Ceasuri bord S60 - 2003. Problema rezolvata.

xavantes
By xavantes in Reparatii de unul singur (DIY),
Voi enumera problemele care au aparut cu bordul, pe cat posibil in ordine cronologica: 1. Ceasul a inceput, ocazional, sa se deruleze inainte sau inapoi. De obicei la punerea contactului. Se oprea de unul singur. 2. Eroare in bord: SRS AIRBAG SERVICE URGENT. Pe-asta nu am putut-o corela cu prima. Am pus-o pe seama mufelor de sub scaun. Am inteles de pe forum ca ele pot avea un contact imperfect iar la curatenie se pot misca, astfel cauzand eroarea cu pricina. 3. Martorii de semnalizare din bord au inceput sa functioneze ocazional. La exterior semnalizarea mergea fara probleme, doar ca becurile de stanga-dreapta si tac-tac-ul corespunzator nu apareau decat uneori, fara a putea gasi vreun tipar. 4. Indicatoarele, martorii si display-urile au inceput sa functioneze cu inreruperi-reveniri spontane in grupuri de cate 2-5. Fiecare revenire era ca punerea contactului din nou, inclusiv semnalul sonor de centura (daca nu era pusa). Am pus-o pe seama unui contact imperfect  . 5. Semnalul sonor de centura a inceput sa functioneze ocazional. Am pus-o pe seama unui contact imperfect (se observa deja un tipar  . Adevarul este ca nu ma pricep si asta speram eu de fapt sa fie). 6. Indicatoarele, martorii si display-urile au inceput sa-si prelungeasca unele perioade de "out", de la intreruperi spontane la intreruperi de cate 2-3 secunde. Apoi comportamentul de "out" a devenit aproape permanent, cu rare reveniri de cate 5-10 secude (cat sa verific si eu cambustibilul). Simptomele si-au marit frecventa spre final. Prima problema a aparut in decembrie 2008 si am ignorat-o usor pentru ca aparea rar. Ultimele 3 simptome au aparut anul acesta culminand cu ultima faza cand nu au mai mers aproape deloc. Daca-as fi stiut in 2008 la ce se ajunge nu asteptam pana cand aproape sa nu se mai poata face. Bordul l-am reparat la Bogdan G. Nota 10 cu multumiri!
  • 6 replies