driv3r

Transalpina

60 posts in this topic

@feraru daca ai schimbat pivotul poti merge linistit :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

norvegia , unde sper sa ajung viata asta (ca turist, ca la munca am fost)

[attachimg=#]

A fost baiatu pe Trollvegen pana sus, cu rulota-n spate.

La vale am oprit ca luau foc franele de la rulota.

A fost cam ceata si s-a mai terminat si bateria de la aparat.

Superb, mai ales ca intre timp au si terminat lucrarile pe platou.

PS

Sa te duci cu volvoiul ca nu au benzinariile dese, sau iti pui remorca o cisterna la RS.

post-137-097012900 1289114771_thumb.jpg

post-137-014138600 1289114784_thumb.jpg

post-137-041468000 1289114800_thumb.jpg

post-137-073787900 1289114823_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se duce taica-miu maine. O sa-l intreb ce si cum.

Noroc, a fost tatal tau pe TA? Maine vreau sa profit de vremea frumoasa si sa dau o tura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 2 saptamani era inchis si am vazut ca erau ceva basculante si tot felul de utilaje pentru reabilitarea soselei .

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit cu tata intr-un final, a fost acum o saptamana cu o Vitara, a spus ca drumul e ok. Sunt unele portiuni mai periculoase, pe care le-a prins cu polei, a intalnit si vreo 2 masini prin sant, in rest, ca orice drum de munte semi-asfaltat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da' io cu s60-ul trec de zonele neasfaltate ?

nu conteaza decit denivelarile transversale (santuri prin care sint obligat sa trec), ca de restul ma descurc io...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A intalnit si niste Loganuri pe drum, deci banuiesc ca e ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost si eu pe Transalpina, in toamna lui 2009 de la Sebes-Oasa-Obarsa Lotrului-Lacul Vidra-Voineasa-Brezoi-Talmaciu-Sibiu-Sebes cu un Fiat Linea care va spun din experienta (ca le detin pe amandoua) este mai jos ca un S40, nu am avut probleme mai ales daca nu ai de gand sa faci raliu si faci o simpla plimbare este chiar ok.Am parcurs in jur de 300 de km daca nu ma insel...Zona neasfaltata am prins dupa vreo 8km in sus de la lacul Oasa si pana la lacul Vidra.Acum probabil ca de atunci au mai asfaltat, nu stiu.Eu zic ca merita vazuta zona, ce m-a dezamagit a fost "statiunea" Vidra, pacat de constructiile si hotelul de acolo lasate in paragina,privelistea e superba se vede lacul Vidra dar degeaba e parasit tot ba mai mult acolo am vazut ca exista si un telescaun lasat in paragina parca totul a fost inghetat acolo, e ciudat, din spusele unor localnici acel telescaun a fost finalizat chiar in vremea cand a fost impuscat Ceausescu si urma sa fie inaugurat, iar din cauza ca Ceausescu a fost omorat telescaunul a fost lasat in paragina desi era probabil functional.Puteti sa il vedeti daca faceti o oprire pe acolo...in general zonele neasfaltate erau cu balastru/pietris pregatite pentru asfaltare...acum nu mai stiu daca s-au stricat sau nu.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost in vara in Austria pe traseul ala......aproape nu mai are aer motorul

poate cineva vrea sa mearga... io oricum ma duc si as fi bucuros de companie !

(drumul l-am mai facut de 2 ori pina acum in configuratii diferite, deci il stiu bine...si am sa-l mai fac pina ma voi plictisi de alpi ;D ;D, adica niciodata !)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now