BogdanP

Curatare tapiterie in masina de spalat

18 posts in this topic

Cu alte cuvinte cum se poate da jos tapiteria de pe scaune ;D

Si bineinteles cum se poate pune inapoi si sa arate ca noua

Instructiunile sunt pt un S40 din 2001 - nu cunosc diferentele pt modelele mai vechi

Daca sunteti persoane ce nu prea au rabdare cand fac ceva si merge greu atunci mai bine nu va apucati pentru ca puteti rupe tapiteria si e mai naspa o tapiterie rupta decat una murdara.

Pasul 1: decuplam bateria

Pasul 2: dam jos cotiera (poza 1)

[attach=#]

Pasul 3: Scoatem scaunele din masina (poza2)

Trebuie sa scoatem cu grija  mufele de la centura si airbag - eventual si incalzirea din scaune.

[attach=#]

Pasul 4: Dam jos tetierele si scoatem tapiteria de pe ele (poza 3+4) Nu sunt prinse cu altceva decat sunt inchise cu fermoarul.

Aici deja incepe distractia  ;D  pentru ca capatul fermoarului e bagat acolo inauntru si iese greu afara insa trebuie rabdare si calm (nu vrem sa rupem tapiteria)

[attach=#] [attach=#]

Pasul 5: Dam jos elementele de pastic de pe marginea scaunului (poza 5+6)

La roata cu care se regleaza spatarul si aia lombara trebe tras cu putere si incredere printr-o miscare de rotatie dupa ce a ajuns la capatul cursei spre exterior

[attach=#] [attach=#]

Pasul 6: Dam jos tapiteria de pe spatar si de pe sezut. (restul pozelor)

[attach=#] [attach=#] [attach=#] [attach=#] [attach=#] [attach=#] [attach=#]

Incepem cu spatarul; Il culcam (pentru cei ce nu stiu spatarul se poate culca ca si la masinile cu 2 usi) ridicand cele doua manere mici de plastic care sunt pe capete si impingand simultan de spatar. Deschidem apoi fermoarul - asta e cel mai usor de deschis fermoar  :D

Apoi incepem sa ridicam husa de pe spatar asa cum iti dai jos tricoul. In scurt timp ne vom intalni cu primele cleme de fier otelos care trebuiesc taiate. Nu merg taiate cu patentu si avem nevoie de un cleste bun cu manere lungi (ca sa avem forta la taiat pt ca merge greu)

Atentie: Doar clemele trebuiesc taiate! mai sunt si alte sarme si elemente de intins si agatat care nu trebuiesc taiate.

Cu rabdare si perseverenta o sa vina jos tapiteria.

Procedam similar si cu sezutul - aici e deja mai usor pentru ca avem experienta.

Dupa ce e data jos tapiteria scoate sarmele din ea (is cateva sarme tari si mai lungi - ies usor afara) si putem sa o bagam in masina de spalat la program normal  ;D ;D

Atentie cand o punem la uscat - daca are elemente de piele - nu trebuie pusa pe calorifer sau la soare pentru ca se face pielea ca o scoarta tare.

In timp ce sta la uscat tapiteria putem face o manevra foarte smechera: Interschimbarea buretilor de sezut intre cele doua scaune (In general umarul dinspre usa al fiecarui burete de sezut e mai uzat si daca le interschimbam atunci umerii uzati sunt la interior)

La interschimbarea buretilor tot asa trebe grija si rabdare cu arcurile alea.

Pasul 7: Punem fasete de plastic in fiecare locas unde au fost clemele de fier pe care le-am taiat si pe masura ce imbracam scaunul invers de cum l-am dezbracat strangem bine fasetele si taiem surplusul de la ele

Restul pasilor e destul de clar sper

Pentru nelamuriri intrebati

Daca v-ati apucat de treaba si v-ati blocat puteti sa ma sunati 0743 196 250

post-4881-12877886244569_thumb.jpg

post-4881-12877886245325_thumb.png

post-4881-12877886246132_thumb.png

post-4881-12877886246891_thumb.jpg

post-4881-12877886249522_thumb.png

post-4881-12877886250266_thumb.png

post-4881-12877886251408_thumb.jpg

post-4881-12877886254024_thumb.jpg

post-4881-12877886256563_thumb.jpg

post-4881-12877886259211_thumb.jpg

post-4881-12877886261754_thumb.jpg

post-4881-12877886264432_thumb.jpg

post-4881-12877886267034_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo!

Obs.:

Ataseaza pozele in ordine, dupa care baga:

[attach=#]
..acolo unde o vrei postata. Ti-am modificat eu mesajul, ca sa arate ok, si e cam asa:
...
Pasul 1: decuplam bateria

Pasul 2: dam jos cotiera (poza 1)
[attach=#]

Pasul 3: Scoatem scaunele din masina (poza2)
Trebuie sa scoatem cu grija  mufele de la centura si airbag - eventual si incalzirea din scaune.
[attach=#]

Pasul 4: Dam jos tetierele si scoatem tapiteria de pe ele (poza 3+4) Nu sunt prinse cu altceva decat sunt inchise cu fermoarul.
Aici deja incepe distractia     pentru ca capatul fermoarului e bagat acolo inauntru si iese greu afara insa trebuie rabdare si calm (nu vrem sa rupem tapiteria)
[attach=#] [attach=#]
...

... ai prins ideea  ;) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari!!!. Acum ceva vreme am incercat si eu dar cand am ajuns la cleme am renuntat, nici prin gand nu mi-a trecut sa le tai. Felicitari inca o data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare de Bula, nu exista riscul sa intre la apa tapiseria ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu intra la apa. Sunt antipata (la mine s-a probat cu vin rosu-negru, din ala de tara, care iti innegreste buzele) si nu retin apa.

Si eu am facut procedura la bancheta din spate, care la mine e din 3 materiale: stofa, piele sintetica, piele naturala.

...Cu masina de spalat nu m-am riscat. Le-am spalat de mana, in apa amortita... si am spalat si buretii si tot ce era acolo. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am bagat si eu  tapiteria de la bancheta la masina au iesit impecabile ! Nu am avut probleme a stat frumos la uscat pe sarma  ;D trebuie rabdare sa prinzi toate inelele la loc  insa MERITA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare de Bula, nu exista riscul sa intre la apa tapiseria ?

Bogdane, tapiseriile se pun pe perete, nu se baga la apa !

Fara suparare ! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu era mai simplu asa ? :

gata ca deja prea multe info si nu prea merita pacilea' .

post-4178-12877889468409_thumb.jpg

post-4178-12877889475765_thumb.jpg

post-4178-12877889477344_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marean: mda, dragute poze, da' tot nu inteleg de ce pui watermark pe ele... Nu sunt singurele poze cu scaune curate si cu aparate Karcher de pe net ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru ca sunt ale mele si am cu ce ? nu e logic ? ;))

actualul regulament zice ca informatiile postate devin proprietatea forumului ..... l

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte util articolul, chiar si pt. cei ca mine, ce au nevoie sa-si schimbe husele. pt. ca am avut nevoie de el scos la imprimanta, am facut un pdf pe care vreau sa il pun si altora la dispozitie.

multumesc autorului.

huse.pdf

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut cum ai reusit sa dai tetierele jos inainte sau pe masura ce ai ridicat tapiteria spatarului pentru ca la mine am incercat direct prin materialul spatarului si nu imi ajung degetele sa apasa pe acele blocaje

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut cum ai reusit sa dai tetierele jos inainte sau pe masura ce ai ridicat tapiteria spatarului pentru ca la mine am incercat direct prin materialul spatarului si nu imi ajung degetele sa apasa pe acele blocaje

Tetierele le-am dat jos inainte de a scoate tapiteria spatarului, la inceput de tot, inainte sa ma apuc sa scot macar scaunele din masina.

Am stat pe bancheta din spate, am apasat un deblocaj al tetierei si am ridicat un pic de tetiera din partea respectiva (f putin merge sa ridici, insa suficient cat sa treaca de blocaj - trebuie sa simti)

Apoi am facut similar in cealalta parte si asa le-am scos.

Edited by BogdanP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Am reusit si eu sa spal azi tapiteria.Totul a decurs ok urmand tutorialul.Am o intrebare, la montaj nu am mai prins tapiteria pe dungile din mijloc, acelea ce dau forma scaunului, exixta vreo posibilitate sa se miste de la locul lor? Am observat ca stau destul de fixe pe burete si nu sunt ridicate.Multumesc pentru DIY.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Am reusit si eu sa spal azi tapiteria.Totul a decurs ok urmand tutorialul.Am o intrebare, la montaj nu am mai prins tapiteria pe dungile din mijloc, acelea ce dau forma scaunului, exixta vreo posibilitate sa se miste de la locul lor? Am observat ca stau destul de fixe pe burete si nu sunt ridicate.Multumesc pentru DIY.

Nefiind un tapiter expert nu pot sa iti zic daca exista sau nu vreo posibilitate sa se miste tapiteria. Personal am prins toate elementele la loc si cred ca asta e cel mai bine de facut.

Oricum eu iti doresc sa nu ai nici o problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,asa m-am gandit si eu.Le-am montat cu bride, si se aseaja mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prinsa si pe mijloc, tapiteria se aseaza mai frumos pe scaun insa, (in primul rand) materialul din zona centrala a sezutei nu va mai avea posibilitatea sa se intinda atat de repede, formand cute inestetice ce vor fi dificil de remediat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now