mironb

Sa (mai) si scriem corect romaneste

Vã intereseazã gramatica limbii române?   30 votes

  1. 1. Vã intereseazã gramatica limbii române?

    • Da.
      21
    • Da, dar mã tratez.
      6
    • Sunt prea ocupat ca sã mã gândesc la chestii inutile.
      2
    • Nu cã e mai uÈ™or să scriu cum se aude.
      1
    • Nu
      0

Please sign in or register to vote in this poll.

49 posts in this topic

Ca sa fie si niste religie, vad ca predic in pustie. Hai s-a n-e antoarcem la cilindriii, membriii si dezmembrarile de zi cu zi. Va doresc o viata placuta, plina de bani si fara nici o regula. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca sunt acuzat mai "voalat" mai pe fata cum ca as goni membrivalorosi de pe forum cu "prutisme", tin sa fac precizarea ca nimeni nu e obligat sa scrie corect romaneste, cred ca titlul e destul de explicit (autocorectarea si nevoia de cunoastere sunt de asemenea optionale). Eu fiind mai greu de ochi si de cap, nu inteleg dialectele noi aparute, pe aceasta cale tin sa cer ajutorul celor mai experimentati in prescurtari sau adaugiri ad-hoc, nu de alta, poate facem o petitie la institutul de lingvistica si la academie sa ne mai scoata naibii din regulile astea inutile si care ne incurca si ne mananca timpul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter, eu sunt in asentimentul tau in ceea ce priveste acest topic. M-a "mancat" de multe ori tastatura sa nu cer corectarea unor greseli flagrante. Poate unii dintre voi stiu (si ma urasc pentru asta  :D  ), personal militez pt eradicarea virusului "DECAT" care a lovit si in randurile noastre.

Nu cred ca este vorba de un "I" in plus sau in minus sau de erori punctuale de ortografie ci de dorinta de a-ti asuma greselile si de a le corecta. Este vorba de EVOLUTIE !!! Daca ne bagam nasul in fund si ne suparam ca Ion pe sat ca am fost aratati cu degetul, inseamna ca nu am inteles nimic din scopul acestui subiect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am votat .."ca ma tratez" ; nu de alta, dar alta optiune nu am. Ma intereseaza sa scriu cat de cat corect, dar nu indeajuns, as fi ipocrit sa spun asta. Poate mai scap cate o greseala, dar incerc, de cate ori scriu un post , sa-l recitesc inainte de a-l posta si mai pun cate o virgula sau cate un "i" acolo unde e cazul. Fara rusine, datorita faptului ca, scriu doar pe cateva forumuri; pe acesta mai des; uneori mai intreb si pe cei de langa mine, daca e corect sau nu, cum ma exprim. Nu e gramatica esentiala, dar, consider ca fiecare lucru, trebuie facut, atat cat se poate de bine.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca sunt acuzat mai "voalat" mai pe fata cum ca as goni membrivalorosi de pe forum cu "prutisme", tin sa fac precizarea ca nimeni nu e obligat sa scrie corect romaneste, cred ca titlul e destul de explicit (autocorectarea si nevoia de cunoastere sunt de asemenea optionale). Eu fiind mai greu de ochi si de cap, nu inteleg dialectele noi aparute, pe aceasta cale tin sa cer ajutorul celor mai experimentati in prescurtari sau adaugiri ad-hoc, nu de alta, poate facem o petitie la institutul de lingvistica si la academie sa ne mai scoata naibii din regulile astea inutile si care ne incurca si ne mananca timpul.

@xydexter  Tinand cont de faptul ca nu esti admin sau moderator si nu te "bucuri" de "butoanele" acestui forum (citeste te rog acel post in context), poti trage concluzia ca nu ai fost acuzat de nimic...  ;)

Revenind la topic, eu n-am nimic impotriva celor care nu se exprima  ortografic sau ortoepic pe acest forum...asa sunt eu...mai tolerant... ;D

Daca primii 8 ani de scoala au fost folositi mai mult sau mai putin eficient, este problema fiecaruia. De aceea nu cred ca toate acele "corecturi", avertismente, etc. pot sa mai rezolve ceva in constiinta sau educatia celor care sunt vizati.

Cu riscul ca ma repet, tin sa precizez ca nu am absolut NIMIC cu tine, mai ales ca nu ne cunoastem... (poate in viitorul apropiat la o "bere"  :D).

In definitiv, rostul acestui forum este cu totul altul...

In rest, numai de bine! Best, avx. :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

@avx, nu m-am referit la tine, mi-a placut doar termenul folosit  :D Berea, oricand cu placere!

@all, nu vreau sa tin sau sa tinem lectii nimanui, dar lipsa oricarei reguli inseamna anarhie. Toti oamenii gresesc, unii mai multi, altii mai putin, unii recunosc cu demnitate, altii nu. Involutia in care ne zbatem poate fi incetinita, stopata, sau accelerata. Alegerea e a fiecaruia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am votat "Ma tratez" fiindca mai am putin si devin imun.

@ sfc, eu cand nu sunt sigur pe ceea ce afisez, dau o cautare pe prietenul "gooagle". Asta presupune a apasa suplimentar pe mouse de 3 ori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat "Sunt prea ocupat ca sã mã gândesc la chestii inutile." pentru ca eu consider ca nu toata lumea a fost la scoala si fiecare om scrie asa cum l-a invatat invatatoarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat "Sunt prea ocupat ca sã mã gândesc la chestii inutile." pentru ca eu consider ca nu toata lumea a fost la scoala si fiecare om scrie asa cum l-a invatat invatatoarea.

Valeu...pai dupa cruciada asta a lu' base' cu "scoalele"...sa vezi tu limba...romanes... ;D ..Asa profesori...asa elevi..... :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

se preteaza excelent aici acest banc:

daca ai gasi undeva un sac cu bani si altul cu inteligenta , pe care l-ai lua ? (nu poti lua decit unul.)

un om inteligent raspunde : banii.

unul mai putin inteligent : inteligenta.

fiecare ia ce-i lipseste !

Share this post


Link to post
Share on other sites

        Am votat DA pentru că am un copil de crescut È™i tot ce fac, fac în aÈ™a fel încât să nu-i fie ruÈ™ine de mine È™i, dacă n-aÈ™ fi avut copilul aÈ™ fi votat tot la fel pentru că nu vreau să mă fac de ruÈ™ine în faÈ›a celor care contează pentru mine.

        ÃŽi înÈ›eleg totuÈ™i pe cei de altă naÈ›ionalitate, ca de exemplu ungurii care din diverse motive obiective sau subiective nu au invăÈ›at limba română, sper să o facă copiii lor mai bine. O să le răspund la subiectele pe care le È™tiu È™i o să le spun È™i o vorbă bună cu condiÈ›ia să aibă profilul complectat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am votat "Nu k e mai ushor sa skriu kum se aude"  pt ca limba romana este o limba ortofonetica si se scrie cum se aude, acel "kum" de mai sus este gresit pt ca se traduce in "caum" si acest cuvant nu exista in DEX dar la am putut descifra ca este vorba despre "NU, pt ca este mai uÈ™or să scriu cum se aude"  .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"kum" de mai sus este gresit pt ca se traduce in "caum"

...sau în "kappaum", adică, aÅŸa, cu capul mare, dar cu cap feminin... :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

MulÈ›umiÈ›i?  :D Dacă româna e grea, incercaÈ›i cu asta. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Rom-engleza este de baza acum ,nu? :D .

"Targetul acestui topic este  super cool"...cit de frumos suna ;D.

Ma intreb cum se va vorbi peste 20 de ani in limba romana in ..provincia romania..

  Gramatica limbii romane este grea precum carnea de porc ,glumea cineva mai demult..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate, gramatica lb romane este "ca carnea"  dar nu trebuie folosite caractere de genul, k in loc de "ca", astea sunt "mirc-isme" si sunt urate, treaba nasoala este ca se folosesc si in scrisori oficiale mai nou :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima varianta era o gluma...  :laughing5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca a scrie corect romaneste este inutil, atunci sa nu ne mai miram de faptul ca tara asta se duce de rapa....suntem condusi de niste analfabeti din pacate,iar asta nu e un lucru cu care sa ne mandrim sau pe care sa il promovam. ce o sa se aleaga de viitorii nostri copii daca toata lumea trece cu vederea un "mic" dezacord intre subiect si predicat?iata un exemplu (mentionez ca apartenenta protagonistilor la etnia rroma este pur intamplatoare; din pacate si romanii nostri au "scapari" de genul)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca mi-e dor de topicul Ursului (ala cu conationalii) ;D

Ai dreptate totul se duce de rapa pentru ca este promovata nesimtirea, umorul ieftin, vulgaritatea,,,,, cam astea se cer in Romania anului 2010. Este mare pacat dar este un adevar.

Copii nostri o sa invete in UK sau SUA si cu asta basta, eu deja m-am resemnat, planul e facut, astept doar sa mai creasca pitica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de aia a ajuns incultura la putere, pentru ca cei care o stapanesc, evita sa se implice ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Propun sa se inchida, rezultatul sondajului este zic eu concludent.

Si ca un P.S., recomand acest site celor cu dubii in conjugarea verbului (indeosebi "a fi"). Asta daca isi pot rupe cateva clipe din timpul atat de pretios.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poÈ›i spune ca este concludent dacă a votat doar marja de eroare (2% din useri) ;D

PS>a greși este omenește .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai să revigorăm un pic acest topic.

Un termen folosit greșit care mi-a atras recent atenția e cel de "mansalier". 

MARȘARIÉR, marșariere, s. n. Mers înapoi al unui automobil; (concr.) dispozitiv al mecanismului de transmisie, care permite mersul înapoi al unui autovehicul. [Pr.: -ri-er] – Din fr. marche arrière.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca un termen folosit mult in articole sau postari din domeniul auto : "COMFORT"

Inteleg ca sunt unele versiuni de dotari denumite "COMFORT", care vine din engleza, dar sa spui ca o dotare sau alta asigura "comfortul", e prea mult.

Cuvântul "CONFORT" ca atare, vine din franceza confort.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now