rmi94

ANVELOPE DE IARNA (ca se apropie) :)

126 posts in this topic

Cumparat 4 bucati Nokian WR D3 195/65/15, saptamana viitoare sau cealalta le montez si vin si eu cu o parere cat mai pozitiva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine montez si eu Nokian WR SUV3, le as mai lasa pe cele de vara, insa plec la munte o saptamana in prima saptamana din Noiembrie si se anunta vreme rece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot Nokian am luat pentru iarna. WR AR3 205/50 R17 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale mele dupa o iarna arata ca noi :) cele de vara mai putin :(

Nokian wr d3 / nokian z-line

Share this post


Link to post
Share on other sites

www.autobon.ro

Am vazut cateva preturi interesante pe acest site astazi de black friday

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bune preturi. .. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Nokian 235/65/r17 preturile sunt mai mari de black friday, decat inainte! Eu am dat 605 ron/ buc de la alta firma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima zapada, chiar putin polei, comportamentul Nokian SUV 3, exemplar, testat 2-3 frane usoare, nici o problema de aderenta, singura teama era cu privire la ceilalti participanti la trafic care cu greu reuseau sa tina masinile sub control, chiar am avut o situatie in care o persoana a alunecat si cazut in fata masinii cam la 6-7 m in fata mea si am oprit in siguranta, bine rulam cu 20-30 kmh. Foarte multumit de alegerea facuta,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai mare grija cu franele bruste iarna, ceilalti din spate poate nu sunt la fel de norocosi/echipati ca si tine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Franele le testez cand nu e nimeni in spate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu stiu cum este in alta parte dar in Galati a fost sticla pe jos in unele zone. Acum e chiciura si polei. Desi folosesc anvelope de iarna bridgestone blizzac aseara aproape ca m-am dus sanie intr-o curba. Asta fara sa bruschez frana ori sa trag de volan. Nu recomand bridgestone. Imi par destul de slabe aceste cauciucuri care se vor medium class. Plus ca fiind ramforsate sunt destul de grele si galagioase la rularea pe asfalt uscat. La anul probabil voi opta spre pirelli/ michelin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nionut iti recomand nokian ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sincer nu stiu cum este in alta parte dar in Galati a fost sticla pe jos in unele zone. Acum e chiciura si polei. Desi folosesc anvelope de iarna bridgestone blizzac aseara aproape ca m-am dus sanie intr-o curba. Asta fara sa bruschez frana ori sa trag de volan. Nu recomand bridgestone. Imi par destul de slabe aceste cauciucuri care se vor medium class. Plus ca fiind ramforsate sunt destul de grele si galagioase la rularea pe asfalt uscat. La anul probabil voi opta spre pirelli/ michelin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eu nu iti recomand Nokian, pastreaza ce ai...pe gheata/polei nu vei simti nici o diferenta

Sent from my iPad

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu stiu cum este in alta parte dar in Galati a fost sticla pe jos in unele zone. Acum e chiciura si polei. Desi folosesc anvelope de iarna bridgestone blizzac aseara aproape ca m-am dus sanie intr-o curba. Asta fara sa bruschez frana ori sa trag de volan. Nu recomand bridgestone. Imi par destul de slabe aceste cauciucuri care se vor medium class. Plus ca fiind ramforsate sunt destul de grele si galagioase la rularea pe asfalt uscat. La anul probabil voi opta spre pirelli/ michelin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ioane, singurele anvelope care au fost excelente pe polei si pe zapada au fostt unele cu tinte metalice. Am avut un Mercedes 190 si cu ela pe spate intram in cele mai mari zapezi fara greata, in rest toate sunt la fel pe gheata.

PS: cele cu tinte metalice au explodat ambele la un drum in afara localitatii, la interval de 5 km unul de celalalt si am ramas in camp, ca nu aveam 2 rezerve :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Michelin X-Ice ... best ever!

Crampoane pe margine pentru zapada si v-uri (fasiile de cauciuc fiind foarte dese si foarte moi) pozitionate central pentru gheata ...

post-695-0-31307500-1417273270_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca suntem condamnati daca prindem undeva polei. Toata tehnologia din ziua de azi si nu sunt in stare sa scoata ceva sa poti stapani masina la o viteza relativ mica. Si volvo cu toate sistemele lui...eram ca pe sanie. Sunt curios la cele cu line assist ori colision warning autobrake cum ar fi reactionat? Trage de volan singura? Franeaza? Ca doar si parapetul este un obstacol si am parasit si banda mea de mers.

Sent from my iPhone using Tapatalk

La michelin X-ice stii vreun pret? Ce am cautat pe google imi da doar asta :

Nu avem anvelope care sa corespunda exact cautarii dumneavoastra. Va propunem in gamele similare :

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pneurile cu tinte sunt exclusiv pt carosabil acoperit cu zapada + gheata, nu cred ca te ar avantaja in galati. Tb sa cauti un pneu cat mai echilibrat, nokian sunt printre cele mai bune pt gheata, zapada insa sunt putin mai deficitare la carosabil uscat si umed ( putin zgomotoase). Bridgestone Blizzak sunt destul de slabe la pneurile de iarna, au iesit dezamagitor in teste. Pe gheata insa parerea mea ca numai un condus prudent te salveaza, cel mai indicat e sa eviti sa conduci pe polei. Nu cred ca la iarna din romania sunt indicate avelope cu tinte, cred ca se vor distruge rapid in perioadele in care zapada nu este prezenta. Inca un lucru important, cauta cele mai bune anvelope pt dimensiunea ta ( teste ADAC, Autobild) nu toate marcile se comporta la fel la toate dimensiunile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, aprox 740 lei bucata la dim de 17. Mai ieftine decat continental. Oricum vb lui paunionutz "cred ca poti pune orice marca" ai dat de polei...ghinion. :)

Sent from my iPhone using TapatalkAm condus prudent ptr ca si ningea dar datorita temperaturii/ traficului se topise si se formase pojghita de gheata. Nu mergeam cu mai mult de 30 la ora ptr ca eram in coborare dar cand sa intru in curba masina in loc sa urmeze volanul se ducea inainte. Cum am spus, fiind topic de anvelope iarna nu recomand bridgestone. Cred ca mai bune sunt viking ori alte marci fabricate sub licenta prin tarile nordice. Eu aveam de vara viking si erau made in finland

Sent from my iPhone using TapatalkDe la minutul 1.50 se duce in franare exact cum m-am dus eu. Si asta e xc70 cu 4x4.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Debica Frigo

un set am luat iarna trecuta

pe tractor dar sunt ok

nu rupe aderenta asa repede cum facea cu 225 45 r17 (195 65 r15)

si pe gheata sunt ok

mai bune decat yokohama ce am pe v(si astea luate de noi anul trecut)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o parte din problema e data si de latimea anvelopei. 205. Iarna sunt bune cele de 185/195.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus si eu ghetele de iarna, Nokian WR D3 (195/65/15), sunt mai silentioase decat cele de vara pe drum un pic umed, temperatura aprox 3-5 grade celsius :D De zapada inca nu am dat, dar mi-au placut pe noroi umed pe deal abrupt in sus, a "muscat" din noroi, nu a patinat deloc :D ma simteam ca in tanc :hello2:

Sunt si foarte comfortabile (bine, trecere de la 16" la 15") :D :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De 3 ani nu mai pune nimeni anvelope de iarna? Eu am luat acum Dunlop wintersport 5 suv. Va anunt cum sunt dupa ce le testez,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nokian Wrd4 225/50/17 foarte zgomotose, le vand in primavara si iau altele (asa am cumparat masina)

Sent from my iPv.6 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now