Catalin

un alt motociclist omorit

58 posts in this topic

Din pacate soselele patriei isi iau tributul. Joi seara, un motociclist prudent, fara figuri a fost spulberat pe pod la Otopeni. Nu era donator de organe ... Un ofiter de politie care circula ca nebunul a sarit parapetul si a intrat pe contrasens spulberindu-l. Nu a avut nicio sansa, a murit pe loc. Era coleg de servici cu sora mea, avea 37 de ani doi copii de 9 luni si 2 ani. Dumnezeu sa-l ierte ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dumnezeu Sa-l ierte!

Din pacate, aseara, cand veneam de la Ploiesti, aproape de Corbeanca, a mai fost un accident cu un motociclist. Nu stiu sa dau mai multe detalii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ASA ESTE DIN PACATE ASA ESTE VIATA SI EU CIRCUL CU MOTOCICLETA DIN PACATE SE UITA LA TINE PARCA AR FI UN MOPED SI SCHIMBA BANDA FARA SA SE ASIGURE IAR DISTANTA DE FRINARE SE REDUCE FARA SANSE

Share this post


Link to post
Share on other sites

ASA ESTE DIN PACATE ASA ESTE VIATA SI EU CIRCUL CU MOTOCICLETA DIN PACATE SE UITA LA TINE PARCA AR FI UN MOPED SI SCHIMBA BANDA FARA SA SE ASIGURE IAR DISTANTA DE FRINARE SE REDUCE FARA SANSE

O recomandare mica, mica:

Foloseste cat mai des: punct, virgula, litera mare la inceputul propozitiei si propozitii scrise in limba romana.

Sa intelegem si noi ce vrei sa spui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate,de obicei o patesc acei motociclisti, care circula regulamentar, nu ies in evidenta cu fel de fel de figuri, cu mersul pe o roata in trafic, acei oameni cumsecade,care s-au luat o motocicleta cumva (poate muncind din greu pt. ea ) si nu se pot bucura pt ea mult timp din cauza unor idioti cu rang ( si nu numai ), pt. ca sunt spulberati. Am avut si eu motocicleta, stiu despre ce vorbesc, pt. ca il am inca in inima, voi ramane adeptul lui pana traiesc.

R.I.P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul m-am saturat de ei! Vor sa fie respectati in  trafic dar merg ca dementii, fac slalom printre masini, iti iau oglinzile cand stai in coloana, ca, deh! ei sunt smecheri si au motoare! Deci unde este respectul reciproc?

Cateodata nu mai sunt buni nici macar de donatori de organe.

Si culmea, cei care au cel mai mult de suferit o reprezinta cei 10-15% care merg corect si chiar nu deranjeaza pe nimeni. Pai e corect asa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crede-ma, acesti motociclisti nu sunt vazuti cu ochi dulci,nici de consortii lui de pe alti bolizi care respecta partenerul in trafic. Cum am zis, si eu sunt adeptul motocicletelor, dar detest acei asa zisi motociclisti, care au primit de la taticu bani pt motor si acuma se dau mari si tari si-ti iau oglinda cat ai zice peste. Si poti sa ma crezi, ca la intruniri ale motociclistilor de obicei se vorbeste despre respectarea in trafic, doar ca multi dementi sunt beti deja la ora aia...si circula ca atare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum orice padure are uscaturile ei, asa cum cei care conduc masini au idiotii lor (acei teribilisti care ignora orice regula de circulatie si bun simt), la fel sunt si motociclistii.

nu vrea ca, considerandu-ma unul dintre ei - motociclistii, sa fiu catalogat drept "donator de organe", si nici nu vreau ca sa iau apararea celor idioti. ceea ce vreau sa spun, dupa o experienta de peste 8 ani in care batut atat Romania cat si Europa in lung si-n lat, este ca principala vina o avem noi oamenii care conducem pe drumurile publice. ca un exemplu, stiti de ce noi, motociclisti, dorim a fi primi la semafor? nu din teribilism, nu pntru a accelera nebunatic sau a ne da o roata... ci ca pentru TOTI cei care sunt in masina sa ne poata vedea si sa evitam un accident cand unul dintre soferi se gandeste brusc sa faca stanga/drepta de pe banda din mijloc.

in nenumarate ocazii am constat ca oglinzile exterioare sunt simple optiuni ale masinii cum este si optional sa te uiti/asiguri in ele. toate accidentele pe care le-am avut au fost din aceasta cauza, iar replica soferilor au fost debordanta: NU TE-AM VAZUT! in conditiile in care nu mergeam pe o roata (mi se pare un teribilism prostesc), eram mare, faceam zgomot si aveam si farurile aprinse. si in toate ocaziile manevrele facute de soferi au fost ilegale!

in ca odata, nu vreau sa iau apararea nimanui. totusi, cred ca o mai mare atentie din partea TUTUROR participantilor la trafic ar reduce semnificativ astfel de accidente.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt cu totul de acord cu tine. Am si eu experientele mele in acei 11 ani,in care aveam si eu motocicleta mea, dar sa fim sinceri, si asta o stii si tu, acu 7-8 ani, nu exista atatea masini in trafic si nici atati motociclisti, dar se mai intampla si atunci : " SCUZA-MA, DAR NU TE-AM VAZUT !". Neatentia e de partea amandurora...sa fim sinceri, dar mai ales acelor in trafic - fie cu masina sau cu motocicleta - care nu au depus aproape nici un efort pt. a o cumpara. Ca daca ar fi transpirat din greu pt. banutii alea cu care a cumparat vehiculul, ar fi mai atent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate de acea eu privesc din acest punct de vedere, al unui hobby de peste 20.000 eur, toti din banii mei munciti si pe care ii pretuiesc in consecinta...

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am vorbit din punctul meu de vedere, si nu sunt singurul. Si in afara de tine si mine ,crede-ma , mai sunt multi dintre astea si tind sa cred ca si asta este una din cauzele pentru care suntem mai atenti in trafic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am tot respectul pentru astfel de oameni, pentru Shpeedy, si ceilalti din aceasta categorie responsabila, dar, din pacate, marea parte a motociclistilor tot donatori de organe raman (cei care au noroc sa mai doneze ceva), tot fac slalom la 140 printre masini, te si sperii cand asteptand la semafor trece o naluca d-asta printre masini , ambaleaza motorul si au disparut in zare. Apoi se mira cand soferii spun " nu-l-am vazut in oglinda", nici nu aveau cum sa-l vada!

Eu raman la parerea mea, mica parte de motociclisti responsabili si realisti, sunt total umiliti de marea parte a iresponsabililor colegi.

Daca este sa facem un procentaj al soferilor cu acest comportament vs al motociclistilor, bineinteles respectand proportiile, sigur va fi in defavoarea celor din urma.

Credeti ca actiunile pe care le fac motociclistii pentru constientizarea soferilor ca exista si ei in trafic, civilizati, au rezultat? Nu au, din contra, cand auzi argumentele celor "buni" si vezi comportametul marii mase a celorlalti, chiar se produce un efect advers. Credeti-ma, nu bat campii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Popicu: subietul este despre un om care a murit nevinovat si a lasat in urma 2 copilasi care chiar aveau nevoie de tata. Putea sa fie intr-o masina, efectul era acelasi.

Acum, ca si motociclist (nu am donat niciun organ pina acum si nici macar o bucatica de piele) atit te intreb: ai condus vreodata un motor? Ca vad ca te pricepi ... este foarte adevarat ce spui vis a vis de imbecili, dar nu trebuie sa compari automobilisti vs motociclisti. Gindeste-te numai cite masini si cite motoare sint in Romania si ai sa-ti dai seama singur de realitate. Multi sint idioti, copii de bani gata fara experienta calare pe Hayabusa ... De vina e societatea care le da dreptul sa conduca astfel de bolizi fara experienta. In alte tari exista permise speciale pentru astfel de motoare. Motociclismul ajuta la descongestionarea traficului in toate capitalele lumii si este foarte apreciat (vezi Franta, Italia, Grecia). Lasind idiotii, problema noastra este ca nu suntem obisnuiti cu un far aprins pe care sa-l luam in seama ... si campanile "Colegi in trafic" eu unul cred ca ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa dea Dumnezeu sa ajute astfel de campanii! Dar stii foarte bine ca realitatea este alta. Tu, fiind si motociclist, bineinteles ca iti aperi puncul de vedere si iti doresti o lume mai buna pentru tine (ca motociclist), dar atata timp cat ignoranta si sfidarea unora dintre colegii tai de trafic va fi la cota maxima, tot la vorbele mele ajungi. Crede-ma ca imi doresc sa traiesc intr-o lume linistita, poate ideala, dar tot ceea ce vad pe langa mine ma face sa gandesc si sa scriu aceste randuri. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

   Pacat ca mor oameni nevinovati.Am mers demult si eu pe asa ceva ce-i drept o perioada scurta.Consider ca acei motociclisti ce isi bricoleaza motorul din dotare si cu "evacuare sport" si "omoara" linistea noptii in multe cartiere si artere ale capitalei sint "tarani de bucuresti " ,scurt si fara jena in exprimare.Stau intr-o locatie a orasului asat unde nu exista  zi sa nu aud "trompete" de diverse tonalitati.Efectiv parca i-a batut Dzeu cu leuca in cap.Intra in transa ,nu stiu ce au!!

   Am vazut insa si OAMENI care avind o motocicleta competenta si fiind constienti de ce pot ca si material tehnic sint cu respect in trafic.Numarul este foarte mic.Sint sigur ca la fel se comporta si in masina sau in viata.Ii ia Dzeu pe astia nevinovati , cu familie ,deh.

   

  Eu nu apar pe nimeni ,le doresc tuturor bucurie in suflete si sanatate  dar cred ca multi au ceva probleme ,frustrari in viata,etc,le exteriorizeaza.Sincer nu stiu ce sa mai cred .

   

@popicu...Nu este vba de campanii pentru asa ceva.De altceva este nevoie ..

vba asta inseamna ........ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vai si amar de familia lui, ma ingrozeste gandul ca cei doi copii vor avea mult de suferit, dar in conditiile actuale de trafic, motocicleta, ca si bicicleta, sunt riscul maxim in bucale si cine nu intelege asta e inconstient; vad zilnic moto si biciclisti amestecati printre miile de masini si ma simt terifiat de cata adrenalina au nevoie acesti oameni;

mare pacat de familia omului, sa-i ajute cel de sus si poate am face un bine sa punem cate 50 lei sa-i ajutam putin si noi, volvistii, ce ziceti?

consider ca gradatii din militie si taximetristii sunt cei mai rai, la fel si ficiorii de bani gata, lovi-ar ciuma pe nemernici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa fim realist, ca nu numai motociclistii ar trebuii numiti DONATORI DE ORGANE. Nu cred ca nu ati intalnit in trafic baieti "buni" cu bolizi de sute de mii de euroi, cu multi cai care tre sa se dea mari si tari si depasesc pe linia de tramvai, se bag in fata ta fara scrupule, trec pe langa tine de zici ca sta sa decoleze...etc. Asa ca nu numai motociclistii sunt baietii rai in trafic ca mai sunt si alti boi scapati din ograda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca un tanar mort in accident de motocicleta, ieri in jud. Mehedinti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa fim realist, ca nu numai motociclistii ar trebuii numiti DONATORI DE ORGANE. Nu cred ca nu ati intalnit in trafic baieti "buni" cu bolizi de sute de mii de euroi, cu multi cai care tre sa se dea mari si tari si depasesc pe linia de tramvai, se bag in fata ta fara scrupule, trec pe langa tine de zici ca sta sa decoleze...etc. Asa ca nu numai motociclistii sunt baietii rai in trafic ca mai sunt si alti boi scapati din ograda.

io intilnesc in trafic acesti baieti "buni ". dar , cei mai multi dintre ei, au masini de maxim 3000 de euro. din 100 baieti "buni", 99 asa sint.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci nu numai motociclistii sunt oaia neagra a turmei... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa dea Dumnezeu sa ajute astfel de campanii! Dar stii foarte bine ca realitatea este alta. Tu, fiind si motociclist, bineinteles ca iti aperi puncul de vedere si iti doresti o lume mai buna pentru tine (ca motociclist), dar atata timp cat ignoranta si sfidarea unora dintre colegii tai de trafic va fi la cota maxima, tot la vorbele mele ajungi. Crede-ma ca imi doresc sa traiesc intr-o lume linistita, poate ideala, dar tot ceea ce vad pe langa mine ma face sa gandesc si sa scriu aceste randuri.  

nu vreau sa creez o polemica din aceasta discutie si nici nu vreau sa iau apararea cuiva. am spus si sustin, cele mentionate intr-un post anterior vis-a-vis de uscaturi.

probabil ca si Catalin, incercam prin aceste opinii si constientizam faptul ca nu toi suntem la fel. nu este corect acum, daca 90% din motociclisti sunt "donatori de organe", sa-i catalogam pe toti la fel. gandeste si din punctul nosru de vedere, sau mai bine zis punete in situatia noastra: daca ai fi motociclist (prin asta intelegand ca singurul tau mod de miscare este motocicleta) si ai urmarii zilnic stirile tv in care, fara greseala, exista un subiect legat de un accident rutier in care sunt implicate masini. negresit, sunt morti si raniti. aceia nu sunt "donatori de organe"? soferii respectivi nu au mers mai repede decat prevede legea? nu au efectuat depasiri imposibile, fara sa se asigure si punand in pericol pe ceilalti participanti la trafic? da, poate nu au tobe sport, poate nu poarta echipament, dar se dau in "spectacol" la fel ca si motociclistii.

problema pe care incerc sa o scot in evidenta: trebuie sa ne invatam ca in trafic exista oamenii care sunt. si soferi, si motociclisti, si scuteristi, si pietoni. fac parte din "peisajul" zilnic. hai sa nu-i mai blama pentru ceea ce sun si sa-i tratam asa cum sunt: oameni.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai, eu nu vreau sa intretin discutia asta in care toti avem dreptate in felul nostru.

Bineinteles ca este asa cum zici tu, cu oameni care traverseaza aiurea, cu dementi care merg cu masinile lor de bani gata haotic, cu motociclisti care sunt asa cum sunt. Bineinteles ca toti sunt oameni, unii mai intelepti, altii normali, altii dobitoci.

Problema care o vad eu este ca acesti motociclisti dementi sunt din ce in ce mai multi, mai periculosi si cu mai multe pretentii. In curand se va intampla si cu voi, oameni corecti care apreciaza ceea ce au si ce au obtinut din greu, cu ceea ce se intampla cu natia noastra, vom fi inghititi de elementele nocive pe care le stiti si vom deveni o minoritate in tara noastra.

Eu, sincer apreciez si admir cand vad un motociclist care merge linistit la locul lui chiar daca are un Harley-Davidson, costum de piele cu franjuri, etc.

Chiar azi, dupa tot ce s-a postat aici, am vazut alti doi donatori care faceau slalom la limita sigurantei, (a lor, ca nu pricepeau ca cei din masina sunt protejati) printre masini pe DN1. Daca vezi asta zilnic, ce sa mai crezi? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now