driv3r

Transalpina

60 posts in this topic

As vrea sa trec si eu pe Transalpina vara asta. A fost cineva ? Cum e drumul ? Merita osteneala (a se citi "uzura" masinii) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Mie chiar azi mi-a povestit un coleg de serviciu ca a fost pe-acolo si pe langa faptul ca e foarte abrupt, dai de asfalt, pamant, asfalt, pamant, dupa care pamant all the way. Daca ploua... iti iei pa-pa si faci drum intors. El are Logan, si chiar daca e inalta masinuta aia, tot a tarat cica o bucata de copac printre roti... si a dat cu baia de pamant de cateva ori...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un drum superb care vor astia sa-l strice, adica pana ajung eu sa-l fac si incerc asta de 3 ani o sa se asfalteze :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

@driv3r

Doar cu un SUV. Cu s60-ul doar daca vrei sa-l lasi p-acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un fel de Transfagarasan dar pe macadam, gropi, drum forestier. Este splendid dar nu-i de Volvo ... poate cu XC -ul mai catinel il trecem dar cu S60 nicio sansa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu va recomand sa incercati cu altceva decat cu un 4x4 serios, ca altfel e pacat de experienta. :D Exact cum a zis si Bogdan, dupa ce  o sa treaca Loganele pe acolo o sa se aleaga praful: gratare, mici, doze si pet-uri de burger, manele la maxim, pungi agatate prin crengi...  :-\ Curios cum pentru asfaltarea unor drumuri care nu trebuie asfaltate se gasesc bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta vorbeam cu un prieten ieri, a fost cu C-crosserul pe acolo si a lovit putin si mergeau aia cu loganele de nu le pasa si din loc in loc mai lucrau la asfalt, cand o sa fie gata, adio drumul regelui, o sa apara stalpi de GSM dupa care gratarele de rigoare, eventual si 10 hoteluri si sa dus si cu peisajul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e cel la care ma gandesc eu, face legatura intre Valea Oltului, prin Voineasa cu Petrosaniul. Ajungi sa intersectezi drumul care urca la Cabana Rusu.

Peisajul e superb, drumul e cumplit. Am fost acum 3 ani, cu un citronel 1, era sa-l las pe acolo.(era de la firma si eram cu seful).

Cu vaporul tau nu merita... il faci praf...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope, nu este acela, este DN 67C, Novaci-Sebes, trece prin asa-zisa statiune Ranca din judetul Gorj si de acolo se pierde pe creste...  ;D Inainte sa-l strice astia cu asfalt, cam asa arata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu ma gandeam sa-l abordez cu s60-ul. Eventual cu un Outlander. Dar ma mai gandesc, daca e foarte rau, eu avand cauciucuri de vara !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu Outlander merge, chiar cu cauciucuri de vara. Si chiar merita  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si austriecii au asfaltat pana la 25xx metri si nu vezi gunoaie multe pe Hochalpenstrasse.

Nu drumul asfaltat este de vina, ci oamenii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu vad utilitatea asfaltarii unui drum la 1600m+, drum care trebuie intretinut iarna mai tare decat o autostrada, cu sare care se va prelinge frumos pe versant si va distruge flora. Ce frumos or sa zboare pet-urile de pe geamul deschis ca sa auda si natura reggaetonu' lu' Salam. Ce frumos o sa se imbine mirosul de mici si cefe de porc cu mirosul de motorina nearsa de la vreo raba care se va tarai agale pe asfaltul proaspat turnat. Astea parca le-am mai vazut si prin alte parti, de ex. litoral, valea Prahovei... Adevarat ca "oamenii" sunt de vina. Aceeasi "oameni" care voteaza cu... nu cu capul, care este prea ocupat cu memorarea numerelor videoclipurilor de pe Taraf tivi.

In fine, eu va recomand sa parcurgeti drumul inainte sa fie "modernizat", pentru ca dup-aia o sa se transforme intr-un Transfagarasan de mana a doua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un fel de Transfagarasan dar pe macadam, gropi, drum forestier. Este splendid dar nu-i de Volvo ... poate cu XC -ul mai catinel il trecem dar cu S60 nicio sansa.

deci un fel de Transfagarasan...fara dar...au un fel de drum normal prin Romania

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost eu acum 2 saptamani cu V40 -ul meu care e groaznic de jos, din Sibiu prin Sebes pana la Oasa. Nesocotind Sibiu - Sebes......vreo 50 de km pe transalpina si mi-a ajuns. Sugagul este un sat splendid....lacurile de acumulare si ele, dar drumul iti poate face praf masina daca esti o clipa neatent. Sunt portiuni neasfaltate care apar cand te astepti mai putin. Asfaltul este bun pana la Lacu Oasa. De acolo eu am mai mers vreo 5 km dar pe partea dreapta a lacului, nu pe transalpina si e groaznic (din groapa in groapa).

Concluzia : merita facut dar cu ceva mai inalt.......si daca nu toata Transalpina macar bucatica dintre Sebes _ Obarsia Lotrului. De la Oasa nu mai este mult pana la Obarsie (cca 20 km).

PS: Aaaaa....era sa uit. Nici n-am ajuns bine ca a venit o torentiala de vreo 1h cu piatra si toate cele de nu mai stiam pe unde sa cobor si pe unde sa stau sa nu-mi faca praf geamurile si vopseaua.  GOOD LUCK AND DRIVE SAFE!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un drum superb care vor astia sa-l strice, adica pana ajung eu sa-l fac si incerc asta de 3 ani o sa se asfalteze :(

mi-au trec fiori, doar la gandul ca exista asa ceva in romania. iti propun ca pe 28-29 august sa dam o fuga de vre-o 700 de km pana acolo sa vedem ce stiu masinile. ce zici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@KPAX eu as merge dar nu cu masina mea.....cu masina lui MAO as merge  de exemplu ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Este adevarat ca mai sint f. putini km (vreo 4)si este gata cu asfaltarea?Ar fi mare pacat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mintile odihnite pesedist-pedelisto-peneliste lucreaza pe oriunde se pot ciupi ceva bani. Pariu ca de deszapezire o sa se ocupe o firma "agreata"?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

BOGDANE tre sa mergem :) am locuri, mai ales ca acu vreau sa imi iau si unul la 5 usi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now