Roberto

Reco Planet - Reconditionari planetare si cum isi bat ei joc de clienti

11 posts in this topic

Ia uite ca mi-am amintit ca trebuie sa imi fac datoria si sa ii avertizez si pe altii sa nu faca greseala mea, aceea de a apela la firma RecoPlanet din Tunari, Bucuresti, care se ocupa ( cica ) cu reconditionari planetare.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Inainte sa incep vreau sa lamuresc cateva lucruri:

- Povestea se desfasoara exact cum s-a intamplat, pe zile, in cele mai mici amanunte

- Planetara mea a fost in stare de functionare, asa a mers 180k km si mai mergea mult si bine, tot ce avea era un joc mic in tripoda din mijloc, datorita unu burduf spart, care cauza mici trepidatii enervante intre 35 - 40 km\h

- Stiu ca o planetara reconditionata e fix pix ! Pe mine ma interesa strict sa reziste fara sa vibreze barem 2 luni reconditionata, pana imi gaseam\achizitionam\primeam alta noua, prioritatea era volanta si ambreiajul, deoarece alta masina nu am si depind de ea.

- Cele 3 cifre din paranteze sunt terminatiile numerelor de telefon care se gasesc in dovezile anexate respectiv factura detaliata Orange.

Ok, cat timp cautam dupa volanta si ambreiaj, zic hai sa caut pe net firme ce reconditioneaza planetare si sa vad cam ce se poate face la a mea, daca se poate, astfel nu o sa fiu nevoit pe viitor sa stau iarasi fara masina daca tot e pe butuci momentan, asa ca caut pe net, pe forumuri, etc si ajung la firma Reco Planet, adica reconditionariplanetare.ro.

31/03

Ma pun si incep sa sun la numere afisate pe pagina lor de conact dar nimic, numerele sunt inexistente, primul de sus scris gresit. In final sun la niste dealeri de-ai lor, care aveau un numar trecut in pagina mai jos ( .478 ), si dupa cateva minute imi dicteaza ei numarul corect, ca pe cei de la Reco Planet nu prea ii intereseaza website-ul. Dovada in poza cu extrasul de cont !

Raspunde un domn, ii explic care e treaba, ca e planetara de Volvo, model din 2 bucati, ca are joc in mijloc, il intreb de pret, imi spune ca intre 200 - 500 RON, ultimul fiind cazul in care trebuie schimbat tot tot (cap, etc ), la mine nu era cazul pt ca eu aveam nevoie doar de o reincarcare a tripodei si rectificare in partea din mijloc, apoi imi spune clar care e procedeul adica:

Clientul trimite planetara cu curier rapid pe cheltuiala lui, ei efectueaza o investighare, estimeaza ce trebuie facut si CAT COSTA, dupa care suna client-ul si ii spune pretul. Daca acesta e de acord si ii convine pretul se apuca de treaba, daca nu, o trimit inapoi tot cu curier rapid, tot pe cheltuiala clientului.

A ramas ca am sa ma gandesc la solutia lor in caz ca nu rezolv ceva.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/LqhDDeEOBhEk23weNQr67iUk_w9bZofeEtxP6yB6feo?feat=directlink

Mai tarziu, am dus planetara unui verisor de-al meu care are centru de dezmembrari, sa vedem daca gasim ceva role sau piese care s-ar putea potrivi la a mea. Ramane treaba pe a 2-a zi pt ca era deja tarziu.

1/04

Ma suna de dimineata verisorul si imi spune ca nu are role care se potrivesc la exact pentru planetara mea, asa ca ii spun ca am sa o iau mai tarziu si o trimit la reconditionat in bucuresti.

La ora 11.14 ii sun pe cei de la Reco Planet, raspunde o doamna, si o intreb de adresa exacta unde sa trimit planetara, si le spun ca are sa vina cu FanCurier de pe numele meu, planetara de Volvo, etc.

Dovada convorbirii in poza cu extrasul de cont.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/4D6qPB897b0m7JVC3wvVhyUk_w9bZofeEtxP6yB6feo?feat=directlink

2/04

Ma duc sa iau planetara de la versiorul meu, o impachetam si ma duc la FanCurier unde o trimit !

Dovada in poza cu fct si chitanta !

http://picasaweb.google.com/lh/photo/fEj5bTmpIM9AWW4wTiM4PyUk_w9bZofeEtxP6yB6feo?feat=directlink

3/04

4/05

5/04

6/05

7/04

Vazand ca nu primesc nici un semn de viata desi trecuse cateva zile, iar Fan Curier livreaza a 2-a zi, ma pun si sun sa vad ce e cu planetara !

Imi raspunde aceeasi doamna de la care am luat adresa pe data de 1/04 si imi da un raspuns cam soc: Cica planetara e gata si ma costa 6 mil ! WTF ? Apoi incep si ii spun clar si tare, pai cum durerea mea e gata si ma costa 6 mil cand eu nu am fost sunat, nu mi s-a spus ca a ajuns, nu mi s-a spus ce are, cat ma costa, daca sunt de acord cu pretul, cum vine asta ? Raspundul a fost ca...nu stie,

ca sa astept sa vorbeasca cu seful ! Il cheama si pe el la telefon si trebuie sa ii explic si lui acelasi lucru, ca nu m-a sunat nimeni, nu mi-a spus nimeni de 6mil, nu m-a cerut nimeni acordul, cum dracu vine asta ? I-am spus clar sa mi-o trimita inapoi asa cum era, raspuns pe care l-a acceptat surprinzator de usor, a zis ok maine o impacheteaza si o trimite inapoi. In momentul asta aveam niste banuieli ca de fapt nu au facut ei nimic la ea,

ci doar probabil au crezut ca daca vezi doamne am Volvo o sa accept pretul lor de 6 mil indiferent de ce. In fine.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/NpMQvd2gZIMPlXETD2o7qCUk_w9bZofeEtxP6yB6feo?feat=directlink

8/04

9/04

10/04

11/04

12/04

Deja sunt 4 zile si nu a venit nici o planetara inapoi. Ma gandesc ca poate indivizii au trimis-o la sediul FanCurier Arad si nu s-au mai obosit sa imi scrie adresa pe colet asa ca sun la Fan Curier Arad ( .128 ) si ii intreb daca nu cumva au un colet pentru mine, o planetara, dar nimic !

http://picasaweb.google.com/lh/photo/vFQw2L3fwd286fXuVwlcASUk_w9bZofeEtxP6yB6feo?feat=directlink

13/04

Nesosind nimic nici azi, 13\04 ma pun si ii sun sa ii intreb unde si ce se intampla cu planetara mea.

Raspune aceeasi doamna si imi da un raspuns incredibil de stupid : "Ca planetara e gata si ma costa 6 mil" =)). Astia ori sunt picati in cap ori eu am calatorit inapoi in timp. Iarasi ia toata povestea de la inceput si explica-i doamnei care e treaba cu planetara si ca o vreau naibii inapoi asa cum e ca m-am saturat !

Imi spune ca trebuie sa vb IAR cu seful si ca ma va suna in el in cateva minute !

Evident ca nu m-a mai sunat nimeni.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/b6ja6G3A-fObaF8tLfvrBiUk_w9bZofeEtxP6yB6feo?feat=directlink

Tot azi, 13/04 am gasit si dau comanda de volanta si ambreiaj !

14/04

Ii sun eu ca daca asteptam dupa telefonul lor....., si in sfarsit isi amintesc de mine si imi spune ca planetara a plecat cu Cargus si ca va ajunge maine !

http://picasaweb.google.com/lh/photo/dOturg3pkuzL5veO_4HFpyUk_w9bZofeEtxP6yB6feo?feat=directlink

15/04

Ajunge in final planetara !

Dovada in chitanta atasata.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/DWZ5g4K7pf3jjcvouauVqCUk_w9bZofeEtxP6yB6feo?feat=directlink

16/04

17/04

18/04

19/04

20/04

Ajunge volanta si ambreiajul

21/04

Incepand de dimineata reusim sa montam eu si amicul meu mecanic volanta, ambreiaj, toata masina la loc practic si totul e ok. Entuziasmul era mare ca in sfarsit reparam T5-ul, dar nu a durat mult !

Tot ce a ramas era planetara asa ca urma sa o montam si pe aia cand...surpriza: incheietura din mijloc joaca cam flendura, asa ca o desface si ce sa fie: lipsa bucse, lipsa role, 2 role trantite acolo in vaselina si o bucsa si cam atat.

Automat sun la Reco Planet, raspunde un domn, ii explic situatia, imi spune ca imi da un numar sa vb cu nu stiu cine ! Imi da numarul si ii explic si dansului care e treaba, ca vreau a-2-a zi trimise cu curier rapid, plata la ei, rolele si bucsele si ce mai lipseste din planetara mea, el tot tinand-o pe al lui ca planetara mea era praf si ca rolele erau bucatele si ca o sa mi le trimita daca le vreau.

Dupa 10 - 15 minute ma suna si imi spune cu un alt ton, ca ei nu imi trimit nimic ca nu au nici o rola de planetara de Volvo, ca eu asa am trimis planetara rupta cum am primit-o, adica planetara mea a invartit roata prin telepatie atatea aprox 180.000 de km. Ii spun clar ca ma duc la protectia consumatorului ca asa ceva nu se poate, imi spune "Du-te domle unde vrei !" dupa care convorbirea se incheie.

Ce e ciudat e ca dupa vre-o 1 ora sau 2 ma suna sa imi spuna ca s-ar putea sa mi se potriveasca role de la planetara de X5, de parca asta i-ar scuti sau m-ar scuti pe mine de ceva.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/R_cbrWKsA3MwOyn0n1tXRyUk_w9bZofeEtxP6yB6feo?feat=directlink

Cam asta e povestea cu Reco Planet, din cauza carora am stat din 13/04 pana in 20/05 fara masina, fara cateva sute de ron in buzunar si umblaturi.

/////////////////////////////////////////////

Ce e si mai amuzant e ce am descoperit de curand :

Se pare ca vibratiile masinii nu aveau nimic de-a face cu planetara veche, deci se pare ca cea veche era de fapt in stare foarte buna de functionare desi avea un mic joc in tripoda !

Ce sa vezi !  :D

Imi si amintesc cum imi urla in telefon astia "E praf domnle, erau bucati rolele ! Asa ne-ai trimis-o rupta, ce role vrei de la noi ?"

Mentalitatea romaneasca !

////////////////////////////////////////////////

Voi incerca pe cat imi permite timp-ul sa postez aceasta poveste pe toate forumurile posibile ! Eu de obicei nu sunt genul care "fight back" dar astia pur si simplu mi-au mancat nervii cateva saptamani, de atata nesimtire si bataie de joc din partea unui compatriot nu m-am gandit niciodata ca voi avea parte, dar se pare ca mentalitatea romanului s-a degradat grav de tot.

Pot dovedi oricand cu orice cele intamplate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vai si amar de tara in care traim...cu oamenii ei de k***t cu tot!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

tara lui .....

niciodata nu o sa fim corecti (oameni)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am patit altceva, il trimit pe un prieten cu planetara fuga pana la Reco-planet in Tunari, ajunge omu si imi da la telefon pe sefu de acolo, ii spun ca masina e un Volvo de 170 cp si daca poate sa-mi faca sa tina, omu imi spune clar NU o pot face sa tina 170CP . Dupa 5 min ma suna prietenul meu si-mi spune ca l-au acostat 2 mesteri de pe acolo si ca mi-o fac eu cu 200ron dar doar ca sa vand masina ;D

Deci din punctul meu de vedere au fost corect baietii, puteau sa-mi ia banii si cand se strica ma abureau .

Mai departe trebuie spus ca a mai incercat si Petrutz (omu narghilea ;D ) sa repare planetara de la T5ul lui si dupa foarte putin timp s-a stricat, deci nu merge reparata planetara de Volvo, poate doar la un Volvo S40 de 100CP, la alea cu multi cai nu tine si gata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa  inteleg ca la alea peste 100 cp trebuie noua ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam la toate

nou ii nou

(cu conditia sa fie de calitate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto: Tu realizesti ca tu ai toata vina ca ai cheltuit niste bani sa vada o planetara Romania? Pai la cati bucuresteni sunt pe forum, nu era mult mai usor sa trimiti planetara cuiva sa se duca cu ea la Reco?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pune experienta nefasta pe toate forumurile auto ! Mama lor, cred ca iesea cu bataie grav de tot !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-i f*t in trompeta de jegosi!

Sa-i arda pe mate!

Matrix sa nu te iei de mine iar ca vb murdar!

Firme cu oameni de calitatea astora ne fac tara de ca**tza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am reconditionat planetarele si am facut 40.000 km fara probleme cu ele, tata vreo 50.000 si apoi a vandut masina cu ele OK.

Singura diferenta e ca le-am facut la Dacii prin 1998-2000  ;D

Nu stie bre la astea straine, niste tarani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei si mie mi-au facut la Golf 1 si la Renault 9 si merg si acum, Golful are chiar 90 CP :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now