injectoare D5

claudios60
By claudios60 in VOLVO S60/S60R (2001-2009),
Buna aici am sa va zic experienta mea cu injectoare,am fost la reprezentanta BOSCH sa imi curat injectoarele si surpriza........ mecanicul imi zice de ce vrei sa cureti injectoarele? la care eu zic ca pai are 120 mii km si poate este mai bine sa fie curatate zic eu, la care el imi zice ca injectoarele CRD,adica common rail nu se curata,ba chiar este posibil daca se curata ca un injector normal sa se strice.atunci am intrebat despre aditivi magici de curatire de injectoare si imi zice daca eu cred in mos craciun ::)Sincer multi nu vor crede dar eu sa stiti ca il cred in primul rand unde am mers eu sunt specializati numai in injectoare si in pompe de injectie si in al 2-lea rand pentru ca curatirea lor ma costa nici mai mult nici mai putin de 265 de euro cu tot cu tva.Acum vine parte cea mai buna vorbind cu mecanicul despre injectoare D5 imi zice ca in multe locuri si multi mecanici zic ca acestea nu se pot repara dar el emi zice ca daaaaaa numai in cazul ca se blocheza sau se trica ceva piesa care este din ceramica .Apoi el imi zice vrei sa iti mearga masina bine si sa ai injectoare in perfecta stare de funccionare la care zic binenteles.imi recomanda sa cumpar un ulei care aici in spania se vinde la bidon de 2 litri care este :SAE 10 W, Aceasta este specificatia uleiului,este un ulei folosit la drujbe ce trebuie facut cu el umpleti rezervorul cu motorina si bagati uleiul peste este bun pentru pompa si injectoare aceasta operatie trebuie sa o faceti de 2 ori pe an.
  • 214 replies