Anghel Marian

Cheie contact

21 posts in this topic

    Salut, baieti! De vreo luna incoace cheia mea s-a deteriorat foarte rau, in sensul ca se macina cauciucul de pe ea. Deja s-a dus jumatatea dinspre extremitatea unde se pune pe inel. A ramas cheala acolo. Probabil procesul va continua. Ce ar trebui sa fac? Stiu ca are un cip incorporat pe acolo. Deocamdată am infasurat-o in banda adeziva, dar arata tare urat. A mai patit-o cineva? Cum a rezolvat-o?

    Multumesc anticipat pentru sfaturi!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am patit asa ceva,dar se poate face

Trebuie sa mergi la un centru sa face o copie dupa cheie,apoi la cineva priceput / reprezentanta pentru cip

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am la fel.

S-a rupt o parte din plasticul ala.

post-2951-12877880908568_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are cineva cheia nou dar neprogramata pentru S/V40 o pot programa eu cu scule ca la Primus

Pot face diagnoza,sters coduri eroare,calibrari,modificarea anumitor parametri cam tot ce se face la o reprezentanta mai putin programari de ECU noi

Share this post


Link to post
Share on other sites

si una dintre cheile mele arata asemanator (a doua e nefolosita o tine sotia).  initial am crezut ca fostu´proprietar a avut caine sau ceva, dar vazand ce scrieti voi aici imi dau seama ca nu. apropo, eu tin telecomanda separata de chei in buzunarul de la blugi. nu de alta dar daca imi cade se sparge iar si costa vreo 15€ una noua (evident nu originala).

ieri la cumparaturi dau sa inchid din telecomanda...nimic. incearca si sotia, nimic. pana la urma am incuiat cu cheia sotiei. zic: "a, precis e o sursa de bruiaj prin zona de nu mai merge niciuna". ma intorc de la cumparaturi, dau sa deschid si nu-mi gasesc cheia. in momentul ala mi-am dat seama ca e in contact. si atunci mi-a venit ideea: o scot si incerc iar telecomanda. si surpriza: merge perfect. de unde am tras concluzia ca telecomenzile nu merg daca cheia este in contact. mai stia cineva de chestia asta?

la cat mai multe chei cat mai scurte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mea a ajuns sa iasa din cuciucu ala,vreau sa vad daca o pot face tip briceag :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mea a ajuns sa iasa din cuciucu ala,vreau sa vad daca o pot face tip briceag :D

Am patit la fel, s-a macinat plasticul de la prima cheie, am dus-o la un meserias care a adaptat-o cu tot cu cip la o cheie briceag , si merge perfect. Cu 500 de mii am cheie noua! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

dau sa deschid si nu-mi gasesc cheia. in momentul ala mi-am dat seama ca e in contact. si atunci mi-a venit ideea: o scot si incerc iar telecomanda. si surpriza: merge perfect. de unde am tras concluzia ca telecomenzile nu merg daca cheia este in contact. mai stia cineva de chestia asta?

La mine tot asa e.Daca am cheia in contact nu merge telecomanda :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am incercat sa inchid masina dinauntru cu telecomanda si nu am reusit  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde anume ai facut cheie tip briceag la 50 de ron?

In Galati, repet, la un meserias care face chei, ascute cutite, umple brichete etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, telecomanda nu s-a potrivit, dar asta e, nu fac mofturi. Iar ca sa poti avea si tu una, nu stiu cum sa procedam, eu am trimis cheia lui frate-miu in tara

si el a vorbit cu meseriasul, el a facut practic totul. Daca eram eu acolo, poate puteam sa te ajut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate adapta foarte usor o cheie briceag la masina. Trebuie luat cipul din cheia veche si pusa pe cheia noua sau direct pe contact ;) Am vazut la un meserias care a pus alarma+inchidere centralizata pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ati mai gasit vreo rezolvare la facutul cheilor?fratele meu are nevoie urgenta de una pt ca a lui este sparta si deocamdata nu are o a doua cheie(este de curand proprietar de volvo si fostul proprietar inca n`a trimis a 2`a cheie)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Acum doua saptamani am gasit un loc in CJ unde iti face cheie noua (normala, nu tip briceag), costa 60 RON.

La intarea din parcare in iulius mall, la intrarea de langa Auchan este un atelier de facut chei.

Eu nu mi-am facut pentru ca nu am avut cheia de rezerva la mine si nu am vrut sa risc sa raman in CJ, dar data viitoare cand o sa mai am drum in Cj pun "la bataie" cheia veche.

P.S. tipul m-a asigurat ca o sa functioneze, el scoate chipul si il baga in cheia noua pe care o face el (era un locas, mi-a aratat) si dureaza cam 30 min.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now