vreau sa-mi cumpar s60-sfaturi

andforgiven
By andforgiven in VOLVO S60/S60R (2001-2009),
Salutare tuturor si bine v-am gasit!Scriu pe acest forum dupa cateva zile in care am incercat sa ma documentez cat mai mult despre Volvo in general si despre modelul S60 in special.Sunt intr-o oarecare dilema,am in vedere achizitionarea in sistem leasing a unui autoturism sh.Dupa indelungi cautari si prospectari,m-am oprit asupra a doua masini:volvo s60(2007,momentum,2.4 diesel,60000 km)si honda accord(2008,2.0 benzina,executive).Nu am sa aduc in discutie plusurile si minusurile concrete ale celor 2 masini(cum arata,an fabricatie,km,dotari).Am postat si pe forumul Honda,discutand cu baietii de acolo despre ce inseamna Accord-ul.Inca de la inceput va spun ca am fost in ultimii 10 ani gasoline addicted:),am condus diesel ocazional si mi-e foarte teama de ce inseamna o masina alimentata cu motorina.Din cate am inteles de pe forum,motorul d5 de pe s60 este destul de sensibil.In al doilea rand va spun sincer ca nu stiu cum trebuie condusa\turata o astfel de masina.In al treilea rand as vrea sa stiu de la posesorii de s60 d5 daca acest motor(aceasta masina)este placut\a la condus,daca ofera ceva senzatii tari(nu sunt vitezoman dar imi place sa simt ceva cp sub mine) si in general daca e o masina de luat,avand in vedere faptul ca 4 ani de-acum incolo voi fi sluga la leasing:)(macar sa merite efortul).De condus,din pacate,nu am condus nici Honda si nici S60,nu am prieteni care sa aiba asa masini iar Constanta sta foarte prost atat in ceea ce priveste reprezentanta Volvo cat si cea Honda. Concret m-ar interesa sa vad prin ochii vostri si sa simt prin experientele voastre daca s60 este o masina care sa merite.Din start am exclus variante de masini comune,nu vreau ca atunci cand plec dimineata la munca,pana ajung la masina mea,sa mai vad 20 la fel.De aici alegerea facuta. Sperand ca nu v-am plictisit prea tare cu post-ul meu si ca nu am deranjat pe nimeni,va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
  • 94 replies