Sign in to follow this  
Followers 0
mariusdaniel

Up - grade de Head unit pentru Volvo S 40 fabricat in 2003

12 posts in this topic

Am si eu un of la inimioara...

Vreau sa stiu daca pot pune un head unit mai bun pe masina mea Volvo S 40 din 2003.

In prezent, am un HU-655, cu CD player si casetofon. Sistemul functioneaza perfect, dar de casetofon nu am nevoie, desi este foarte bun, caci nu am mai mult de 4-5 casete audio.

Practic, mi-as dori o unitate mai noua, care sa "stie" si mp3 ( eventual si wma ). Nu as zice nu la ideea de magazie de CD inclusa. Ideal ar fi sa aiba si hands free pentru telefonul mobil ( am Sonny Ericson ), caci am vazut parca in niste poze ca sunt unele si cu bluetooth. Nu am comenzi pe volan ( a propos, se poate face un up-grade si la volan, evident, cu comenzi pe el ? ).

Si daca tot am deschis subiectul, am fost la Primus Auto si am cerut senzori de parcare after market, dar m-au dezamagit, au zis ca nu au asa ceva. Bineinteles, nici hands free, de nici un fel. Nu inteleg de ce la Toyota Auris am putut sa-mi montez de la ei ( Toyota Sud ) si senzori de parcare spate si hands free cu comanda vocala ( dar si pe volan ), la un pret decent, iar la Volvo nu se poate nimic ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici adaptor pt mașina ta .

Tot acolo găseÈ™ti È™i alte modele de adaptoare, poate vrei pt IPOD .

Mai găseÈ™ti È™i aici dar ceva mai scumpe, poate totuÈ™i vrei să-È›i cânte muzica de pe stick ;D

Sau la 150E gasesti aici pe forum http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,8050.0.html

PS> nu puteam sa te las cu "of la inimioara" ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici adaptor pt maÈ™ina ta .Tot acolo găseÈ™ti È™i alte modele de adaptoare, poate vrei pt IPOD .

Mai găseÈ™ti È™i aici dar ceva mai scumpe, poate totuÈ™i vrei să-È›i cânte muzica de pe stick ;D

Sau la 150E gasesti aici pe forum http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,8050.0.html

PS> nu puteam sa te las cu "of la inimioara" ;D

Multumesc, Bogdan ! Problema e ca nu am inteles prea bine ce pot sa fac cu aceste adaptoare... Banuiesc ca o sa am niste fire ce vor iesi din bord ( ma rog, din Head unit ) la care o sa pot conecta un mp3 player, eventual telefonul meu mobil. Sigur ca e ceva, dar eu speram sa pot pune un CD cu muzica ( mp3, sau orice altceva asemanator ) direct la Head Unit. Fara cabluri deranjante estetic. Daca nu se poate, asta e... ascult la radio si CD-uri audio. Mai ales ca nu sunt deloc ieftine adaptoarele ( in jur de500-600 lei parca am inteles ). Chiar si asa, nu stiu cum se pot comanda si plati "pe firma". Pare cam complicata si scumpa distractia !

Oricum, iti sunt recunoscator pentru raspunsul documentat. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu ai cum sa pui CD cu mp3 direct in HU dar exista posibilitatea sa pui un HU 2DIN eventual si cu GPS si ecran de 7" . Costa mai mult de 500 RON dar face treaba .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si tu un link ceva cu 2 din-ul ala,sa imi clatesc si eu ochii. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu ai cum sa pui CD cu mp3 direct in HU dar exista posibilitatea sa pui un HU 2DIN eventual si cu GPS si ecran de 7" . Costa mai mult de 500 RON dar face treaba .

Iarta-mi nepricerea Bogdan, dar ce inseamna 2DIN ? Am eu o vaga idee, dar nu stiu daca e corecta. Un fel de aparat ( sa-i spunem Head unit ) care ocupa doua locasuri normale de radiocasetofon clasic ? Daca da, atunci mie mi se pare ca si Head Unit-ul meu actual ( HU-655 ), este tot 2DIN. Caci e cam marisor...Sa inteleg ca HU 2DIN de care vorbesti tu ( cu GPS si ecran de 7 inch ) intra perfect in locasul meu, fara sa dea ca nuca-n perete ? Sau poate tocmai asta e problema, ca nu se potriveste perfect ? Caci altfel, daca s-ar potrivi  perfect, atunci stiu si eu o gramada de locuri de unde sa-mi procur un aparat performant (poate chiar si cu car kit GSM prin bluetooth integrat).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarta-mi nepricerea Bogdan, dar ce inseamna 2DIN ? Am eu o vaga idee, dar nu stiu daca e corecta. Un fel de aparat ( sa-i spunem Head unit ) care ocupa doua locasuri normale de radiocasetofon clasic ? Daca da, atunci mie mi se pare ca si Head Unit-ul meu actual ( HU-655 ), este tot 2DIN. Caci e cam marisor...Sa inteleg ca HU 2DIN de care vorbesti tu ( cu GPS si ecran de 7 inch ) intra perfect in locasul meu, fara sa dea ca nuca-n perete ? Sau poate tocmai asta e problema, ca nu se potriveste perfect ? Caci altfel, daca s-ar potrivi perfect, atunci stiu si eu o gramada de locuri de unde sa-mi procur un aparat performant (poate chiar si cu car kit GSM prin bluetooth integrat).

ar mai putea spune 2xdin sau dublu din sau double din. sunt intr-adevar aparate care ocupa de 2x spatiul unui casetofon DIN (adica d-ala normal). DIN inseamna Deutsche Industie Norm. si hu tau este tot dublu. intra perfect hu despre care vb. BG, dar s-ar putea totusi sa dea tot ca nuca in perete pt. ca nu se integreaza asa bine in design-ul bordului. aparate performante exista, dar sunt mai scumpe decat cele standard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact aia inseamna dar nu cred ca o sa arate "ca de acolo" pt ca tu ai colturile rotunde, un 2DIN normal are colturi drepte .

Cu mici adaptari cred ca se poate pune DAR nu se gasesc decat pe negru si nu stiu cum o sa arate .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Asta cred ca se potriveste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exista kituri adaptoare, ca sa se incadreze perfect. spre ex. aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Or exista bre dar nu pe la noi ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine mai târziu, decât niciodată, să pun și finalul poveștii, chiar dacă s-a petrecut cu fix cinci ani în urmă...

Sistem multimedia ALPINE 2DIN iVE-w530bt http://www.alpine.ro/p/Products/bluetooth-and-usb8/ive-w530bt cu ecran  color tactil cu radioreceptor și Dvd player (inclusiv filme), sistem bluetooth pentru telefonul mobil (până la 3 telefoane), funcție audiobluetooth (preia conținut digital audio din player audio, telefon, laptop sau tabletă), redare mp3, wma, flac, de pe CD, CD-R, DVD, DVD-R sau stick USB și intrare auxiliară pe mufă jack pentru orice player audio digital sau telefon ori tabletă, telefon cu preluare din mobil agendă și apeluri primite/efectuate/pierdute, pregătit pentru cameră de mers înapoi și sistem de navigație. Personalizare culori afișare și dimming intensitate luminoasș, inclusiv mod noapte. Preț de nou (2013) = 2.389 lei. Eu zic ca s-a integrat destul de bine, fără niciun adaptor suplimentar. Furnizor si montator, Alrm Service din Drumul Sării, firmă binecunoscută ăncă din anii 90.

 

 

WP_20171215_15_00_29_Pro.jpg

WP_20171215_15_02_47_Pro.jpg

WP_20171215_15_10_24_Pro.jpg

WP_20171215_15_13_25_Pro.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0