cristibrigada

Schimbare antigel

26 posts in this topic

Buna, la toata lumea !

Joia trecuta la intalnirea de la Polivalenta, am deschis capota si...surpriza ! Vasul de expansiune era...gol!

Ne-am uitat mai multi, era chiar gol. Mi s-a mai parut mie ca e cam putin si in urma cu vreo trei luni, asa ca am mai completat cu circa 100 ml. de antigel Aral. Problema ca acum era vasul gol. Am pus din acelasi bidonas de Aral, cam pana la jumatate ( intre semne ).

Intrebarea e : cat de bine sau de rau este ca am pus antigel (in ambele cazuri) fara sa-l diluez ?

Si apoi, unde a disparut lichidul de racire joia trecuta ?

Mentionez ca pe bidonul de antigel Aral nu am observat nicio informatie despre cum trebuie diluat. Si e bine ca am pus Aral (albastru)? sau trebuia sa pun de culoare rosie?

Referitor la intrebarea daca e bine sau nu sa pui antigel nediluat raspunsul este ca nu e bine.

Argumentul este ca rezistenta la temperatura scazuta este data de amestecul cu apa in sine si nu de antigelul pur. Antigelul nu e ca lichidul de spalat parbrizul de iarna concentrat.

http://hellafunctional.com/?p=629

Din linkul de mai sus poti trage concluzia ca amestecul ideal antigel/apa pentru rezistenta la temperatura scazuta e cam 60/40, insa trebuie tinut cont si de comportamentul la temperatura mai mare si de alte proprietati ale amestecului.

Cel mai bine e sa diluezi cum scrie pe bidonul de antigel pe care il cumperi. De regula e 50/50.

Edited by BogdanP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now