varu

Geely vrea sa construiasca noile modele Volvo in China

30 posts in this topic

Am citit azi un articol cu titlul topicului. Se vor construi 3 fabrici in China pentru noile modele Volvo. Inteleg eu ca-i mana de lucru mai ieftina la chinezi, dar de obicei lumea cand ia o chinezarie stie ca e ieftina si nu are o durata de viata prea mare. Eu acum ce sa cred despre noile modele Volvo?  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit si eu despre asta, si ma c-am sperie idea. Ce-i facut de ei e foarte nasol, nu pricep cum de o emblema ca VOLVO isi permite acest "lux" ... >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici va intra in actiune operatiunea de spalat creierii clientului...marketingul ...si vom avea piese in cutii albastre facute in China...evident mai scumpe decat cele din Europa,in fond sunt originale....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majoritatea producatorilor de automobile fac masini in china ... de ce sa nu faca si Volvo ?Oricum Volvo are deja fabrica in china , unde se face si Modelul S80 Long .

Share this post


Link to post
Share on other sites

din punctul meu de vedere, nu stiu de ce ne agitam atat de mult in conditiile in care 99% din ceea ce ne inconjoara este facut in CHINA. asa ca sa se produca toata masina in aceasta tara nu mai e o surpriza, ci un fapt care trebuia sa se intample odata si-odata :(

daca vreti faceti un exercitiu si demontati orice de pe masinuta voastra si veti descoperi cu mandrie "Made in CHINA"

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din punctul meu de vedere, nu stiu de ce ne agitam atat de mult in conditiile in care 99% din ceea ce ne inconjoara este facut in CHINA. asa ca sa se produca toata masina in aceasta tara nu mai e o surpriza, ci un fapt care trebuia sa se intample odata si-odata :(

daca vreti faceti un exercitiu si demontati orice de pe masinuta voastra si veti descoperi cu mandrie "Made in CHINA"

M.

Eu am demontat si avem asa : Made in France , Belgium , Sweden , Germany , Japan , USA dar nu avem CHINA  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am bucurat ca nu am "made in china" pe masinuta mea... pana cand mi-a venit ideea sa schimb boxele originale.

...Macar scrie "Fabrique en Chine", pe ele.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze de off, dar n-am putut sa ma abtin... ;D ;D ;D

MIHAI a punctat foarte bine: RPC are in momentul de fata o putere economica fantastica!!! Cultura chineza este cu siguranta una dintre cele mai vechi si mai complexe culturi care s-au dezvoltat vreodata...

Lor le datoram unele dintre cele mai mari inventii ale omenirii (hartia, matasea, praful de pusca, rachetele, navele cu cala compartimentata etc.) si totodata, unele dintre cele mai importante filozofii si credinte din ziua de astazi (confucianismul, taoismul sau neoconfucianismul).

Prin prisma faptului ca au cea mai mare putere economica, o filozofie si un management demne de invidiat,  prin extrapolare putem trage concluzia ca cei de la Geely ar putea sa realizeze lucruri deosebite pentru VOLVO... ;)

P.S. NU ARUNCATI CU PIETRE! (si eu prefer tot "suedezele"  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

desi China e una dintre cele mai mari puteri financiare.....tot aiurea suna....Volvo, cea mai sigura firma de masini din lume "made in China". e ca si cum ai zice ca cel mai rezistent metal din lume e facut din plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In loc sa comentati despre ce se scrie pe forum eu va sugerez sa cautati si voi pe google cum sta treaba, dupa aia sa comentati.

Volvourile se vor produce in China PENTRU China. Vor si ei S60ul la ei, iar nu e tocmai bine sa il aduca din Belgia. Plus ca odata cu XC60 si S60 baietii au treaba multa, comenzile se duc la 4-5 luni. Din cate stiu nici XC70 nici XC60ul nu se face acolo.

Cel mult volvourile din China vor ajunge in Asia dar nu spre Europa. Nu o sa fie ca la BMW de ex. care produce peste tot in lume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine ce ai spus andy dar.....  deh multi (ma refer la romani) au deja in cap volvo made in china

Pana si masina mea e made in china dupa creierul lor desi are 4 ani dar deh...... atat stiu ei, nu ma mai chinuiesc sa le schimb conceptia.

Haideti sa vedem cum va fi volvo peste 1 an si mai vb.

Chinezii fac si lucruri foarte bine, nu uitati ca scriu carti pe bobul da mazare..... asa ca daca se chinuiesc putin o sa ai un bord cat un bob de fasole in care sa gasesti o groaza de programele....

PS o sa faca si bogdan ochi de chinez tot reparand borduri programate in china.

Mie imi place noul S60 si poate peste 2 ani o sa fac o investitie in el. Daca merge ca al meu..... sunt mai mult decat multumit. Oricum prefer made in china decat made in turcia sau si mai rau, made in romania...... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stau in spatele tastaturii si ma pufneste rasul, eu de peste 10 ani lucrez cu produse chinezesti, am adus cipuri din china, eproame tot ce trebuie pt reparat PCuri, acum pt reparat electrica auto, stiu cum gandeste chinezul si gandeste extrem de bine, chinezul merge dupa o singura lozinca, de fapt doua: "esti prost, te ard" si "cat dai atata iti ofer" .

Atata timp cat S40 fabricat in china pleaca de la 28 263,19 EURO chiar crede cineva ca e facuta din guma de mestecat si este de unica folosinta ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu,desigur,doar ca pretul lui in China e de vreo 4000 euro..ajunge la 28 k fiindca vine in cutie albastra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La electronice (mai ales PC-uri) ma pricep si eu cat de cat, toate firmele mari de profil (Apple, HP, Microsoft) produc hardware in China, de cele mai multe ori in aceeasi fabrica (Foxconn). Bogdane, tu compari chinezariile veritabile (cum ar fi dacia berlina) cu ceva ce e doar produs in china (gen logan). Cipurile si eproamele sunt facute pe linii automatizate, nu de neni de-ăia care falsifică ouăle de găină.

Problema la volvo o sa fie ca este proprietate chineza acum, implicit n-o sa mai existe decat controlul si principiile de calitate chinezesti. Una e sa faca o masina automat airbag-urile, alta e sa hotarasca asiaticii ca e mai ieftin sa angajeze niste mignone de-alea agitate sa le coase cu ata de papiota. Mie nu mi-e frica de produsul finit, mi-e frica de componente, care mai mult ca sigur o sa ajunga si in masinile facute in Europa, intr-o proportie mult mai mare decat in prezent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da  sper sa ma tina veritabilul meu 244 (cind s-o produs chinezii mincau orez pe hotar;dar de atunci au evoluat ;bravo lor)de v40 nu spun nimic am un set de jent facute in thailanda  originale volvo;

cit despre volvo produs in china nu stiu ;o sa conteze mult materialele din care le fac si cit de repede vor sa cistige bani pe volvo (daca prea repede atunci ghici ce materiale o sa fie pe ele )daca nu or sa tina si chinezii fac lucruri bune conteaza pretul la care vind  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vorbesc din punctul meu de vedere, n-am nimic cu chinezii, cum s-a zis mai sus, sunt multe lucruri in jurul nostru care este "made in china", mai ales in domeniul PC, dar si pe mine ma sperie faptul ca ei fac orice din orice. Si cea mai sigura masina din lume sa fie facut din material oarecare....... ::)...Nu de mult un prieten m-a intrebat daca am auzit ca dupa un studiu nu stiu unde, sa zis ca de 50 de ani nu a fost accident mortal cu un VOLVO. Acuma ca e adevarat sau nu ,nu stiu.....dar as tinde sa cred ca este.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si FOXCONN ce fel de firma este ? Cine a infintat aceasta firma ?

Piese de schimb si acum se fac in China si se ambaleaza in EU, care este problema, daca pretul a fost corect chinezu a oferit un produs bun .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vorbesc din punctul meu de vedere, n-am nimic cu chinezii, cum s-a zis mai sus, sunt multe lucruri in jurul nostru care este "made in china", mai ales in domeniul PC, dar si pe mine ma sperie faptul ca ei fac orice din orice. Si cea mai sigura masina din lume sa fie facut din material oarecare....... ::)...Nu de mult un prieten m-a intrebat daca am auzit ca dupa un studiu nu stiu unde, sa zis ca de 50 de ani nu a fost accident mortal cu un VOLVO. Acuma ca e adevarat sau nu ,nu stiu.....dar as tinde sa cred ca este.  ;)

Prietenul tau a trecut de gradinita?  ;D

Fara suparare. Da o cautare pe google cu exact ce ai spus tu! "Accident mortal Volvo".

De cel mai mediatizat caz din Romania, Dumitru Tinu, ai auzit? Bine, daca mergem pe varianta accidentului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

        Victore, lasă-l pe Dumitru Tinu, el a murit în volvo de un accident VASCULAR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se moare in orice vehicul, asa ca .....

In china se fac si produse bune dar romanul le stie doar pe cele ne-bune ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va amintiti (cei care au varsta adecvata) ca pe vremea lui Ceausescu cele mai bune si cautate produse erau cele chinezesti? Pe atunci nu se aduceau toate prostiile. Imediat dupa revolutie si pana acum, din China se aduc cele mai ieftine si mai proaste produse, asa ca nu inteleg care este problema? este LMC ca atata dai, atata ai! ce e mare filozofie?

Va mirati de ideea ca produsele chinezesti sunt toate proaste? Este vina noastra, a tuturor, a saraciei, ca le-am acceptat pe piata si chiar am incurajat comertul asta. De aici apare falsa idee ca tot ce este fabricat in China este prost.

Sunt produse bune care costa si produse ieftine care sunt "chilipiruri", depinde de fiecare ce vrea sa aiba.

PS. LMC = La Minte Cocosului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In china se fac si produse bune dar romanul le stie doar pe cele ne-bune ;D

  ..dar ai ce ai cu Focus -Volvo ;D.

 

  Crezi ca voi avea probleme cu siguranta?Centurile sint imprimate "Made in China"  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca vei avea probleme cu siguranta ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now