Raula

iMIV

321 posts in this topic

Am deschis subiectul acesta care sa se axeze strict pe aceste produse aftermarket.

Cunosc principiile generale ale acestor adaptoare audio/video, site-ul iMIV fiind destul de bogat in informatii utile, insa există si o serie de necunoscute vis-a-vis de functionalitate, compatibilitati, preturi, din perspectiva Romaniei.

Primul lucru pe care nu-l cunosc este cum se comanda ÅŸi cum se plateste. Cat costa transportul? Plata se face in numerar sau doar cu credit card? Se plateste in avans? Stiu ca exista mai multi distribuitori pentru Europa, insa nu stiu daca toti practica aceleasi tarife si reguli pentru delivery.

În privinta compatibilităţilor, stiu ca iMIV-urile se conecteaza prin MELBUS, insa nu stiu cum functioneza partea de TV tuner, de exemplu... Exista vreun HU care are astfel de aptitudini? Sau trebuie un device separat, indiferent de modelul de HU?

Acestea sunt doar cateva din nelamuririle mele. Vreau sa-mi fac o idee daca merita sau nu o astfel de investitie...

Cei care aveti asa ceva, va rog spuneti-mi cum ati procedat. Am vazut ca Parola are, dar n-am vrut sa-l stresez doar pe el cu intrebarile mele.

Multumesc anticipat celor care-mi vor raspunde!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, cu head unit-ul, nu ÅŸtiu care-i treaba, că display-ul la 803, de exemplu, are ÅŸi "TV" pe-acolo, dar habar n-am cum se face să treci pe TV. Probabil e ceva cu RTI-ul, se activează doar dacă e conectat la un TV tuner, că nu cred că HU-ul e făcut pentru iMIV... din câte cunosc eu, e exact invers...

post-4113-12877886575498_thumb.jpg

ÃŽn rest ÅŸi eu am aceleaÅŸi curiozităÅ£i, ca ÅŸi tine... ;D ...cât costă transportul? Cum se plăteÅŸte?

DeÅŸi cred că ăstea sunt niÅŸte detalii nesemnificative, în comparaÅ£ie cu preÅ£urile "auxiliarelor"... adică, cât mama lui mai costă ÅŸi un iPod? Ce-i în stare să facă? Că, normal că dacă-l iei pentru maÅŸină, ai pretenÅ£ia să poată cât mai multe: să se ÅŸi reîncarce de la maÅŸină, să ÅŸi redea mai multe formate video, că doar n-o să stai toată ziua să transformi în mp4 fiÅŸierele video ÅŸi - cel mai important - să aibă navigaÅ£ie. iPod-urile ăstea sunt niÅŸte mistere pentru mine ÅŸi cred că sunt apogeul kitchului în tehnologie. Eu le-aÅŸ interzice prin lege...

Prin urmare, eu vin cu altă întrebare: se pot conecta ÅŸi telefoane mobile la drăcovenia aia de iMIV? Există telefoane mobile cu navigaÅ£ie cât-de-cât decentă? Sau trebuie ori să cumperi hărÅ£ile cu sute de euro ori să le descarci gratuit, dacă ai abonament, de pe net ÅŸi au 1% acoperire?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi aici www.volvotech.nl,eu am luat de le ei o interfata sa-mi scoata afara un monitor RTI,avand doar monitorul+cablul(Adica masina nu are RTI din fabrica).Pret 150E interfata si 50E transport cu GLS=200E

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de preÅ£, "shipping calculator"-ul zice aproximativ 50$ până în România, dar cum se efectuează plata, nu mi-am dat seama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ccât mama lui mai costă ÅŸi un iPod? Ce-i în stare să facă? Că, normal că dacă-l iei pentru maÅŸină, ai pretenÅ£ia să poată cât mai multe: să se ÅŸi reîncarce de la maÅŸină, să ÅŸi redea mai multe formate video, că doar n-o să stai toată ziua să transformi în mp4 fiÅŸierele video ÅŸi - cel mai important - să aibă navigaÅ£ie. iPod-urile ăstea sunt niÅŸte mistere pentru mine ÅŸi cred că sunt apogeul kitchului în tehnologie. Eu le-aÅŸ interzice prin lege...

Costa de la 200 de lei un shuffle de 1 gb pana la 1500 de lei un ipod touch de 32 de gb.

Se incarca de la masina, daca ai mufa d'aia nenorocita de Apple stuff.

Nu le transformi in .mp3, le trasformi in .mov ;D

N-are navigatie.

iPod-ul e shit. iPhone-ul rupe tot!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, ăla-i aipăud cu telefon... Bine, ÅŸi un aifăun cât costă? Are navi? Cum faci rost de hărÅ£i? Cât sunt de bună hărÅ£ile alea? Au ÅŸi Clujul inclus sau numai oraÅŸele mari? :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar dacă vrei să pui ÅŸi TV, cum faci, că doar iPhone-ul nu cred că are ÅŸi astfel de funcÅ£ii, nu? Presupun că e un device care se cumpără separat, nu? Ä‚la unde se montează? Lângă iMIV (în portbagaj, la V70) sau trebuie pus undeva pe bord sau prin torpedo, ca să funcÅ£ioneze telecomanda? Există TV tuner care să poată fi controlat prin funcÅ£iile HU?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Habar n-am care-i faza cu TV-ul... ÅŸi faptul că displayul are ÅŸi TV pe el mă derutează ÅŸi mai tare. Cum dracu pui pe TV?! Te pomeneÅŸti că mai trebuie ÅŸi nu-ÅŸtiu-ce soft instalat, pe la reprezentanÅ£ă, cu nu-ÅŸtiu-câte milioane, ca să poÅ£i selecta din "SOURCE"... damn, I hate Volvo!!!

Nu le transformi in .mp3, le trasformi in .mov ;D

Eu am zis mp4, nu mp3, n-auzi?  ;D Oricum, că-s mp4, că-s mov, tot un drac...

Share this post


Link to post
Share on other sites

MELBUS nu inseamna fibra optica, MOST inseamna fibra optica.

IMIV nu mai vinde momentan nici o interfata asa ca doctore te-ai trezit tarziu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze de oftopic, dar decat sa dati bani grei pe cabluri, interfete si mufe, nu mai bine luati un HU care stie toate astea si gata treaba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, nu ÅŸtiu dacă-mi trebuie, că nu-i prea văd avantajele... am văzut ÅŸi eu că nu vinde, dar, dacă stau bine să mă gândesc, nu prea văd la ce-i bun, că pe ecranul ăla de la navi nu prea vezi mare lucru (ÅŸi eu nu sunt miop), dacă vreau TV, trebuie să mai cumpăr nu-ÅŸtiu-ce mama dracu' de aparatură pe care să o îndes pe sub tapiÅ£erie prin portbagaj, hărÅ£ile de la aifăun parcă văd că sunt ceva frecÅ£ii în genul gugl maps. Oricum, eu nu suport ideea de telefoane ultraperformante, care ÅŸtiu de toate - ÅŸi internet ÅŸi gprs ÅŸi gps ÅŸi poze ÅŸi radio ÅŸi sunet surround ÅŸi cântar - dar îÅŸi pierd reÅ£eaua când se pune praf pe parbriz ÅŸi se strică la trecerea la nivel...

Nu ÅŸtiu la ce-i bun un iMIV de-ăla, în afară de a asculta 2384 de mp3-uri...

Scuze de oftopic, dar decat sa dati bani grei pe cabluri, interfete si mufe, nu mai bine luati un HU care stie toate astea si gata treaba?

Ideea e bună, dar ce bag în spaÅ£iul rămas pe lângă aparat? Spumă poliuretanică? :smile: Că măgarii ăÅŸtia de la Volvo aÅŸa le-au făcut, că nu potriveÅŸte nimic în loc... Pe lângă asta, cum mai leg naviul, displayul ÅŸi comenzile de pe volan? Că nu suport ideea să am pe-acolo butoane ÅŸi componente care nu mai funcÅ£ionează...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si ce sa faci cu el ?  Cu un adaptor audio-video poti face foarte multe, de exemplu cand bagi R(acheta) se ridica ecranul navi si se vede in spatili masinii, nu e fun ?  

In plus nu putem compara ca aspect ceva de fabrica cu ceva pus ....fie si Clarion sau Alpine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru TV este TV tuner separat si daca ai de fabrica,adica o alta cutiuta pe langa RTI.

@Xydexter cu ala nu mai merg butoanele de pe volan decat cu o anumita interfata care costa si aia si lumina la acel device nu va mai functiona la fel cu restul masinii,adica no dimmer

Eu zic ca se poate lua legatura cu VolvoTECH si intreba daca mai au iMIV sau aux in

Share this post


Link to post
Share on other sites

Åži unde găsesc TV tunerul ăla, că eu am tot căutat, dar n-am găsit decât niÅŸte ditamai aparatele de mă tem pentru sănătatea telescoapelor... :smile: Cum funcÅ£ionează TV tunerele astea? Le controlezi din HU, sau mă mai trezesc cu încă o telecomandă, pe care trebuie să o Å£in orientată înspre lunetă, ca să funcÅ£ioneze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma daca este de fabrica si ai RTI totul este controlat de HU si de RTI,daca ai RTI si nu ai TV iti trebuie:

1 buc TV tuner Volvo

1 buc antena(care este in luneta) hahaha

1 buc soft(la reprezentanta)

Deci varianta super daca vrei tv in masina este o interfata audio-video input cum am eu,un tv tuner digital HD cu sistem diversity(2 antene) si emisie in digital in zona ta si gata=500-600 E

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, dacă aÅŸ avea din fabrică, ar trebui să funcÅ£ioneze ÅŸi acuma (fără drăcovenia aia de iMIV), logic, nu?

Dacă-mi pun iMIV, nu-mi mai trebuie să fie original? Prin urmare, nu-mi mai trebuie soft, dar mă aleg cu telecomanda spre lunetă...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca tu nu intelegi.Sa mearga tv tuner la tine trebuie sa cumperi tv tuner de la Volvo ca sa se integreze in sistemul RTI,soft-ul ca altfel nu merge si ALTA LUNETA tot de VOLVO ca acolo este antena TV.

Oricum nu merge in mers,citeste cu atentie te rog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai Imiv nu-ti trebuie nici un soft. Dar ai o telecomanda in plus pt. tv tunner. Si merge si "din mers"  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca tu nu intelegi.Sa mearga tv tuner la tine trebuie sa cumperi tv tuner de la Volvo ca sa se integreze in sistemul RTI,soft-ul ca altfel nu merge si ALTA LUNETA tot de VOLVO ca acolo este antena TV.

Oricum nu merge in mers,citeste cu atentie te rog

Da, ÅŸtiu ce zici tu. Am pus semnul întrebării din greÅŸeală, acolo:

Dacă-mi pun iMIV, nu-mi mai trebuie să fie original?

Parola tocmai a confirmat ce am spus ÅŸi eu adineaori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia cu iMIV am scris mai devreme,era vorba de interfata audio-video input

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parola, presupun că ai conectat TV tunerul cu RCA-urile alea, dar sunt curioasă unde e instalat? Presupun că în portbagaj, lângă RTI ÅŸi iMIV... Dacă da, cum funcÅ£ionează telecomanda? O poÅ£i Å£ine orientată în orice direcÅ£ie sau cum zicea Heim?

Pot să te întreb detalii legate de firma ÅŸi preÅ£ul tunerului?  ;D

Mai am o curiozitate: nu sunt probleme cu redarea video de pe iPhone prin iMIV, în mers, nu? Nu se blochează imaginea, ca în cazul tunerului tv original, nu? Că nu există acel software de la Volvo, care opreÅŸte displayul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DETONATOR, interfaÅ£a aia de care zici tu ce poate face? Conectează un dispozitiv de redare ÅŸi atât, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DETONATOR, interfaÅ£a aia de care zici tu ce poate face? Conectează un dispozitiv de redare ÅŸi atât, nu?

Frate voi nu cititi ce scrie mai sus.Interfata aia este exact iMIV,daca nu se mai fabrica iMIV de pe site-ul care este pus mai sus de mine se poate incropi ceva adica int. audio input si video separat

Mura in gura  http://www.volvotech.eu/product_info.php/cPath/67_70_88/products_id/195?osCsid=37dfe09c6ce2497e5ea2503c21c37c77

sau video  http://www.volvotech.eu/product_info.php/cPath/67_70_94/products_id/60?osCsid=37dfe09c6ce2497e5ea2503c21c37c77

si audio  http://www.volvotech.eu/product_info.php/cPath/67_70_88/products_id/129?osCsid=37dfe09c6ce2497e5ea2503c21c37c77

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am înÅ£eles acuma...  ;D ... tu vorbeai despre alternativă pentru iMIV... MII-LE plus interfaÅ£ă video. Am înÅ£eles... merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now