Sign in to follow this  
Followers 0
danutzzz

Am facut poc

21 posts in this topic

Dupa cum zice si titlul topicului , din pacate azi am avut un mic accident.M-a atins in partea stanga un nene de pe maxi-taxi.M-a lovit si apoi tot el cu gura mare ca " tu unde te bagi asa?",asta dupa ce a facut dreapta de pe banda 2 , fara sa semnalizeze si fara sa se asigure.Din fericire totul s-a petrecut la viteza mica si nu a fost nimeni "avariat".

Marea intrebare este : cat de seriosi sunt cei de la omniasig?Cei la care era asigurat vinovatul.Mi-a atins aripa stanga , bara si mi-a zgariat farul.Oare imi vor schimba si farul , sau daca nu e crapat il vor lasa asa? Doamne ajuta sa-l schimbe!

Astept pareri de la cei care au avut de a face cu omniasig-ul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de la Omniasig sint seriosi. Poti sa-i mai tragi tu una la far sa fie concludent. Imi pare rau de incident, dar numai cine nu merge nu pateste nimic  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar ai grija la dinamica accidentului

daca dai in far ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

cei de la omniasig sunt seriosi, nu asta-i problema.... probabil se va observa diferenta intre cele doua faruri.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il voi schimba si pe celalalt pe casco.Asta e.Eu ma tem mai mult de seriozitatea lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei, cei cu care poti avea probleme sunt chiar firmele mari.

Din experienta: la Astra, mi-au trecut la dauna absolut toate componentele... in schimb la BCR, a trebuit sa cautam cateva componente pentru reparatie din banii nostri. Au omis sa scrie, desi am specificat la constatare cat de extinsa e dauna. Nu pentru ca am mers a doua oara la ei sa le cerem socoateala de ce nu au trecut toate componentele afectate (observate la service), ci pentru ca a fost mai ieftin sa cumparam aftermarket si sa ne scutim de drumuri si hartii.

In principiu, sa mergi pregatit la constatare, cu o lista cu ce crezi tu ca e dauna.

De obicei, constatatorii sunt persoane de bun simt... dar sunt doar oameni. Trebuiesc ajutati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu Omniasig nu sunt probleme Dane stai liniștit .

PS> sper ca nu ai lovit S60ul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E al treilea an in care imi fac Casco la Omniasig. Am avut pana acum 3 dosare la ei (gasita lovita in parcare). Am fost multumita, s-au miscat ok. Farul o sa ti-l schimbe daca e zgariat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai da numai ghinioane in ultima vreme ! Si eu mi-am gasit masina in parcare lovita acum 2 sapt, far zgariat si prindere indoita, aripa frecata si desprinsa, bumper frecat.

Iubesc tara asta...........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carnete luate usor, scoli de soferi unde nu te invata de sapte mii de ori cum se parcheaza fara sa avariezi pe cei din jurul tau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca momentan putem spune ''mersi''.Mergeti in Italia,Spania,Franta sa vedeti acolo zgarieturi si ''parcari a-la-carte'' ;) si masini zgariate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca momentan putem spune ''mersi''.Mergeti in Italia,Spania,Franta sa vedeti acolo zgarieturi si ''parcari a-la-carte'' ;) si masini zgariate.

acolo ii alta cultura :)  insa ei nu dau inapoi ca ciumetii tare, ci USOR ! impingand usor masina din fata si din spate. La noi bolovanii ies si tare din parcare, lasand urme poate mult mai vizibile decat la ei :) apoi 2 la mana, ei nu-si prea lasa masinile cu frana de masa trasa ! iar in unele situatii nici macar bagata-n viteza.

Parcarile din Paris :)

http://www.youtube.com/watch?v=nif2gODVxm8

http://www.youtube.com/watch?v=pzxGJh0ff94

Vive la France :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc tuturor pt sfaturi si pareri.Maine ma duc la ei sa vad cum o iesi.Doamne ajuta!

@Bogdane , din pacate , cu s60-ul eram.Macar de eram cu 80-ul.Asta e viata.Si mai nasol e ca m-a lovit in partea dreapta unde era farul nou.Va tin la curent.

In legatura cu Italia , eu chiar am fost acum vreo 2 luni si a fost ok.Nu am avut probleme din fericire.

P.S : Roberto , imi pare rau , pt incidentul nefericit prin care ai trecut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai au vazut numar de Romania si probabil le-a fost frica sa se apropie prea tare ;D

Succes in rezolvarea problemei ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danutzzz

Sa stii ca Omniasig are decontare directa cu Primus  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crezi ca ii arde lui sa vina la Bucuresti tocmai de la Galati si sa nu aiba certitudinea ca iese perfect ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are dreptate Bogdan.Prefer sa caut un service bun aici in Galati.

Dupa cum ziceam cei de la omniasig vor mai intai ca cei din service sa polisheze farul si apoi daca nu iese sa il schimbe.Tara lu' peste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima data trebuie sa te asiguri ca farul este intreg, nu are prinderi rupte sau este crăpat in spate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am vazut si eu topicul(cam tarziu). Subscriu pentru cei de la Omniasig ca sunt ok desi sunt si uscaturi pe acolo. Am avut problema cu un client care lucreaza In Belgia dar are masina inmatriculata aici. Are de la ei Casco international si a avut o dauna destul de maricica. Acolo sa o repare ii cereau vreo 5000 de epuroi pentru ca schimbau si ultimul surub daca li se parea ca nu e ok. Masina se putea deplasa si Omniasigul a refuzat reparatia acolo si ia spus ca-i plateste drumul pana in Romania si sa o faca aici. El le-a spus ca trebuie oricum sa se intoarca la munca in Belgia si uite asa a mers cu masina avariata vreo 5 luni pana a venit de sarbatori acasa si a bagat masina aici in service. Masina a iesit ok dar cam cu multa bataie de cap. Omniasigului i s-a parut prea dificil sa recupereze banii (chiar si 5000 de euro) de la asigurarea celui vinovat....

Oricum per ansamblu sunt ok.

Multa bafta in service-urile romanesti, mai ales cele din Galati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In  unele cazuri Omniasigul ar iesi in pierdere cu reparatia in tara. Eu cel putin m-as duce direct la Primus. Daca mai pun si banii de benzina i-ar ajunge de doua ori mai scump  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul prezentat de mine era vorba de o Kia care avea haionul busit, bara, o aripa impinsa si o tripla sparta, lovitura fiind din spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0