Sign in to follow this  
Followers 0
alex

Parcul Naţional Retezat

21 posts in this topic

AÅŸa cum spuneam în topicul lui ValiU ,am deschis ÅŸi eu acest topic.

Nu cred că are sens să descriu în cuvinte ,cum e. Pozele o să vorbească de la sine.

Ps,dacă cineva doreÅŸte detalii(gen trasee) ,o să le ofer cu mare plăcere.

post-611-12877884645095_thumb.jpg

post-611-12877884651679_thumb.jpg

post-611-1287788465771_thumb.jpg

post-611-12877884663483_thumb.jpg

post-611-1287788466949_thumb.jpg

post-611-12877884675231_thumb.jpg

post-611-12877884680437_thumb.jpg

post-611-12877884685849_thumb.jpg

post-611-12877884692574_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda... 8)

As fi interesat de harta pesterilor din Retezat, am eu un proiect mai vechi si vreau sa-l...reactivez in vara viitoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut Retezatul cu cortul timp de o saptamana in anul 1985 ( acum 25 de ani ).

E superb... Am avut parte de toate anotimpurile in cateva zile de august.

Sunt foarte multe lacuri glaciare si multa stancaraie. Nu-mi aduc aminte sa fi intalnit vreo pestera. Dar asta nu inseamna ca nu or fi...

Mai vreau sa merg acolo, caci a fost minunat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi . Eu locuiesc ,mai exact în comuna Rîu de Mori ,satul Clopotiva.

E situat chiar la poarta de intrare în Parcul NaÅ£ional.

Cine e interesat ,de pensiuni /preÅ£uri de vizitare/ ÅŸi orice alte detalii ,mă pot interesa.

@Danyx ,ÅŸtiu că partea cu acoperiÅŸu` ruginit e o glumă internă ,dar o nu cred că o ieÅŸire la munte/cu(sau fără) prieteni ,stă într-un acoperiÅŸ.

@mariusdaniel , @thor4ever ÅŸi @all ,dacă mai ajungeÅ£i prin zonă, da-Å£i un Å£rrrr.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost de 3 ori in ultimii 4 ani.perioada  iulie august este cea mai instabila meteo.acu is 28 grade peste 10min ii furtuna de nu sti unde sa fugi cu traznete de se sparg pietrele.acu in august cand am fost si am urcat dupa ce in prealabil am fost udati timp de 2h de una torentiala ne am intalnit cu un grup de romanasi care coborau panta bucura-poiana  pelegii cu a4a.au fost prinsi de furtuna sus pe varf si cand a inceput sa trazneasca in toate partile atingand pamantul mi au zis ca nu si amintesc cum au coborat.

retezatul nu are nici o pestera pt ca nu este zona carstica.pesterile se formeaza doar in zone calcaroase.

daca vrei pesteri mergi in muntii apuseni...sau http://picasaweb.google.com/mortekay/Comarnic#

noi am vrea sa mai merem din nou acu in oct pt ca este cea mai stabila perioada dpdv al precipitatiilor.

zona este plina de oraseni care vin cu 4x4 de zeci de mii de oiro pana unde pot cu masina(poiana pelegii) si apoi intreaba ce se poate vedea;si cand le explici unde tre sa mearga o tireaza instant acas.majoritatea vin in bikini si adidasi.din acest motiv retezatul este f curat.nu gasseti nici o cabana:decat cortul special pt munte.sunt adaposturi dar tre sa dormi pe jos cu sacul.pt a face retezatul,peleaga,papusa,lacul bucura,lacul galesul,lacul zanoaga ai nevoie de 1 sapt.noi am facut o in 4 zile.dar am fost morti.este nevoie de un cort f bun:3-4mil si bocanci pe masura+ pelerine pt rucsac si pt tine.

in satul clopotiva am fost acu recent pt a face poze la biserica pt www.welcometoromania.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu google-ul....exista pesteri in Retezat si de-aia am intrebat.

"Echipajele de salvare spun că intervenÅ£ia a fost una dificilă, nu din cauza stării pacientului, ci pentru că zona în care se află peÅŸtera este una greu accesibilă. SalvamontiÅŸtii hunedoreni spun că tabăra de speologie din peÅŸterile aflate în Masivul Retezat  a fost anunÅ£ată, iar ei au monitorizat în permanenÅ£ă acÅ£iunile alpine din această perioadă. ÃŽntâlnirea speologilor a început în urmă cu o săptămână ÅŸi s-a încheiat ieri, Albert fiind singurul rănit în timpul expediÅ£iei.

"A avut o mică pauză de respiraÅ£ie mai greoaie, după care ÅŸi-a revenit.  L-am echipat de evacuare ÅŸi am reuÅŸit să-l scoatem afară pe picioarele lui"

Radu PuÅŸcaÅŸ, speolog profesionist din TimiÅŸoara "

Deci, astept in continuare harta cu acele pesteri...secrete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sper ca nu ajungi si tu intr un editorial ca asta:D.da pesteri secrete sunt dar nu ai voie sa intri doar daca esti in clubul lor.normal sunt blocate intrarile cu usi/lacate.gen comarnic.poti intra doar sunand la speo din zona aia sa mergi insotit.dar ti se dau detalii cat mai putine sa nu vina toti cu maneaua ucigasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am mai scormonit amintirile si era acum 30 de ani... în vara lui 1980 !

Intr-adevar, vremea este extrem de instabila vara. Am prins ( in august ), temperaturi de 32 de grade Celsius, am facut baie in lacul Bucura, furtuna cu trasnete mai sus de Pietrele, ninsoare la lacul Bucura, ceata de nu vedeai la doi metri la Zanoaga, etc. Focul il poti face doar cu jnepenis uscat, trebuie sa-ti cari cort, mancare, echipament adecvat.

Dar merita, nu oricine se aventureaza pe acolo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

oho...ce foc...amenda de nu te vezi.numa cu primus ai voie

Share this post


Link to post
Share on other sites

tinerete........................

pe vremea cind eram sef la cabana Rotunda, am fost pina lacul Bucura

echipament: adidasi ,sort,tricou,si ceva bani in buzunar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi merge lejer si asa...numa sa ai noroc de zile faine.cu toate ca daca vrei sa faci varfurile,sti cum ii zona.nu stiu daca vei mai avea talpa la adidasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oho...ce foc...amenda de nu te vezi.numa cu primus ai voie

trebuie sa te contrazic, in locurile de campare autorizate - Poiana Pelegii, Bucura, Cabana Buta, etc - e permis sa faci focul. Problema e cu lemnele de foc, uscaturi nu prea mai sunt, si daca tai brad verde atunci chiar ti-o iei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi nu ai voie sa campezi decat in locurile special amenajate.Am mers acu 2 ture pe traseul bucura-iorgovanul.si aproape de cabana buta a venit un nor imens din spate(de pe peleaga) si a trebuit sa ne refugiem inspre cabana.pe drum erau niste polonezi campati si cei de la cabana au trimis jandarmi sa patruleze pt cei campati in alte zone si le au zis sa o tireze ca ii amendeaza si ploaia era pe noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi nu ai voie sa campezi decat in locurile special amenajate.

corect....ce vreau sa spun e ca poti face focul, nu e obligatoriu primusul, nu prea au mai ramas lemne de ars (uscate).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost acum 5-6 ani in retezat. Am campat in Poiana Pelegii si adusasera chiar si lemne acolo......

Era foarte frumos pentru ca nu trebuia sa mergi prin padure sa cauti lemne

Facusera si o parcare pe acolo era chiar civilizat pentru ozona considerata salbatica.

E pacat daca s-au pierdut obiceiurile astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0