iulipopescu

Furtune aer

14 posts in this topic

Salutare,

Va rog sa ma ajutati cu o idee de unde pot sa cumpar furtunele din poza atasata.

Am poza de pe forum ford ca sunt motoare similare; nu am reusit sa fac la masina mea...

Unde este cercul rosu scuipa ulei putin si am o panza de ulei in jurul locului....

Ma intreseaza tot ansamblu de furtune cel cimpoi si cel curbat care se termina in punctul rosu ptr ca sunt imbatranite si vreau sa le schimb...

serie sasiu: YV1MW763262166710

V50, 1.6D

Multumesc,

furtun masina.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti alegi din poza atasata codurile care iti trebuiesc...toeretic e pozitia nr 14 cod:30680774....daca nu scuipa prea mult ulei pe acolo cred ca o sa iti treaca la cat costa...

post-1314-12877882586128_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Codul pe FORD ar fi 1336611...intreaba in primu rand la Alex(Midnight Caller),apoi la reprezentanta Volvo si apoi la reprezentanta FORD...GOOD LUCK!!!

post-1314-12877882588199_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de furtune si tuburi.....am descoperit ,recent, ca am un tub(este de plastic) care iese(cred ca iese) din turbina si pierde aer 

[attachimg=#]

Intrebarea "care este":ce se poate intampla daca merg cu ea asa???Care ar putea fi motivul pentru care s-a "fisurat" respectiva imbinare???

post-2377-1287788260475_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de furtune si tuburi.....am descoperit ,recent, ca am un tub(este de plastic) care iese(cred ca iese) din turbina si pierde aer   

[attachimg=#]

Intrebarea "care este":ce se poate intampla daca merg cu ea asa???Care ar putea fi motivul pentru care s-a "fisurat" respectiva imbinare???

1.Ar putea fi de la stat degeaba

2.De la viteza,schhimbat in ture 4000 d exempluu / plecari bruste dp loc(la treaba asta stiu ca se sparge furtunu de la turbina  ;D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti alegi din poza atasata codurile care iti trebuiesc...toeretic e pozitia nr 14 cod:30680774....daca nu scuipa prea mult ulei pe acolo cred ca o sa iti treaca la cat costa...

ai idee de ceva cost? de pozitia 14 este vorba, da....

am inteles ca este undeva pe la 200 de lei

nu ar fi pre mult dar mai trebuie incercat si la alte mese...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Ar putea fi de la stat degeaba

2.De la viteza,schhimbat in ture 4000 d exempluu / plecari bruste dp loc(la treaba asta stiu ca se sparge furtunu de la turbina  ;D)

Stat degeaba???...nu sta chiar degeaba.Plecari bruste de pe loc--->>>RAR de tot ca am motor mititel si nu-mi permit  ;D . Cu schimbatul la 4000...ce sa zic...uneori,...nu foarte des(doar a 3-a si a 4-a...mde...pentru un pic de demaraj acolo  ::) ) , mai ajung si pe rosu... .Oricum o sa-l schimb cat de curand.Poate-l gasesc pe la dezmembrari unde l-am gasit pe celalalt...care-i face probleme lui "iulipopescu ".intrebare....se merita oare sa-l pun deja uzat???nu se "buleste" mai repede???

Share this post


Link to post
Share on other sites

De bulit mai repede,da decat unul nou.Dar depinde cat de uzat e si cel SH.Oricum poate iesi mai ieftin cu el ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stat degeaba???...nu sta chiar degeaba.Plecari bruste de pe loc--->>>RAR de tot ca am motor mititel si nu-mi permit  ;D . Cu schimbatul la 4000...ce sa zic...uneori,...nu foarte des(doar a 3-a si a 4-a...mde...pentru un pic de demaraj acolo  ::) ) , mai ajung si pe rosu... .Oricum o sa-l schimb cat de curand.Poate-l gasesc pe la dezmembrari unde l-am gasit pe celalalt...care-i face probleme lui "iulipopescu ".intrebare....se merita oare sa-l pun deja uzat???nu se "buleste" mai repede???

unde l-ai gasit la dezmembrari????

zi-mi si mie sa fac o intrebare....si un pret aprx...

merci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu avea urechiusele de prindere rupte(vorbesc de furtunul ala mic).L-am gasit la dezmembrari cu 15 euro , in IT.Nou costa peste 50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex ma poti ajuta cu un pret la furtune?

Merci,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Si eu as fi interesat de furtunul de la "pozitia nr 14 cod:30680774.".

iulipopescu, ai reusit sa faci rost de el?

eu am incercat la reprezentanta volvo in tm si m-au rupt: ~800 ron...

multumesc,

dan

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am primit nici un raspuns....vreau sa merg la un service oarecare sa intreb....

la Primus numai daca castig la loto...mi-au cerut pe schimbat plus furtune 1200 RON:):):):):)

i-am intrebat daca-mi dau la ele si motorul...:):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt tare curios daca la Ford este mai ieftin.

Incearca totusi la Citroen, acolo gasesti pana si aditivul pt DPF la jumatate de pret fata de Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now