bacy

Becuri arse

30 posts in this topic

Salut si bine v-am regasit. Am un V40 din 2000 si eu niste intrebari legate de becuri:

- bricheta are bec separat si scrumiera separat, sau e unul si acelasi pt. ambele? (Mentionez ca bricheta e in fata schimbatorului. Rog explicatia si la modul de demontare al scrumierei,respectiv brichetei pt.inlocuirea becurilor)

- cand apas pe butonul de lumini ceata spate trebuie sa se aprinda vreun bec in bord?(pentru proiectoare se aprinde)

- de ce nu mi se aprinde becul dreapta spate de ceata atata timp cat are si bec si locas pentru el in tripla? Daca il leg in paralel cu celalalt credeti ca merge sau detecteaza computerul ceva?

Am mai citit pe forum dar nu mi-am dat seama de unele lucruri, pentru care mai cer explicatii inca odata.Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

-becul la ceata se aprinde doar pe o singura parte,daca nu ma insel si se aprinde ceva in bord

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becul de ceata se aprinde doar pe stanga spate si are martor in bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci se aprinde pt fata verde in stanga bordului jos si pe spate se apprinde galben eu am pus pe amandoua becuri de ceata pe spate  si merge cu scrumiera nu stiu ca mi-a furat-o cand mi-a spart masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! M-am pus de am schimbat becul de la bricheta, dar am comis-o. Cand am scos scumiera un coleg "destept" s-a pus de mi-a scos capacul de la scurmiera cel cu "Push", ca cica nu incapea surubelnita la holsurub si se para ca bunghiul din stanga avea un arc ceva de impingea scumiera afara. Sunteti amabil sa-mi spuneti ce era ca sa stiu ce sa caut (cred ca trebuie sa demontez jumatate din mochetele de pe fata plus ceva plasticaraie). :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un arc mai larg cu brate de 2-3 cm fiecare. Ceva in genul celui de-al treilea din dreapta sus. torsionspringgroup.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci mult pentru raspuns xydetxter.Mai ramane acum sa-l gasesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine bricheta este cazuta sub plasticarie, nu stiu cum a reusit primul proprietar acest "succes" dar eu nu am bricheta. Se pare ca era si nefumator sau fuma doar foarte rar in masina, pt. ca scrumiera este destul de curat si nici tapitaria nu e galbenit sau ceva de genu, din cauza fumului de tigara. Ma poate ajuta cineva cu ideie, cum as putea s-o scot ? Ar prinde bine la GPS....candva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa incerc eu maine sa caut arcul ca azi nu am timp si am sa-ti spun cum am ajuns pe sub plasticaraie.Pana cum la ce-am desfacut e simplu

1- apesi pe PUSH de la scrumiera si se ridica capacul si iese scrumiera (pe care o scoti cu mana afara).In partea de sus a capacului te uiti printre capac si rama suportului de la scrumiera si vezi 1 sau 2 suruburi (eu am avut decat 1 in stanga dar mai e loc si de al 2-lea in dreapta.

2- desfaci suruburile dupa care tragi de tot suportul de la scrumiera afara (cu totul, iese si locasul pentru bricheta). Vezi ca trebuie sa bagi mana si sa apesi pe partea din spate in jos ca mai are niste cleme sus. Dupa ce s-a slabit din cleme tragi cu totul inspre tine dar putin inspre in sus si iese afara.

3- apoi poti baga mana pe acolo sa cauti bricheta daca e cazuta pe acolo.La cat e de mare nu prea ar avea pe unde sa intre sa n-o poti gasi.

Ai mare grija ca la clapa cu PUSH in stanga e un tamburus cu un arc pe care eu l-am pierdut si trebuie sa-l caut.

Daca nu gasesti bricheta pana la acesti pasi facuti de mine, am sa te tin la curent maine dupa ce mai desfac eu pe acolo sa-mi gasesc arcul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca se poate si mai simplu ,in partea dreapta(la picioarele pasagerului din dreapta) este un surubel pe care il desfaci si se scoate o bucata de mocheta (plastic) care este prinsa cu un "arici" dupa care vezi tot acolo jos si poti lucra ,sper ca ai inteles ,succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tim, nu puteai sa dai raspunsul asta joi seara ca-mi usurai si mie munca? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bine mai tirziu decit niciodata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e. Ai dreptate.Faza e ca trebuie sa gasesc arcul de la clapeta de la scrumiera :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu l-am pierdut de un an, noroc ca nu sunt fumator.  :D Clapeta sta inchisa si fara el, de deschis se deschide cu mana. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci. I-am facut proba si am vazut ca sta inchisa.Nici eu nu sunt fumator inrait.Mai bag cate una din cand in cand mai ales cand merg la pescuit. Si daca plec noaptea nu vedeam unde scrumam si de aici a apartut necesitatea de a pune bec la scrumiera.In concluzie mai bine ma lipseam. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu mai e de gasit arcul, banuiesc ca se poate modela unul la fel dintr-un arc de pix. Nu e o mare prioritate, asa ca n-am incercat inca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sincer sa fiu in momentul de fata ma gandesc la o improvizatie, ca de gasit cred slabe sanse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat-o.Am gasit arcul destul de usor.Cazuse intre mocheta si tablaraia masinii de sub bord.Dupa ce am mai injurat de vreo cateva ori am reusit sa-l pun la loc. ;)

Mai raman de verificat becurile de la indicatoarele din bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bacy, am incercat dupa spusele tale, dar n-am reusit. Ori n-am fost prea insistent ( pt ca imi era frica sa nu-l sparg ), ori prea grabit. Dar am sa mai incerc, poate reusesc de data asta  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incerca si dupa ce spune TIM. Citez: "vezi ca se poate si mai simplu ,in partea dreapta (la picioarele pasagerului din dreapta) este un surubel pe care il desfaci si se scoate o bucata de mocheta (plastic) care este prinsa cu un "arici" dupa care vezi tot acolo jos si poti lucra ,sper ca ai inteles ,succes".

E mult mai simpla varianta asta decat cea prezentata de mine. :D

Iti ofera posibilitatea sa bagi mana mult mai usor pe acolo.La fel se poate si pe partea stanga.(eu pe stanga am desfacut.

Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

AM REUSIT!

Nici nu-i asa de complicat,doar de prima data. Cat m-am chinuit sa-l scot scrumiera spate ca sa pot ajunge la alea doua suruburi, si pana la urma era fara folos. Am dat de el cum trebuie desfacut. Deci, unde-i magazia pt. CD-uri, inauntru gasesti un "patratel", cu o surubelnita il scoti si gasesti doua suruburi. Dupa asta ridici ornamentul de sub schimbatorul de viteza si iar dai de doua suruburi. Daca l-ai scos si pe astea, toata plasticaria il poti scoate. Nu trebuie nici pe stanga, nici pe dreapta nici un surub scos, doar astea 4 si ai frau liber sub plasticarie. Acuma problema la mine este, ca acel suport plastic, ce sustinea bricheta, e rupt. Dati-mi o sugestie, cum il pot monta acolo sa-mi stea si sa nu-mi cada din nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum depinde si ce vrei sa faci.Eu a trebuit sa schimb becul de la bricheta si a trebuit sa scot scrumiera,cand am cautat arcul de la scrumiera am demontat mocheta pe stanga la pasager de l-am gasit.Tu ai cautat bricheta.Ai avut noroc ca a fost acolo ca putea foarte bine sa fi cazut mai spre in fata si atunci demontai si tu mochetele. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum ai scos becul, ca eu am tot incercat sa-l scot, dar n-am putut. Am vrut sa ma uit daca-i bun, dar nu s-a miscat. Da-mi a sugestie cu bricheta, cum sa-l prind acolo sa nu-mi mai cada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru a schimba becul de la bricheta trebuie scoasa scrumiera cu tot cu suport.Pe spatele locasului unde intra bricheta e un suport negru (compus din 2 parti suport+capac) in interiorul caruia se afla becul.In lateralele suportului sunt 2 bunghiuri (uita-te cu atentie ca sunt mici).Trebuie sa bagi ceva subtire si pe o parte si pe alta a suportului pe directia bunghiurilor pentru a cracana suportul si a iesi capacul.Dupa ce a iesit capacul tragi de bec si iese destul de usor.Daca ai vreo neclaritate si nu reusesti mai vorbim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Putin off-topic

Unde gasesc in bucuresti leduri SMD?

Tot pentru bord si consola si plafoniere si...prin alte locuri unde exista becuri vreau...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now