irina_f

Recomandari telescoape

71 posts in this topic

Salut,

Telescoapele de pe fata si-au dat duhul, prin urmare trebuie sa le schimb. >:(

Cele originale am inteles ca sunt peste 1000 lei bucata, asa ca sper  sa existe o alternativa la fel de buna dar mai ieftina.

Daca ati putea sa ma ajutati cu niste recomandari v-as ramane recunoscatoare.  :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca imi dai o serie de sasiu pe mail si o poza cu placuta de identificare sa vad ce tip de suspensie ai... cu mare placere :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti lua in calcul si Monroe Sensatrac. Cred ca ar fi cele mai potrivite pentru tine. Raport calitate/pret excelent.

Numai ca daca pui din astea, ideal ar fi toate 4. Nu stiu cat e pretul la ele pentru s40II dar banuiesc ca nu depasesc (cu mult) pretul unuia original.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Telescoapele de pe fata si-au dat duhul, prin urmare trebuie sa le schimb. >:(

Cele originale am inteles ca sunt peste 1000 lei bucata, asa ca sper  sa existe o alternativa la fel de buna dar mai ieftina.

Daca ati putea sa ma ajutati cu niste recomandari v-as ramane recunoscatoare.  :help:

FORD Focus II  ,cu incredere.Sper sa nu te superi ca pui de Ford.SINT aceleasi la un pret mai mic.Daca vrei te pot ajuta in acest sens.

  DACA insa vrei Volvo atunci ,te pot ajuta colegii de forum cu distributie piese  Volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

kyb...bune si eftine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, email sent.

Adi, mersi de sugestie, suna bine, dar in perioada asta de criza nu imi permit "arogante" ;D

V50Saphir, nu m-ar deranja sa fie de ford, daca ai putea sa imi dai si un pret ar fi super.

Roberto si Thor4ever, mersi de recomandare, am sa o iau in considerare. Stiti cumva si niste preturi aproximative?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, email sent.

Adi, mersi de sugestie, suna bine, dar in perioada asta de criza nu imi permit "arogante" ;D

V50Saphir, nu m-ar deranja sa fie de ford, daca ai putea sa imi dai si un pret ar fi super.

Roberto si Thor4ever, mersi de recomandare, am sa o iau in considerare. Stiti cumva si niste preturi aproximative?

550 de ron pe fata, pe spate sunt mai ieftine, probabil in 1000 iei fata-spate.

Un pont : Daca mergi la alt magazin decat cele de pe forum, cere pentru Focus II  :D :D :D :D ai sa ramai surprinsa de faptul ca sunt mai ieftine si e tot aceasi suspensie, iar in majoritatea cazurilor sunt pe stoc ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto, exact, cum zicea si V50Saphir, foarte bun sfatul. Treaba funny e ca de la Ford Focus am upgradat la "Ford" S40... cu un pic de Renault, dar cu cele mai bune scaune din lume  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la Skandix  ;D

Fata : Monroe - 95 e

        Kyb - 71 e

Spate : Monroe - 95 e

          Kyb : 75 e

Toate sunt pe gaz.Pret pe bucata.

Iar cele originale 180 e /buc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Lik2008.  ;) Probabil sunt o idee mai scumpe luate de pe aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Depinde de unde le iei si pentru ce masina. Eu am primit oferta pentru sensatrac, ~280buc/fata si ~170buc/spate (roni)... mai ieftin ca in Germania.

Kyb-urile erau mult mai scumpe... aproape dublu dar si alea sunt de mai multe tipuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La amortizoare nu se potrivesc cele de Focus II cu cele de S40 II conform codurilor dar flanse amortizor, bielete antiruliu, etc etc sunt aceleasi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu acum am schimbat amortizoarele la reprezentanta la Brasov si variantele lor au fost pe original 570 ron si

compatibile 320 ron bucata pe fata ma refer. Eu am ales pe compatibile ca sa iau 2 se dusese numai 1 dar

e bine sa le schimbi pe amandoua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Codul tau de original ar fi 30683610 -> se schimba in 31277604 - 838RON/buc !!!!. La asta am gasit echivalent de la KAYABA la 300RON/buc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor de ajutor, m-am hotarat si am dat comanda pentru Kyb.

MetalARN, am comandat deja doua, mi se dusese unul dar in cateva zile deja simteam miros de gaz de la al doilea, intr-adevar se "echilibreaza" repede...

Mersi mult Midnight pentru info, dar am vorbit inainte cu mecanicul meu si am optat pt Kyb de la el, manopera inclusa in pretul telescoapelor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Good job girl ! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@irina_f dupa ce le montezi vino si cu un feed-back referitor la ce diferenta sunt intre ele si ce ai avut pe masina(asta inainte sa se duca telescoapele ;D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kayaba face amortizoare foarte bune, asa ca este foarte buna alegerea facuta de Irina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si echipeaza Toyota .

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema .Era de prisos sa ma implic mai mult ,vazind cite sfaturi ai primit de la colegii de forum.Am preturi bune pt. componente originale sau aftermarket insa sint compatibilitati cu Volvo.Nu este musai sa pui Volvo daca totul se potriveste si roata se invirte.

  Pentru japonezele tale Kayaba (vin pe Subaru ,Mitsubishi) totul facea 570ron fara transport.(590-600 transport inclus).

  Sint cam multi comercianti aci pe forum ,deh. ;)

 

Domnu Midnight ,m-ai uitat cu ce te-am rugat?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am uitat nenea, da' nu am mai ajuns pe la ai mei unde am DVD-u' cu VIDA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now