scufita rosie

femei si barbati la volan...statistici nemiloase:)

61 posts in this topic

Soferitele provoaca mai putine daune umane si materiale pe sosele, dar se considera mai slabe decat barbatii la invartitul din volan, conform unui studiu Shell V-Power, care arata ca 50% dintre femei se considera soferite slabe, in comparatie cu 75% dintre barbati care considera ca sunt buni soferi.

In schimb companiile de asigurari au mai multa incredere in ele decat in barbati, asa ca politele de asigurare incheiate pe numele femeilor sunt mai ieftine cu pana la 50% decat cele incheiate pe numele barbatilor. Mai interesant este faptul ca 75% dintre femei doresc sa fie insotite de un barbat atunci cand cumpara o masina, principalul motiv fiind ca nu se pricep la elementele tehnice legate de masini.

Cu alte cuvinte, o dependenta ciudata de opinia barbatilor atat in privinta condusului, cat si in privinta cumpararii masinilor. Caci de spalat, intretinut si reparat masina nu mai vorbim - femeile prefera sa lase barbatii sa se ocupe si de aceste lucruri, pentru ca 81% dintre ele nu inteleg o iota din ceea ce le spun mecanicii si majoritatea se simt claustrofobe atunci cand intra cu masina la spalatorie.

Lucrurile se schimba dramatic atunci cand vine vorba de barbati. Daca 75% dintre femei nu au o problema sa cedeze volanul partenerului lor, 80% dintre barbati nici nu se gandesc sa isi lase partenerele sa le conduca masina. Mai mult, conform unui studiu Green Flag, un sfert dintre barbati se cearta in mod regulat cu sotia cu privire la obiceiurile si stilurile de sofat, iar 10% dintre barbatii cu varste intre 17 si 24 de ani s-au despartit de prietena/iubita lor din cauza masinii.

Se pare ca pentru femei masina ramane un mijloc de transport de care se pot dispensa la nevoie in favoarea altora, in care isi doresc sa se simta in siguranta si cu care se deplaseaza relaxat dintr-o parte in alta, in timp ce pentru barbati masina este o prelungire a propriei lor personalitati, cu puternica incarcatura afectiva aferenta, si pe care o privesc ca pe un mijloc de a se elibera de stresul acumulat peste zi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ce tara e facut studiul acesta ?  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era si un filmulet acolo,foarte funny de altfel, dar n-am reusit sa-l postez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare  :D La mine nu se aplica niciuna dintre reguli, ma incadrez la barbati, cu exceptia ca nu merg singura daca vreau sa cumpar o masina. Atat timp cat nu ma simt atrasa de femei nu-mi fac griji  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bubulina uite link si la filmuleţ .

http://www.dailymotion.com/video/x16zgo_blonde-en-auto_auto

ÃŽntrebam de tara pt ca la noi puÅ£ine femei conduc maÅŸina, adică 30% din conducătorii auto sunt de sex feminin ÅŸi produc 20% din accidente, asta inseamna ca procentual e bine DAR cate din femeile cu permis auto conduc in fiecare zi ?

In RO de obicei exista o singura maÅŸină in "gospodărie" maÅŸină pe care o conduce soÅ£ul in fiecare zi după care in WE când e la ÅŸpriÅ£ conduce ÅŸi soÅ£ia asa ca statistica se schimba .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prea tare filmuletul :D:laughing6:

Iar cu statisticile,ai dreptate.La noi in mare parte asa e regula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa fiu carcotas, nu vreau sa par ca le stiu pe toate, sigur ca mai am multe de invatat, dar nu prea pot sa inteleg in contextul anuntat, de ce aproape de fiecare data cand vad in trafic vreo incurcatura si o bulibaseala de nu stim de noi, in mijlocul evenimentelor este o tanara/femeie/bunicuta care se uita siderata la ceea ce e in jur si nu intelege de ce toti se agita....

Daca si pana sotia, cand mergem impreuna sau conduce ea, spune: las-o este o "Ea" la volan... eu ce sa mai inteleg?

Sunt bulversat.... :dontknow: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bla bla! pot sa faca ei cate studii vor! discutand pe baza majoritatii, femeile conduc mult mai prost decat barbatii! IT'S A FACT! nu am timp sa argumentez acum, dar o voi face mai tarziu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu toate insa  >:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am permis si eu si sor'mea. Conduc si eu si ea. Dar sa spun sincer precautia ei exagerata si uneori anumite greseli marunte ma cam scoat din minti si ma fac sa am o oarecare retinere cand merg cu ea. Chiar si asa a lovit masina. Eu (deocamdata) nu. Dar in privinta asta niciodata nu e prea tarziu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa fiu carcotas, nu vreau sa par ca le stiu pe toate, sigur ca mai am multe de invatat, dar nu prea pot sa inteleg in contextul anuntat, de ce aproape de fiecare data cand vad in trafic vreo incurcatura si o bulibaseala de nu stim de noi, in mijlocul evenimentelor este o tanara/femeie/bunicuta care se uita siderata la ceea ce e in jur si nu intelege de ce toti se agita....

Daca si pana sotia, cand mergem impreuna sau conduce ea, spune: las-o este o "Ea" la volan... eu ce sa mai inteleg?

Sunt bulversat.... :dontknow:   

No offence, dar cand e cate o "mica" tamponare in nu stiu ce intersectie, tot in mijlocul evenimentelor se afla de cele mai multe ori un/mai multi barbat/barbati grabit/i, cu mana pe telefon si cu injuraturile pe buze....and this is a fact ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu exceptiile de rigoare, femeia e un antitalent la volan.

io n-am vazut femei cu atentie distributiva. probabil ca exista, insa nu le-am intilnit io.

n-am vazut femei care sa anticipeze traficul. multe n-am vazut....

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu exceptiile de rigoare, femeia e un antitalent la volan.

io n-am vazut femei cu atentie distributiva. probabil ca exista, insa nu le-am intilnit io.

n-am vazut femei care sa anticipeze traficul. multe n-am vazut....

eu am vazut si femei cu atentie distributiva...imi dau seama ca la barbati e mai dezvoltata atentia, din motive lesne de inteles, dar sa nu generalizam

Share this post


Link to post
Share on other sites

In spite of the relative differences in the rates of change, men still have a considerably higher fatality rate than women. In 1995, the fatality rate for male car drivers (0.76 deaths per 100 million km) was 1.64 times higher than that for female car drivers (0.46). However, the differential between men and women decreases for less severe crashes. In fact, the rate of hospitalization of female car drivers (8.35 per 100 million km driven) is 1.15 times higher than that for men (7.35 per 100 million km driven).

concluzia: barbatii sint mai inconstienti DAR! femeile conduc mai prost...

exista si exceptii, dar cum spuneam... aici vorbim pe baza majoritatii si deci pt fiecare femeie care conduce bine exista cel putin alte 10 care conduc prost... (am fost cam indulgent cu 10-le asta dar hai...)

prin nastere, femeile sint niste fiinte prudente... nu numai in ce priveste sofatul ci in tot ce fac!

La sfârÅŸitul anului trecut, în România existau 4.261.479 (70,28%) de ÅŸoferi bărbaÅ£i ÅŸi 1.801.617 (29,72%) de femei cu permis auto. scrie chiar in articolul din link! DE CE? e cunoscut faptul ca femeile sint mai numeroase decat barbatii... si atunci? de ce numai atatea? simplu: pt ca celorlalte le e frica! si din cele 1801617, cel putin 80% si-au luat permisul fortate de imprejurari sau pt ca are si nush ce prietena si doar... n-o fi ea mai proasta nu?

fetelor, va rog sa ma credeti, chiar nu sint misogin, dar pur si simplu femeile pot mai putin decat barbatii... in general. in particular stim cu totiii ca exista multi barbati care conduc execrabil si femei care conduc exceptional!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mama si-a luat permisul ca mi l-am luat eu. I-am tras de vreo 30 de ori frana de mana, a facut cu dacia ping-pong intre doua masini .. volvoul l-a parcat intr-un mercedes. Noroc cu cricul.

Am tras odata frana de mana atat de tare.. incat am rupt cablul.

Are rost sa povestesc intamplarea cu (fosta) prietena, cand s-a trezit sa depaseasca un tir pe pod ca i se parea ei ca merge incet si de pe contrasens venea un A8 cu peste 100 de km/h ?

Deci .. va rog.. nu-mi spuneti de femei la volan ca sunt patit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Femeile sunt de 3 categorii :))

1) tute, habarniste, praf, bombe la volan (mai ales alea cu matiz-uri, spark-uri etc )

2) nebune, incostiente, tupeiste, rele (mai ales alea cu SUV-uri)

3) soferite cu mult superioare multor barbati (categorie din pacate in care se-nscriu fooooarte putine )

eu cunosc si am mers numai cu soferite din categoria 3 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda, dar eu cel putin prefer sa aiba alte...talente de care ma pot "bucura"  :D  Daca ma gindesc la asta,  le iert in trafic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda, dar eu cel putin prefer sa aiba alte...talente de care ma pot "bucura"  :D  Daca ma gindesc la asta,  le iert in trafic.

aia intra la categoria 4) to ride and to be a horse :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cu dus si intors .

Cand aveam 14 , 15 ani  ... ii luam bemveu lu' taica-miu si mergeam la "alergat" liniute ... prostii de genu , si ghici ce ? o conducea o prietena  :evil6:

Si culmea o aduceam inapoi intreaga si ..... cu multe rusini date  ;D

Tata imi dadea masina sa ma duc nocturn la film , MC , terasa sau ce mai ziceam eu pe acolo  ;D  :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

fetelor, va rog sa ma credeti, chiar nu sint misogin, dar pur si simplu femeile pot mai putin decat barbatii... in general.

Parerea ta. Nu vreau sa incep polemici si sa-mi spun parerea despre barbati...(parere sustinuta si de statistici)..Sunt barbati care pot mai mult decat femeile, si mai sunt restul....asa, in general:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Femeile sunt de 3 categorii :))

1) tute, habarniste, praf, bombe la volan (mai ales alea cu matiz-uri, spark-uri etc )

2) nebune, incostiente, tupeiste, rele (mai ales alea cu SUV-uri)

3) soferite cu mult superioare multor barbati (categorie din pacate in care se-nscriu fooooarte putine )

eu cunosc si am mers numai cu soferite din categoria 3 :)

Eu cred ca toate femeile au cate putin din fiecare categorie. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu cred in diferente din nastere.

Am doi baieti si intr-o dupa amiaza, pe cand ma uitam la ei cum se joaca, am inteles brusc de ce barbatii conduc mai usor ( nu, neaparat mai bine ) o masina. Pai la cate curse cu masinutele fac ai mei prin casa, prin cele mai stramte locuri posibile, capata deprinderi pentru cand vor fi mari.

Asadar, daca aveti copii mici, oferiti-le masinute sa se joace. Chiar si la fete !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.