Sign in to follow this  
Followers 0
octav84

Știe cineva cum e drumul de la Piatra Neamț la Tg. Mureș?

15 posts in this topic

Știe cineva cum e drumul de la Piatra Neamț la Tg. Mureș?

Edited by Danyx
Corectare diacritice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi e prost pe ambele rute .

Dacă mergi Bicaz,via Gheorgheni ,Sovata ,Târgu MureÅŸ e mai scurt.Varianta prin TopliÅ£a cred ca e ceva mai lungă.

Trecerea prin CarpaÅ£ii Orientali,via Moldova e o adevărată aventura.Been there,done that.  :D

Doar în Pasuri drumurile sunt foarte proaste,în rest acceptabile.

Fii cu băgare de seamă la radarele mobile. Se practică,mai ales în satele de munte,unde te aÅŸtepti mai puÅ£in.

Drum bun !  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drumul spre Tg Mures este cel mai bune prin Suceava-Pasul Tihuta-Bistrita-Tg Mures.

Variantele prin Piatra Neamt, oricare ar fi ele, nu cred ca au fost reabilitate in cursul anului acesta. Anul trecut erau „varzaâ€, desi ceva mai acceptabil pe alocuri era, in toamna, cel prin Cheile Bicazului.

Nenea Base-Boc nu s-a chinuit sa investeasca in infrastructura in situatii de criza, chiar daca Seful CJ Neamt e de-al lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi prin Suceava- Pas Tihuta - Bistrita, o sa ajungi mai repede si cu masina intreaga.

In Cheile Bicazului o sa pierzi timp si o sa spui cuvinte urite despre drum.

NU incerca nici varianta Piatra-Bicaz-Vatra Dornei ca sa scurtezi. E pacat de masina.

Drum bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Știe cineva cum e drumul de la Piatra Neamț la Tg. Mureș?

Brrrr, Gheorgheni-Toplita-Reghin a fost probabil cel mai prost drum pe care am fost vreodata..... (toamna trecuta).

As merge prin Gheorgheni-Praid-Sovata-Acatari

Mare grija la gropile de prin Acatari, am spart doua roti intr-una din ele....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin Suceava iti recomand si eu  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc mult!!!!

Caut drumul cel mai bun, într-adevăr. Eu È›in la maÈ™ină È™i la buzunarul meu.

AÈ™a că mama lor de portocalii........

Share this post


Link to post
Share on other sites

DN12C Piatra Neamt- Gheorghieni si DN 15 de la Toplita la Reghin au fost reparate acum o luna, se circula binisor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

DN12C Piatra Neamt- Gheorghieni si DN 15 de la Toplita la Reghin au fost reparate acum o luna, se circula binisor. 

Dar in rest te distruge psihic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm.

Eu, de fapt, vreau să merg de la IaÈ™i la Oradea. AÈ™a că voi merge prin Gura Humorului, V. Dornei, BistriÈ›a È™i de acolo oi vedea eu. Ideal ar fi să ajung la Turda că pe acolo am mai fost È™i am parcurs marea super tare autostradă de 40 È™i ceva de km. â€UN FLEAC†ce a durat 18 min.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu acum 2 sapt. am venit Oradea-Cluj-Gura Humorului-V. Dornei-Roman-Iasi si a fost OK drumul, mai putin aprox. 10 km in apropiere de V. Dornei. Exista si varianta mai scurta ca nr. de km. dar nu ca timp cred ca tot acolo ajungi fiindca sunt portiuni praf si pulbere. La propriu, dupa spusele unor amici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

te rog mult să detaliezi Oradea- Cluj- Vatra Dornei. N-am fost niciodată de la V. Dornei la Cluj.

Ai trecut prin Turda și A3?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, am fost prin Beclean. Parca  ;D  Nu ai GPS?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oradea-Iasi eu recomand la toata lumea traseul: Cluj, Apahida, Reghin, Toplita, Borsec, Poiana Largului, Tg Neamt, Pascani, Iasi.

In total 550 km, timp estimat 7-8 ore la mers civilizat.

Si pe portiuni acum:

1: Oradea-Cluj, trafic infernal, drum ingust, distanta de 150km, viteza medie 70km/ora, timp estimativ 2-2,5 ore, atentie la radare

2: Cluj-Reghin, drum nu foarte circulat, reparat recent, distanta 100km; se poate merge relativ bine cu 80-90km/ora dar atentie la curbele fara vizibilitate, timp estimativ 1 ora, fara radare

3: Reghin-Toplita, refacut aproape in totalitate recent se merge acum cu 80-90km/ora, atentie in sate la poduri unde s-au lasat intentionat portiuni cu denivelari pentru reducerea vitezei. Iarna si noaptea frecvent ceata pe defileul Muresului. Fara radare.

4: Toplita-Borsec, super frumos, serpentine, o placere de condus, distanta 40-50km, fara radare

5: Borsec-Poiana Largului, drum bun fara probleme fara trafic aglomerat, atentie la carute, copii, animale, fara radare

6: Poiana Largului-Tg Neamt, 60km, drum in bune conditiuni, atentie la serpentinele de urcare spre Petru Voda, drumul a suferit grav dupa ultimele ninsori, fara radare

7: Tg-Neamt-Pascani, drum foarte bun, atentie sporita pe raza localitatilor Cristesti, Motca, Gastesti, si la intrare in Pascani unde se poate gasi amplasat frecvent radar

8: Pascani-Tg Frumos, drum relativ bun, pe alocuri ceva probleme, se poate merge tare, nu am intilnit vreodata radar dar am auzit ca ar putea fi la Costesti, info neverificata

9: Tg Frumos-Iasi, drum european se merge foarte tare, in mod normal 130-140km/ora, atentie la intrarea in fiecare localitate de pe traseu reduceti viteza, in mod sigur este radar, toate satele au unul/doua echipaje radar.

Mentionez ca ultima data am fost pe acest traseu Oradea-Iasi in 2 Ianuarie 2011 asa incat datele sunt actuale. Fac acest drum de citeva ori pe an, de vreo 5 ani de cand tot vin si plec din tara. Daca sunt intrebari va stau la dispozitie cu mai multe amanunte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0