mironb

Sa (mai) si scriem corect romaneste

Vã intereseazã gramatica limbii române?   30 votes

  1. 1. Vã intereseazã gramatica limbii române?

    • Da.
      21
    • Da, dar mã tratez.
      6
    • Sunt prea ocupat ca sã mã gândesc la chestii inutile.
      2
    • Nu cã e mai uÈ™or să scriu cum se aude.
      1
    • Nu
      0

Please sign in or register to vote in this poll.

49 posts in this topic

Nu pot sa nu remarc cu cata usurinta unii dintre membrii forumului folosesc in necunostinta de cauza forma de plural cu doi de i. Un singur exemplu http://dexonline.ro/definitie/cilindru. Chiar asa de greu o fi sa scriem corect?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fenomenul este global si nu se-ntampla numai in Romania :) Englezii si francezii nu se dezmint nici ei :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cauza analfabetilor s-a modificat in 2005 DOOM-ul ( dictionarul ortografic si ...............) . Deci ce pretentii mai ai  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu suntem roboti mai nene . ce e asa greu de inteles ?  ce importanta are cati de iii punem ? va e greu sa mai cititi un "i" in plus?  hai sa fim seriosi , Tara arde da babele se chiaptana! 

Trebuie sa existe o flexibilitate mai mare pentru a repara diferentele.

Nu fiti copii ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu ma asteptam la altfel de reactii decat scuza "ne grabim". Stiu, sunteti prea ocupati sa faceti bani ca sa mai faceti niste conexiuni logice. Robot e cine scrie ca robotu' si nu gandeste 2 secunde. Si cine se scuza se acuza. Si "da" se scrie "da' " in situatia prezentata. Incepe deja sa semene a forum de marca autohtona. Trist.

Si mareane, poti sa scrii si cu n^i+1 de "i", numai ca eu unul n-o sa mai citesc. Stiu ca nu e mare paguba pentru tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum hai sa ne certam si pe tema asta. De parca nu ne-am certat pentru nationala, Heimdallr, testicole. Nu e cam de ajuns ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ne certam pe nimic, eu nu tin lectii nimanui, erau doar niste observatii zic eu de bun simt. In rest, fiecare cu parerea lui, daca aveti chef sa scrieti cu chirilice, scrieti. Dar comunicarea este facilitata de un limbaj sau dialect comun. Eu sunt mai conservator si nu ma regasesc in limbajul mircoido-messengeristo-forumist dus la extrem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa s-a ajuns sa se schimbe doom-ul, prin lipsa de reactie la greseli.

putem accepta greseli, cit timp idea transmisa e "lizibila", insa asta va duce la obisnuinta de a scri incorect.

daca nu ne protejam noi limba romana , pe forumuri, in presa, peste tot, cine are s-o protejeze ?

si-o sa va vaitati ca copiii vostri traiesc intr-o lume de 2 lei.

nu mai fiti ipocriti ! scrieti corect !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atat eu cat si alte 3 pers cel putin (care le stiu eu) ne-am decis sa nu mai scriem pe acest forum .. ne vom indrepta catre alte locuri mai cu soare ..  am zis-o si o mai zic .. Bun tare acest forum dar pacat de 'Conducere"

Bafta dello!

Share this post


Link to post
Share on other sites

descriacinevainfelulacestaerastrigatorlacer,Darnupoticereunuiomsasedeconectezedelaactivitatilelui,delafamiliesialtechestii capracticaiaseintampla,euunulscriampeforumcanderamacasasaulabiroucuunochilaclientsaulanevastasicuunochiinmonitor,nuimipoticeresafiu100%prezentaicicanuecalalcasaa4-a,lucraredecontrol:fiecaregresealasepenalizeazasilaurmaieiunbande5,6,7zilesaupermanent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de scria cineva in felul acesta era strigator la cer,Dar nu poti cere unui om sa se deconecteze de la activitatile lui,de la familie si alte chestii ca practic aia se intampla, eu unul scriam pe forum cand eram acasa sau la birou cu un ochi la client sau la nevasta si cu un ochi in monitor, nu imi poti cere sa fiu 100% prezent aici ca nu e ca lal casa a4-a, lucrare de control:fiecare gresea la se penalizeaza si la urma iei un ban de 5,6,7zile sau permanent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ mareanboss

ca sa scrii corect NU e nevoie sa fii deconectat de la nimic.

trebuie sa fii conectat la cultura.

inteligenta si cultura te vor ajuta sa faci mai multe lucruri in acelasi timp : sa scrii si sa si gindesti !

daca , totusi, nu poti face bine 2 lucruri in acelasi timp, fa-le pe rind : fa-ti jobul cum trebuie si apoi scrii pe forum. vei avea si mai multi bani si mai mult respect !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, Adriene...  Am crezut că mă corectezi. Acuma m-am prins că, de fapt, tu spuneai că v-aÅ£i certat "de la mine" :smile:

Trinc.

Atat eu cat si alte 3 pers cel putin (care le stiu eu) ne-am decis sa nu mai scriem pe acest forum .. ne vom indrepta catre alte locuri mai cu soare ..  am zis-o si o mai zic .. Bun tare acest forum dar pacat de 'Conducere"

Bafta dello!

@xydexter: Ce spuneam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

e normal sa scriem toti corect gramatical; dar nu v-ati gandit ca poate sunt unii pe forum care nu stiu sa scrie corect gramatical ?    puneti conditie pentru inscriere un mic test de gramatica :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar tu te-ai gindit ca cei mai multi romani nu stiu sa scrie corect gramatical ?

ce facem , punem o conditie pentru dobindirea cetateniei romane  un mic test de gramatica ?

sau, mai bine, schimbam doom-ul , nu ?

fiecare scrie cum poate si cum vrea. asa cum ei sint liberi sa scrie prost, asa si altii le pot face observatie.

nu putem interzice prostia, insa nici nu sintem obligati sa fim de acord cu ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi prieteni,

Am constatat ÅŸi eu că se mai fac unele greÅŸeli gramaticale, pe ici, pe colo.

Dar ăsta nu e un capăt de Å£ară. Trebuie să acceptăm faptul că suntem diferiÅ£i din foarte multe puncte de vedere.

Se poate greÅŸi din necunoaÅŸtere sau din grabă. Åži oricum, aici nu suntem la Academia Română.

Părerea mea este că ar fi bine să corectăm greÅŸelile, atunci când le întâlnim, cel puÅ£in pentru două motive :

  1.- cel care a greÅŸit se poate corecta, ca să nu mai facă aceeaÅŸi greÅŸeală gramaticală ÅŸi altă dată;

  2.- cei care nu ÅŸtiu forma corectă, o pot învăÅ£a corect.

Acum, corectura, zic eu, că e bine s-o facă un moderator. Fie din proprie iniÅ£iativă, fie la cererea unui membru, folosind funcÅ£ia "Raportează unui moderator".

Oricum nu e nici o ruÅŸine să greÅŸeÅŸti. Mai rău e să nu te avertizeze nimeni ÅŸi să persiÅŸti în greÅŸeală, fără ca măcar să ÅŸtii că greÅŸeÅŸti.

AÅŸadar, citiÅ£i acest mesaj ca un îndemn la toleranÅ£ă ÅŸi la bunăvoinÅ£ă !

Share this post


Link to post
Share on other sites

        Foarte bine că pleacă cei care nu È™tiu scrie româneÈ™te. Din partea mea, pot pleca È™i cei care nu-È™i completează profilul că eu unul, am mai spus-o: nu le răspund, nu le-am răspuns È™i nu le voi răspunde. Nu vorbesc cu â€necunoscuÈ›iâ€.

Share this post


Link to post
Share on other sites

total de-acord cu "mariusdaniel"!

cineva spunea:"cît sînt atîtea greÅŸeli noi de făcut, e trist să le repeÅ£i pe cele vechi"

Share this post


Link to post
Share on other sites

pot adauga si eu ceva.nu numai pe acest forum dar si pe altele(ford pt ca acolo mai intru,softpedia,etc)un procent ff mare useri scriu sint si sant.una este ca din viteza mai bagi un i dar sa nu ai habar ca de ani buni se scrie sunt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cind am invatat sa scriu se scria SINT

nu mai eram la scoala cind s-a inventat SUNT

ACUM SCRIU CUM APUC sint sunt

ma omoriti

??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca tot s-a deschis topicul eu am scris ce am observat.oricum nu am retinut cine a scris...:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu v-as ruga sa nu ne certam si din cauza gramaticii limbii romane. Deschizand acest subiect am vrut sa atrag atentia asupra faptului ca macar pe acest forum al iubitorilor unei marci prestigioase se poate face un minim efort de a nu poci si ce a mai ramas nepocit din limba noastra. Fie ca ne place sau nu, aceasta limba este limba romana. Nu vreau sa plece nimeni de pe forum din cauza asta. Orice utilizator si parere este pretioasa.

Si-asa globalizarea tinde sa uniformizeze (spre mediocritatate) valorile. Macar noi sa ramanem cat de cat pe baricade. Peace!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dexter, serios acum, chiar asa de mult conteaza pentru tine ca unii scriu sau nu corect gramatical? in viata de zi cu zi, nu zic, poate tu vorbesti mereu bine. dar sa nu-mi spui ca intotdeauna vorbesti corect ca zau ca nu cred. Mie mi se pare mai deranjant sa citesc un mesaj fara nici un semn de punctuatie, decat niste cuvinte fara un "i".

Are dreptate Feraru. In cazul asta ne intrebam de ce sunt tot felul de subiecte aprinse pe forum, de la testicole pana la faptul ca nu ai pus un "i" in plus. Nu crezi ca totusi exagerezi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine ai face putina religie cu 3 sferturi din forumul asta in loc de gramatica . Ar fi de un real ajutor ! Un forum crestin ar fi mult mai respectat decat unul perfect gramatical

Share this post


Link to post
Share on other sites

haoleo...iar incepem sa ne inchinam mai mult decit gindim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now