Guest Adriann

E legal?

35 posts in this topic

Vreau sa-mi pun toba sport si xenon in faruri si proiectoare. E legal?

Volvo 440 '96

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu toba poate si cu proiectoarele , xenon nu prea se merita  ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiindca probabil ai geam cu striatii la faruri, cu xenon o sa-ti primesti numai "urari de bine" de la cei de pe contrasens. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e valabil la masinile cu volanul unde trebuie, insa cand ai volanul pe partea cealalta  farurile bat pe contrasens  deci deranjaza pe ceilalti, punand xenon nu o sa-i orbesti pe ceilalti si oricum tu nu o sa vezi mai bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

de legal nui

de vazut mai bina da am si in v40 si in 244 xenoane reglate un pic mai in jos  de trei luni nimeni nu mia facut cu farul inca nu am orbit pe nimeni cind nui reglat atunci nui pre bine pt ceilalti participanti la trafic

dar suntem in romania asta ii aici tot ii posibil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiindca probabil ai geam cu striatii la faruri, cu xenon o sa-ti primesti numai "urari de bine" de la cei de pe contrasens. ;)

Trust me. Noaptea merg cu proiectoare(care bat excelent) si cu pozitii. Ma injura daca dau faza scurta.

Asta e valabil la masinile cu volanul unde trebuie, insa cand ai volanul pe partea cealalta  farurile bat pe contrasens  deci deranjaza pe ceilalti, punand xenon nu o sa-i orbesti pe ceilalti si oricum tu nu o sa vezi mai bine .

Ok. Am inteles :))

Dar din punct de vedere al legalitatii ? VOLVO16 mi-a spus ca nu sunt legale :|

Patesc ceva daca ma trag astia pe dreapta?

Am niste lupe de plastic de se lipesc in exterior pe care le-am cumparat dupa eBay. Nu le-am pus inca, am zis sa va intreb cum e cu xenon-ul.

Masina cand a venit din scotia avea lupe, dar le-am dat jos ca le prajeau creierul alora din sens opus.

P.S M-a tras rar-ul pe dreapta acu 1 saptamana. Mi-a luat noxele si mi-a zis ca scot mai putine noxe ca o bicicleta :D Nu mi-a zis nimic de faruri. E un atu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Farurile tale sunt reglate pentru mers pe stanga, de-aia te injura aia cand dai faza scurta. Daca vrei sa faci miscarea cu xenoane, cel mai bine iti iei niste faruri de la o masina cu volanul pe stanga. Esapamentul daca nu e yed cu leduri nu cred ca o sa aiba cineva ceva de comentat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte scumpe farurile :| Nu merge sa trag de ele intr-o anumita pozitie sau ceva de genul asta?

Esapamentul.... o sa huruie. Nu rau, doar cat sa se auda frumos.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Asa ar trebui sa le reglezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la noi in cluj la RAR daca inmatriculezi o masina de anglia te obliga sa schimbi farurile

din cauza orbitului

pe vapor cind vii de la englezi trebuie (au) sa lipesti ceva autocolant pe faruri  sa nu orbesti ceilalti participanti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai putea incerca, dar cred ca e si din sticla de la faruri nu doar din reglaj. In principiu trebuie sa le faci sa bata catre dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai ce sa reglezi, exista faruri de LHD si RHD, sunt diferite, oricum nu inteleg prea bine ce vrei tu sa faci cu masina asta dar ma rog e problema ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai mai putea sa-ncerci ceva mai simplu:

Inverseaza-le, stanga dreapta si se rezolva.

;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se pot regla , trebuie neaparat schimbate ...cu conditia ca le pastrezi pe cele originale cand mergi in vizita in UK... :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ma uit daca dezmembreaza cineva 440 si daca au un pret acceptabil pentru bugetul meu le schimb, daca nu, bijuteria mea o sa aibe xenon si cu astea de le am acum :D

Nu se mai duce nimeni in UK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate stiu eu sabau raul avea ceva faruri de 440 de pe unu din franta , succes !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai buna solutie este xenonul cu lupa, in combinatie cu lentila clara.

Lentila clara o poti face din plastic.

Eu am gasit in bv, la o firma de publicitate, sa imi faca lentile clare din plastic, destul de ieftin.

Stia baiatul ala despre ce e vorba, inclusiv lacuri... si ce mai trebuie pe acolo.

Oglinda (atat) difera intre farurile LHD si cele RHD... cel putin la seria 400.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lentile... te referi la geamul de la far nu? Stii cumva cat costa ?

Am gasit pe cineva sa-mi puna lupa la far, 150 de lei/far cu tot cu montaj.

Ma apuc sa caut oglinda :D

Thanks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lentile... te referi la geamul de la far nu? Stii cumva cat costa ?

Da.

...Se pleca de la pretul materialului, aproximativ 9Eu mp.

Am gasit pe cineva sa-mi puna lupa la far, 150 de lei/far cu tot cu montaj.

Ce zic eu si ce intelegi tu. ;D

Mai studiaza.  :P

...Ideea din spatele solutiei, xenon cu lupa, este ca nu mai depinzi de oglinda la faruri. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu unde a-ți gasit voi pe cineva care sa puna lupe la 150 RON cand numai 2 lentile din plexiglas costa 200RON .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da.

...Se pleca de la pretul materialului, aproximativ 9Eu mp.

Ce zic eu si ce intelegi tu. ;D

Mai studiaza.  :P

...Ideea din spatele solutiei, xenon cu lupa, este ca nu mai depinzi de oglinda la faruri. :)

Poti sa-mi dai mai multe detalii te rog frumos ? Poate o adresa sau numar de telefon? :D

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal

Nu mai am numarul de tel... l-am pierdut cu restul.  :-\

Se pleaca de la 9eu/mp material dar pretul final pentru 2 lentile clare din plastic ajunge pe la cat a spus Bogdan.

De la aia 9eu/mp se mai calculeaza: matrita, manopera, lacuri, etc...

Tinand cont ca o sticla normala, noua e in jur de 230ron, e o afacere super buna.

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

La XC70 ma costa o sticla de far 670RON, deci merita alea de plastic insa la alea striate unde costa 300RON doua sticle nu prea merita (de S60 zic cu far striat) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now