galis

problema deschidere portbagaj

70 posts in this topic

nu mi se mai deschide portbagajul///care ar fi problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naspa,

Baga levierul ca e de rau.

Glumeam ;D

Incearca de mai multe ori din masina sau din cheie. Daca nu merge foloseste si cheia de metal ptr situatii de urgenta si incearca cateva inchideri/deschideri repetate din usa sofer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a mai discutat si ras-discutat problema asta.urmareste sectiunea S40/V50 si vei afla raspunsul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se aude click cand apesi telecomanda incearca asa: pui palmele in partea de jos a portbagajului (spre bara) si te apesi puternic de 2 ori. Dar vezi sa nu strambi tabla. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clapeta de la deschiderea portbagaj are scurt

Trebuie sa o schimbi, 1-2 mil

Naspa,

Baga levierul ca e de rau.

Glumeam ;D

Incearca de mai multe ori din masina sau din cheie. Daca nu merge foloseste si cheia de metal ptr situatii de urgenta si incearca cateva inchideri/deschideri repetate din usa sofer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat problema. Au fost rupte firele din cauza deschiderii repetate a portbagajului... se pare ca e o problema destul de intalnita la volvo.  :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceeasi problema a aparut si la mine. Tind sa cred ca este tot din cauza firelor sectionate, pentru ca nu mi se mai aprind nici becurile de la iluminare numarul :(

Intrebarea mea e alta: Cum mama naibi deschid eu portbagajul manual?

Toate bune!

Edited by birkof

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceeasi problema a aparut si la mine. Tind sa cred ca este tot din cauza firelor sectionate, pentru ca nu mi se mai aprind nici becurile de la iluminare numarul :(

Intrebarea mea e alta: Cum mama naibi deschid eu portbagajul manual?

Toate bune!

Rabatezi scaunele, te bagi in el cu o lanternuta, desfaci toate clipsurile de plastic de pe capitonajul portbagajului, tragi mocheta de pe capitonaj inspre tine ca sa ajugi la cele 3 suruburi care fixeaza incuietoarea pe portbagaj, le desfaci, scoti mufa alba din incuetoare si impingi portbagajul in sus (sau pui pe cineva sa traga de afara) si asa il deschizi.

Apoi desfaci burduful de cauciuc si vei gasi firele sectionate, le rezolvi, pui temporar mufa in incuietoare ca sa deblochezi incuietoarea pentru ca ea e ramas blocata jos pe yala, o scoti si o montezi inapoi pe capacul portbagajului, pui capitonajul si gata ! :headbang:

Edited by Roberto
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc @Roberto!

Diseara ma bag in portbagaj :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc @Roberto!

Diseara ma bag in portbagaj :smile:

Good Luck, you gonna need it :glasses9: !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atasez cateva poze de la operatiunea minune

post-2940-0-01078400-1345712254_thumb.jp post-2940-0-23454700-1345712256_thumb.jp post-2940-0-41291900-1345712258_thumb.jp post-2940-0-21456300-1345712261_thumb.jp post-2940-0-19979300-1345712263_thumb.jp post-2940-0-81556500-1345712265_thumb.jp post-2940-0-03197300-1345712268_thumb.jp post-2940-0-03883500-1345712270_thumb.jp

PS: Nu va luati de culoarea firelor. N-am gasit fir negru, prin podul bunicilor :(

Din pacate, am observat o alta problema:

Portbagajul se inchide la armarea din telecomanda, se deschide cum trebuie, insa nu mai apare in bord atunci cand e lasat deschis si nici lumina de veghe din el nu mai functioneaza. De la ce ar putea fi?

Astept pareri si idei.

Toate bune!

Edited by birkof
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am aceeasi problema, dar m-am blocat la manerul acela de plastic pe care nu-l pot scoate de nici un fel. Ai vreo sugestie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut,

Ca sa nu mai deschid un nou topic despre porbagaje...

La mine se deschide si nu sta inchis. Cand descui usile de la telecomanda, incuietoarea portbagajului se tot deschide, un interval de cateva secunde intre deschideri. Si in mers la fel face. Mesajul ca am portbagaj deschis imi apare doar la gropi.

Daca vreau sa nu mai faca, descui usile, las portiera deschisa sa pot intra, incui din telecomanda si apoi "trantresc" porbagajul. Asa incuietoarea nu se mai deschide si portbagajul ramane inchis.

Astept sfaturile voastre, mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi postul #12 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Birkof, mai ai unul din firele mai subtiri sectionate. Incearca sa "le iei la mana" (pleci de la un punct si tragi degetele pe fir, in acelasi timp facand o bucla pe deget ) sa vezi care pare slabit. Desi par ca sunt intregi, e posibil sa fie intrerupte.

SAU:

Intrerupatorul de la becul din portbagaj/ masaj de protbagaj deschis este tot in broasca, si il poti testa apasandu-l, dar presupune sa desfaci iar toata treaba.

Pentru ca nu iti deschide nici becul si nici mesaj nu iti da, e clar problema pe circuitul lui.

L.E

broasca se desface si ea in 2 :

1 partea mecanica

2 partea electro-mecanica aia de are melcul de deschidere,motorasul si intrerupatorul cu pricina.

In functie de model (inainte de 2008/ dupa) difera. Tu ai modelul mai nou si cred ca are doar un holsurub.

Edited by gordon

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine problema nu este la fire.

S-a stricat butonul pe care apesi sa se deschida portbagajul.

Butonul e pe bara pe care scrie VOLVO impreuna cu becurile pt. numere.

Nu reusesc sa desfac (imi este frica sa nu rup ceva) sa ajung "mai in interiorul" butonului.

Teoretic este un plastic dintr-o parte in alta, care tine si becurile, si butonul este in mijloc. Dar nu-mi dau seama cum se desface la partea cu butonul.

Stiti cum se desface?

Exista vreo cale sa-l pot repara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pb. este la microswitch.

L-a mai inlocuit cineva pana acum? Stiti cum se poate scoate?

Mesajul de portbagaj deschis apare din cauza ca e stricat microswitch-ul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles eu, acel switch este cu tot cu suportul pentru becurile de numere si este ambutisat in acel suport. va trebui schimbat cu totul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesajul de hayon deschis e de la broasca .

Micro-intrerupatorul este turnat in suport, se poate scoate dupa ce se sapa in suport pana la placa ce tine micro-intrerupatorul .

Nu merita munca pt ca toata placa noua este o suta si ceva de lei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pana la urma am reusit sa desfac plasticul de sub "VOLVO".

Cum zice si Bogdan, micro-intrerupatorul este turnat in suport.

Stie cineva un cod pt. aceasta piesa? sau de unde pot lua placa?

Pun si 3 poze cu ele desfacute, asa.

Poti te rog Bogdan sa fii un pic mai explicit cu :"Mesajul de hayon deschis e de la broasca". Adica cum mai exact? Daca schimbv placa aia de plastic cu micro-intrerupator, o sa-si revina si nu mai arata ca-i deschis portbagajul?

Mentionez ca acum, totul e conectat si tot imi apare msj. in bord.

Mersi.

post-230-0-15554400-1393247168_thumb.jpg

post-230-0-36745800-1393247174_thumb.jpg

post-230-0-03552000-1393247180_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesajul din bord cu hayon deschis nu are treaba cu manerul de deschidere din poza pusa de tine, mesajul din bord este fie de la un fir taiat (putin probabil) sau de la broasca (foarte probabil) .

Tot ansamblul de becuri si switch il gasesti la colegul Midnight Caller si costa cca 100 lei nou OEM .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este 130RON mai exact, si vine exact bucata aceea neagra din pozele de mai sus.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now