thor4ever

demontare gps

12 posts in this topic

m am decis sa incerc repararea gpsului.astept rotita facuta de andrei si dupa sfaturile lui m am apucat de demontat.

pt inceput este nevoie de o surubelnita normala de dimensiuni medii si una in stea(am un set stil briceag din metro cu mai multe diametre de stea)am inceput din laterale desfacerea grilajului.dreapta jos prima data apoi stanga jos.cele 2 de sus au mers mai greu dar cu putin efort controlat am desfacut. cu surubelnita in stea se desfac cele 4 suruburi,apoi mufa de la IR si cele 2 mufe ce intra in gps.

apoi am urcat in casa si m am apucat de desfacerea carcasei de plastic negru din dreapta.apoi placutele de tabla ce protejeaza rolele.

am scos rolele pe rand

apoi cu varful la surubelnita trebuie scos arcul din urechiusa

cu 2 surubelnite se scoate siguranta si arcul cade usor jos.

se scoate ce a mai ramas din rotita

post-3123-12877878789143_thumb.jpg

post-3123-12877878790951_thumb.jpg

post-3123-12877878792893_thumb.jpg

post-3123-12877878795763_thumb.jpg

post-3123-12877878798359_thumb.jpg

post-3123-12877878799815_thumb.jpg

post-3123-12877878802939_thumb.jpg

post-3123-12877878805572_thumb.jpg

post-3123-12877878808378_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa ce primesc rotita incerc si procesul invers de remontare.sper sa nu mai ramana piese in plus.si mai ales sa si functioneze la final

Share this post


Link to post
Share on other sites

Keep up the good work, eu iti tin topicul curat ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

remontarea gpsului este mult mai grea decat demontarea.

se incepe prin plasarea centrala a axului asa cum este in ultima poza(poza nr 9) si se pune rotita noua.se impinge bine pana iasa bine tesitura din axul central.se pune arcul cu codita mica in jos,apoi piulita si apoi siguranta cu partea arcuita asa ca in poza 13.daca nu arcul are tendinta de se deplasa si indoaie piulita de plastic.siguranta nu va intra usor.

acum vine partea cea mai grea.cu varful unei surubelnite trebuie intors arcul cu codita mare aproape o tura.si apoi indreptat usor spre urechiusa lui.aici am stat creca 5min,aveti grija ca daca va scapa arcul de pe surbelnita si va loveste peste deget va taie urat(am patit o).apoi se repun rotitele in ordinea inversa cum s-au scos.si se folosesc surubelele mici.

apoi se pune talpa de sustinere si se folosesc surbelele mai lungi.si se inchide cu capacul de plastic cu ultimul surbel lung.

plasarea in bord este f usoara.spor

post-3123-12877879129637_thumb.jpg

post-3123-12877879132354_thumb.jpg

post-3123-12877879134912_thumb.jpg

post-3123-12877879137865_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este greu de pus la loc datorita repunerii arcului in pozitia normala

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate am fost nevoit pt ca rotita era rupta.avand in vedere ca harta de romania nu este iar in concediu in vest merg maxim 1 data pe an....criza asta,am zis sa fie masina intreaga.mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine mai comenteaza aiurea pe topicuri DYI primeste BAN o saptamana.

Multumesc de intelegere .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am reusit sa desfac si eu navigatia si am gasit rupta in bucati rotitza asta minunata... am cautat prin oradea sa gasesc pe cineva sa mi-o faca insa parte de strungire se leaga multi sa o faca insa pentru dintii respectivi trebuie o freza, utilaj care nu prea l-am gasit la atelierele la care am umblat. stiu ca avea cineva pe aici pe forum de vanzare rotita respectiva... ma puteti ajuta careva cu un numar de telefon mail sau ceva?

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stii ca nu-i nevoie sa postezi in toate topic-urile cu navigatie despre rotita buclucasa.

Daca scrii intr-unul singur e suficient.

Mai trebuie doar ca cineva sa te poata ajuta ca de vazut sigur vede toata lumea problema ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

astept rotita facuta de andrei si dupa sfaturile lui m am apucat de demontat.

Salut.Poti sa ma ajuti si pe mine cu o rotita dintr-asta.Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

as putea incerca eu sa fac rotita daca as avea niste dimensinui exacte pentru ea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.Deocamdata vad ca si-a revenit dar tot se aude ceva suspect cind se ridica si coboara,

de aia nu as vrea sa il desfac, inca.Multumesc oricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now