Roberto

Cum se procedeaza in caz de tamponare usoara ?

7 posts in this topic

Stie cineva trebuie declarat la politie tamponare usoara ? Daca da in cat timp si unde trebuie sa merg ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca soferii ambelor masini implicate in accident nu au fost sub inluenta bauturilor alcoolice sau in stare de ebrietate si nu au rezultat victime omenesti sau vatamari corporale,se poate face constatere constatare amiabila.Adica oamenii se ințeleg si nu este necesara intervenția politiei pentru a aplica santiuni.Pentru constatare amiabila merg ambii soferi implicati in tamponare la societatea de asigurare masinii soferului VINOVAT de producerea accidentului.Acolo hârțoage si o zi de lucru pierduta.Se elibereaza o dovada de reparatie.Cel lovit isi va repara masina pe RCA-ul vinovatului,iar vinovatul pe cheltuiala proprie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand am avut accident, am fost la brokerul unde am eu asigurarea cu soferul vinovat si in 20 minute am terminat de completat constatarea. Apoi am fost la service sa-mi faca si ei constatarea impreuna cu brokerul si apoi am dus masina in service...mi s-a parut ca a fost rapid, totusi, totul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pocnit un Mercedes al unui amic, ma duc cu el azi la Euroins pt constatare amiabila, ambii avem RCA la Euroins.

Brokerul meu e Dragos, deci nu am cum sa merg la el  :D :D

In caz de accident ff usor, adica bara sparta, stersaturi si chestii de genul cica se merge direct la compania RCA a vinovatului si se completeaza un formular identic de constatare amiabila de catre ambii conducatori, dupa care acel formular este depus de fiecare la compania lui de asigurare RCA, in cazul meu, ambii la Euroins.

Dupa aceea cica se elibereaza un certificat de reparatie, mai departe nu mai stiu, am sa revin cu detalii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut 2 cazuri recente.

In primul mi-a lovit o duba, masina de la munca. A facut praf spatele la C3. Am completat formularul cu vinovatul, mi-a dat copie dupa toate actele si am mers singur la asiguratorul lui. Nu a trebuit sa vina si el. Asta la BCR.

In al 2-lea caz am procedat la fel, eu fiind vinovatul dar sub nu stiu ce pretexte a trebuit sa merg si eu la asigurator . Doar i-am sters bara spate (cu carligul de remorcare  ;D ). La Astra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Robert, trebuie sa mergeti amindoi la daune la Euroins! Daca sunt probleme suna-ma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now