rechi

senzor primetru

30 posts in this topic

salut colegi

  am avut acum cateva luni neplacuta placere sa ma trezesc intr-o dimineata fara oglinzi si cu eleronul fortat de o surubelnita in doua locuri (totul a fost rezolvat pe casco),  dar de atunci ma tot interesez in stanga si in dreapta cum pot sa anexez un senzor de perimetru la alarma de pe masina -- mentionez faptul ca masina are ca dotare suplimentara din fabrica alarma cu senzor de soc, senzor de inclinare si senzor interior de miscare -- ( in seara respectiva alarma nu a sunat, singura masina care a scapat de evenimente neplacute a fost o mazda6 dotata cu senzor de perimetru ).

  la service mi-au recomandat ca sa nu anexez nimic la alarma din fabrica pt ca au fost multe cazuri cand calculatorul masinii s-a ars. a ramas o singura varianta si anume sa anulez alarma din fabrica dar nu mi se pare o solutie eficienta.

  in acelasi timp am mers pe la diferite firme care monteaza alarme auto iar aici raspunsul lor la problema mea a fost complet diferit si anume -- prin intermediul unui CAN montat la alarma masinii se poate anexa un senzor de perimetru, insa la cheia masinii va trebui sa am o a doua comanda, pe masina va fi montat o sirena suplimentara, bla bla bla,  deci practic ca si cum as avea doua alarme la masina --. deci raspunsuri diametral opuse intre reprezentanta si firmele de montat alarme.

  pana aici toate bune si fumoase, insa cand am intrebat de pret am fost surprins sa constat ca o alarma de exemplu viper cu senzor de perimetru avea acelasi pret, iar in unele locuri costa mai putin decat ingineria cu respectivul CAN. -- pretul era intre 12 si 15 milioane -- , asa ca am last-o balta pana in momentul in care voi fi bine documentat iar decizia aleasa de mine va fi una buna.

  daca cineva dintre voi are cunostinte tehnice in domeniu, a trecut printr-o situatie similara, are o solutie la aceasta mica problema, il rog sa posteze mai jos.

  multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc de raspuns, insa as mai dori sa stiu daca noul senzor va fi recunoscut de calculatorul masinii.

pot cumpara orice tip de senzor de perimetru????

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand imi cer scuze stiu ca nu-i topicul meu dar tinand cont de faptul ca problema mea e un pic asemanatoare,m-am gandit ca pot posta aici.Vineri dimineata,vrand sa merg la lucru,am constatat cu foarte multa ,,bucurie,,ca cineva mi-a ,,descaltat,, masina.Masina era pe cric,iar roata fata stanga ,,evaporata,,.Cea din dreapta fata era desfacuta,piulitele pe jos,insa banuiesc ca le-a cazut de pe cric masina si roata a ramas blocata sub aripa,nemaiputand sa o traga afara,cel putin asa ma gandesc eu,nu stiu.....Deci masina nu are alarma din fabrica,este montata ulterior,legata la butoanele telecomenzii,in cazul acesta sigur nu are senzor de inclinatie sau volumetric.

Intrebarea mea ar fi ,....pot monta un senzor de inclinare respectiv perimetru?Ce anume trebuie sa stiu?Senzor de inclinare,am gasit ceva pe emag...http://www.emag.ro/senzor-inclinare-alarma-senzor-antitractare-keetec-til400/pd/DLQ8MMBBM/,

Senzor perimetru...http://www.carsound.ro/alarme-auto/viper/senzor-proximitate-perimetru-dubla-zona.html

Trebuie unul sau doua,fata-spate?Unde ar trebui montat?

In asteptarea raspunsurilor,va doresc o duminica placuta!!!!

Era sa uit.........cricul ala....e de audi,daca are cineva nevoie de el....:D

IMAG0318.jpg

IMAG0317.jpg

IMAG0316.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Întrebarea mea este ai voie nu dacă poți . 

Dacă nu ma înșel tu esti în Italia și nu știu dacă legea permite montarea unei alarme care sa urle aiurea . 

Părerea mea . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 9 minute, Bogdan G a spus:

Întrebarea mea este ai voie nu dacă poți . 

Dacă nu ma înșel tu esti în Italia și nu știu dacă legea permite montarea unei alarme care sa urle aiurea . 

Părerea mea . 

Bogdan,legea aici 99,9% e doar pe hartie....

Majoritatea celor care au rulote au astfel de alarme.

Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intrebat acum un vecin (carabinier) nu exista o astfel de lege,deci se poate monta!

Ceva sfaturi, Bogdan  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi și tu în zona ta cine montează alarme .

Cel mai bine pui o camera video și cred ca e mai bine .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un sistem de alarma este de 100 de ori mai eficient fata de o camera video. Sistemul de alarma previne fapta, camera te ajuta sa vezi cine a facut-o. Mie mi-au taiat de 2 ori anvelopele in parcare, am filmarile video de pe camera de supraveghere in care vad un individ ce isi trage geaca pe cap si isi vede de treaba. La sectia de politie nici nu aveau pe ce sa vizioneze filmarea. Politistul a luat CD-ul si stick-ul acasa.

Eu as opta pentru sistemul de alarma, dar cum nu este dotata cu asa ceva si am inteles de la voi ca risc sa apara tot felul de defecte electrice daca montez un sistem after market o sa o las asa.

PS. Nu credeam ca in Italia se intampla asa ceva.

Edited by Dumi81
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ma gandeam si eu,logic asa e si normal,mai bine previi fapta,decat sa umbli dupa faptas,nu?Si la urma,poate ca nici nu rezolvi nimic.....

70% mi-am luat gandul de la roata furata,asa ca azi am cumparat o garnitura noua de la cineva,care a trecut pe 16"

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa vad maine ce fel de alarma este montata pe masina,daca are senzor volumetric,daca nu,cum pot adauga unul volumetric si unul de inclinare.

Apropo,senzorul de inclinare unde ar trebui montat,in fata,in spate sau undeva pe la mijlocul masinii.Ar fi mai bine doi senzori,unul in fata si altul pe spate?Ma gandeam la asa ceva:http://www.emag.ro/senzor-inclinare-alarma-senzor-antitractare-keetec-til400/pd/DLQ8MMBBM/

Pare usor de montat si nici nu cred ca ar provoca ceva daune la instalatia masinii......

Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzorii se montează în funcție de alarma pe care o ai .

Dacă tu ai alarma de fabrica trebuie puși senzori originali .

Dacă ai alarma de fabrica se vede ușor, ai un led rosu sus pe bord în mijloc .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu Bogdan,nu e de fabrica,ledul acela rosu il am undeva sub volan,in schimb,alarma e legata la telecomanda originala a masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mergi la cei care au montat-o și vezi ce opțiuni îți oferă.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au ,,murit,, s-a inchis firma respectiva.....:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e ma desteapta alarma 

Mai ai mufe pentru senzori

La 244 am avut perimetru 

Daca se apropia facea numai din semnale

Nu dadea alarma

Nu mai stiu de l-am luat 

Sa aiba 2 potentiometre

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu mai deschid alt topic in legatura cu alarma, de fapt cu  senzor interior de miscare. De cand am luat masina trebuia sa dezactivez senzorul de miscare de fiecare data cand o opream, daca nu, suna la cea mai mica atingere, cat si la adierea vantului . Am avut front bumper schimbat complet plus farul dreapta, de cand au schimbat partile astea alarma nu mai functioneaza asa ca inainte. Era bine, daca o atingea cineva, cu masina, ori o impingea cu mana, suna alarma, acum nimic.

Am testat senzorul de miscare, am deschis toate geamurile, incuiata masina si am luat scaunul de copil din masina prin geamul deschis, alarma a sunat. Am testat si alarma cealalta, merge si ea. Nu stiu de ce a incetat sa mai sune cand o atinge careva. Chiar in dimineata asta un vecin avea geamul de la sofer spart!

Poate sa fie si faptul ca am ceva greutate in spate....scule....si altele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca ai alarma after market. Cele Volvo, nu suna la atingere, doar la deschidere usi

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/15/2017 at 7:01 PM, paunionutz said:

Inseamna ca ai alarma after market. Cele Volvo, nu suna la atingere, doar la deschidere usi

Am gresit, nu la atingere cu mana ci doar cand batea vantul s-au ma atingea cineva in parcare, s-au niciuna din cele mentionate, o lua razna asa de la sine! Cred ca e clasica alarma, nu cred ca e ceva after market, zic si eu. Acuma e prea tacuta. Era o chestie faina, suna tot mereu cand cineva ma atingea, acum m-a atins doua persoane si nu a sunat, si vecinii erau furiosi pe mine din cauza alarmei. Cand ieseam din masina dezactivam butonul din plafon si imi aparea reduced quard, parca. Acum nu-l mai dezactivez, nu mai bazaie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta însemna că ai alarma de fabrica . Totuși ea nu suna aiurea decât atunci când ai un senzor defect .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 19/02/2017 at 11:13 AM, Bogdan G said:

Asta însemna că ai alarma de fabrica . Totuși ea nu suna aiurea decât atunci când ai un senzor defect .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Nu stiu unde sunt localizati senzorii, dar ce stie e ca masina a fost lovita frontal, (si cand am luat-o am vazut, dar am vrut-o, mi-a placut) doar bumperul (a fost kituit si cel de mai jos reconstruita forma lui la margini din kit) poate so fi miscat vreun senzor daca sunt prin fata, acum mi-a pus asigurarea un bumper complet nou, cat si partea de jos si nu mai suna nimic. Din testele pe care le-am facut, de verificare a alarmei, care s mentionate in manual,  toate au fost OK. Era tare enervant, tot mereu cand ma deadeam jos din masina trebuia se dezactivez in plafon alarma de miscare, ori cum se numeste ea. Pe de alta parte ma atentiona cand "batea vantul"....si ma mai impingeau altii incercand sa-si parcheze masinile lor. Acuma sta cuminte, si daca e atinsa, :( numai scoate nici un sunet!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alarma de fabrica, nu suna decat la deachidere usi, geam spart sau daca este ridicata. In rest, nu face nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau dacă bagi mana pe geam având senzor volumetric .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au ce urla v40

In situatia asta

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now