSA-ul de ei.
  • 124 replies