Johnnie

lichid de servo-directie

35 posts in this topic

Oameni buni, am un scartait ca de cauciuc atunci cand dau stanga-dreapta de volan, cand vreau sa parchez masina, sau cad iau o curba cu a doua. In rest, in mers nu aud acel scartait. M-am gandit ca e de la directie, am dat jos farul si contraaripa de la roata fata si se pare ca lichidul este la nivel. Interesant e ca in cartea masinii scrie ca lichidul nu se schimba, ci doar se completeaza daca e nevoie. In fine, nu pot acum sa fac operatiunea de inlocuire, dar, daca lichidul e la nivel, care sa fie cauza scartaitului atunci cand virez , si mai ales cand masina aproape sta pe loc, de exemplu parchez cu spatele.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fi cumva de la telescoape acel scartait ca de cauciuc? Si sa-mi dea impresia ca e de la directie? Cunoaste careva fenomenul? Am nevoie sa stiu, pentru ca as vrea sa am oarecum o idee inainte sa merg la mecanic.

Sau poate fi de la caseta de directie? Ma poate scoate cineva din confuzie, va rog?

Va multumesc.

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi la mecanic, poate fi și de la flanse

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Midnight Caller said:

Mergi la mecanic, poate fi și de la flanse

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Mai iti aduci aminte matale ca aceiasi problema am avut si eu ? Si dupa ce am schimbat amortizoare + flanse am/ ai rezolvat'o matale in fata blocului prin schimbare de bielete ? 

Cujacha schimba bieletele prima data ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau asa :)))

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc oameni buni. M-ati mai luminat. Si sper sa fie de la telescoape sau de la bielete (cele antiruliu?). Ma gandesc ca daca e de la caseta de directie (daca poate fi) e mai naspa si ca service si ca pret.

Sa aveti sanatate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam frumos Danyx. In cazul asta n-o sa fie mare complicatie. Ma gandesc daca le-as putea schimba de unul singur. Ce credeti? A mai facut-o cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt sigur ca le poti schimba si singur nu este o operatiune complicata . Desfacerea lor insa s-ar putea sa iti dea batai de cap daca nu ai un flex la indemana ;)

Cauta pe site-ul asta piese , daca nu le gasesti se rezolva cu un email ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Danyx. Maine o sa ma uit sa vad cum se prezinta bieletele. Ideea e ca pe denivelarile drumului nu se aude niciun clancanit la bielete. Oricum, bieletele sau flansele, sper sa nu fie mai mult de atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now