A schimbat cineva uleiul in diferentialul HALDEX ?

BogdanG
By BogdanG in V70/XC70 (2000-2007),
Alte mărci folosesc acelaÈ™i Haldex de generaÈ›ia a II a ca la XC70/XC90 DAR  se schimba uleiul in Haldex la un nr de km. De exemplu Golf 5 R32 È™i TTul nou au acelaÈ™i Haldex ca XC70ul meu, la Audi se schimba uleiul la 60k km iar la Volvo nu scrie nimic nici in VIDA nici in Vadis. Stiu doar ca sunt 2 tipuri de lichide in diferenÈ›ialul Haldex, unul in care se "bălăcesc" planetarele (final drive) È™i unul pt ambreiajul Haldex AOC(Active on Demand Coupling). In poza cu diferenÈ›ialul HALDEX de XC90 se vede clar ca are filtru de ulei DAR in VIDA nu apare nici o posibilitate de schimbare a acestui filtru. Eu oricum am ceva probleme cu presiunea de ulei din diferenÈ›ial (am 0.35 bar in loc de 0.5bar la ralanti ) È™i vreau să schimb lichidul dar stau È™i ma întreb, ăÈ™tia de la Volvo sunt dobitoci ? La ei se schimba diferenÈ›ialul  È™i nu uleiul ? De picat vad ca pica destul de multe diferenÈ›iale È™i mai ales de diesel È™i de R, deci niÈ™te prosti . Eu o să schimb uleiurile săptămâna viitoare, oricum probabil ca o sa meargă la fel, zgomote oricum nu făcea nici înainte .
  • 27 replies