Sign in to follow this  
Followers 0
Brava

S-a depus motiunea ... pareri pro contra ?

27 posts in this topic

Cam asta este ...

Eu eunt pro .... de ce ? povestim mai pe seara ca trebuie sa plec .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt pro, dar ce conteaza, blaturile se fac la nivel inalt, nu pe forumuri.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce motiune?

cine ? si de ce? pentru ce? si ce alternative? :)

nu sunt nici pro, nici contra.

imi e indiferent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vai deci cand am vazut pe ultimele pagini sintagmele: "Pe termen scurt, vom urmări", "Noi susÅ£inem abordarea" si "AÅŸa să ne ajute Dumnezeu!" abia m-am abtinut sa nu vomit pe tastatura. Frumoasele promisiuni etalate ingrosat pe ultimele pagini miros a campania electorala si propaganda care deja nu ne mai incanta.

Mi-e sila de Boc, Basescu, Elena Basescu, si Udrea. In special de Udrea ca seamana la mecla cu fosta mea profesoara de matematica din liceu.  :P

Chiar daca trece motiunea de cenzura si guverul este demis in frunte cu Partzescu, si iese Geaoana din shithole-ul in care doarme acum cu ailalti indivizi care se bat in piept ca fac si dreg, pe mine nu ma incanta cu nimic. Economia tot infecta o sa fie, nivelul de trai mizer si per total o sa fim in acelasi rahat cladit de inaintasii lor. O rotatie a gradelor nu este benefica pentru populatie. Zau acum. Ce-mi e ca ma fura Boc, ce-mi e ca ma fura Geoana.

Wake up. Singura solutie e sa vindem tara si cu banii de pe ea sa ne mutam la altii mai civilizati, sa ne supunem dupa regulile lor.

Daca nu erau romanii, otomanii, austro-ungarii, nazistii si sovieticii sa stea pe capul nostru si ne explice cum e treaba cu lumea asta, si acum ne bateam cu bete si pietre si ne jucam cu BADurile in nisip la ... Tomis. Suntem o tara libera, se alege praful de noi.

Să ne ierte Dumnezeu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian, daca tu esti sictirit la frageda ta varsta, ce sa mai zic eu la aproape 30 de ani petrecuti in ghetoul asta de gradina a Carpatilor?  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tineretea ta s-a scurs intr-un loc unde puteai visa la ceva bun, la o masina buna, la o femeie frumoasa si la copii. A mea o vad cum se duce pe planuri de supravietuire, tehnici de lupta de gherila etc.

Sunt la capitolul 31: "Cum sa decapitezi un om in timp ce ai mainile legate la spate".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se alege nici un praf pt ca tot ploua, poate iese o mocirla .

A si sa nu uit, cine s-a descurcat inainte se descurca si acum....poate si maine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt pro"  si sper sa treaca !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot pro! Mai rau decat cu basescu,boc,udrea & Co. nu cred ca se poate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cand se voteaza motiunea asta? Sa stiu sa plec de acasa ca sa nu ma alerge PeSeDistii ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cand se voteaza motiunea asta? Sa stiu sa plec de acasa ca sa nu ma alerge PeSeDistii ;D

Intr-o miercuri am inteles (nu stiu daca asta sau viitoare)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu asta,miercurea viitoare. AÅŸa a zis Mister Ponta..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar fi spus ca vor continua reforma statului obez, as fi fost de acord sa vina altii mai buni... astia de acuma au ajuns la limita superioara a putintei lor... atata pot, atata fac.

DAR..

Voi ati citit ce vrea opozitia? Ati vazut programul lor de "guvernare"? Romania sociala... asta ne trebuie???  ;D O tara de asistati social, asta ne dorim sa fim.. Da-ne Doamne, Da-ne statule... "S'il vous plait, Messieurs!" .. bine ne-au mirosit frantujii, si noi, fuduli si cu coada pe sus ne-am ofticat  :D

Crede cineva ca eu, ca si ceilalti din mediul privat, o sa cotizam cu 25% sau 35% impozit (in loc de cota unica de 16% actuala) pentru ca reforma sistemului bugetar sa fie stopata? Nici vorba. Prefer sa muncesc doar cat sa intru in cei 15%. Lasa sa munceasca prostii, noi vrem Romanie sociala ca suntem bolnavi si nu putem munci . Bolnavi de lene :).

Ce se va intampla? Ce stie mai bine Iliescu si ai lui  - Inflatie... tiparim lei, majoram salariul cu 25% la loc si lasam euro sa ajunga la 6.xxRON. Adica, in realitate dam 25% si luam 50%. Pentru ca, din pacate pt. majoritatea, ratele la banca si preturile se calculeaza in EUR. Aaaaa, si dam vina pe mostenirea dezastruoasa a guvernarii precedente :)

Motiunea nu o sa treaca acuma... dar tot stanga va ajunge la putere pana la urma. Pentru ca asta doreste majoritatea.. sa-i dea statul servici si casa sa poata sta la spart seminte in fata blocului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am fost mereu pentru schimbare, deci pro.

si pe urmatorii trebuie sa-i schimbam.

nu trebuie lasati sa fure mai mult de 4 ani, oricine ar conduce.

pentru noi e cam la fel , oricine ar veni. pentru marii hoti e mai scump sa controleze cind pd-ul, cind psd-ul, cind pnl-ul,etc...

nu le faceti placerea sa fie ieftin. macar sa plateasca si ei intr-un fel.

noi nu-i putem deranja din furat. ei, intre ei, pot !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ rand

Iar pareri pro-basiste? Asa mult bine ti-a facut baselu? Se pare ca exista si romani fericiti! I'm amazed

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ rand

Iar pareri pro-basiste? Asa mult bine ti-a facut baselu? Se pare ca exista si romani fericiti! I'm amazed

Nu cred ca rand e pro-base. Cred ca e ca mine, contra-everybody.

Asa cum am spus si mai sus, daca trece motiunea, viitoarea guvernare va fura ce au crutat astia de acum, iar noi, evident, nu o sa simtim nimic.... poate foamea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

- pareri probaseiste? unde ai vazut asta?

1. Doresc reforma aparatului bugetar obez si ineficient.

2. Doresc pastrarea cotei unice care stimuleaza munca nu "salutul frantuzesc".

Daca rosii, galbenii, verzii sau portocalii fac asta, nici o problema... putin imi pasa de culoarea lor.

@bulina, tu ce iti doresti - in afara de a cadea o persoana si a se ridica alta? care unt idealurile tale si asteptarile de la clasa politica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca rand e pro-base. Cred ca e ca mine, contra-everybody.

Asa cum am spus si mai sus, daca trece motiunea, viitoarea guvernare va fura ce au crutat astia de acum, iar noi, evident, nu o sa simtim nimic.... poate foamea.

Din pacate cineva trebuie sa conduca tara asta...nu se stie daca va fi mai bine sau mai rau...oricum, o schimbare e necesara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu avem idealuri si clasa politica !

avem hoti care ne fura.

desteptarea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu avem idealuri si clasa politica !

avem hoti care ne fura.

desteptarea !

Nu cred ca merge faza cu "desteptarea !". Avem un imn creat in acest sens care nu a dat roade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rand, dovedeste-mi ca astia care sunt la putere acum sunt de dreapta. Si parca astia de acum sunt cu mostenirea dezastruoasa. Eu zic sa mai aducem si alti hoti, chit ca tie ti-e drag Boc si nepoata-sa de la Cluj si vrei sa fure numai ei in numele reformei. Eu vreau sa fure de exemplu si Vadim Tudor, se chinuie saracu' de 20 de ani si nu reuseste.

Pana n-ai spart manual bolovani cu maiul, nu se poate spune ca ai muncit cu adevarat, fie la stat, fie la privat. Daca ai timp sa raspunzi pe forumuri  ziua si lucrezi la privat inseamna ca nu-ti rupi coatele-n deadline-uri. La fel  si la stat. Hai sa mai schimbam placa cu privati vs. bugetari ca m-am saturat. Daca era asa de performant sectorul privat scotea de mult economia din criza, cu toate piedicile si aberatiile legislative. De privatii care s-au imbogatit din contracte cu statul nu spui nimic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

- pareri probaseiste? unde ai vazut asta?

1. Doresc reforma aparatului bugetar obez si ineficient.

2. Doresc pastrarea cotei unice care stimuleaza munca nu "salutul frantuzesc".

Daca rosii, galbenii, verzii sau portocalii fac asta, nici o problema... putin imi pasa de culoarea lor.

@bulina, tu ce iti doresti - in afara de a cadea o persoana si a se ridica alta? care unt idealurile tale si asteptarile de la clasa politica?

Nu am mari asteptari de la clasa politica...m-am convins de ce sunt in stare toti. Dar totusi o schimbare poate ne-ar fi benefica.Si sunt convinsa ca actuala guvernare este cea mai rea de pana acum, deci sper sa se schimbe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masuri cu iz de dreapta....

1. Reforma inceputa cu sitemul bugetar

2. Cota unica

Daca astea sunt continuate si imbunatatite, toata stima pt. Iliescu si Ponta.

Daca cineva s-a imbogatit din contracte cu statul si a facut lucrurile cum trebuie, foarte bine.

Daca nu a facut treba buna, fie ca a castigat mult sau putin este o problema mare.

Legat de sectorul privat, sa stii ca e performant in Romania. Poate face fata cu succes concurentei in exterior. cel putin sectorul IT. Si la pret si la calitate. Dar atata timp cat o sa fie impozitat cu 25% pentru ca TOTI bugetarii sa primeasca 25% in plus, nu se va ajunge nicaieri. Sa se mareasca cu 50% salariile bugetarilor, dar sa ramana un sfert din ei. Buni, eficienti, competenti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am mari asteptari de la clasa politica...m-am convins de ce sunt in stare toti. Dar totusi o schimbare poate ne-ar fi benefica.Si sunt convinsa ca actuala guvernare este cea mai rea de pana acum, deci sper sa se schimbe!

Poate nu l-ai prins pe Vacaroiu, Ciorbea si Nastase, - cand dadeam fuga in ziua de salar la casa de schimb sa luam marci, dolari sau mai tarziu euro pentru ca leul scadea de la o zi la alta.

Oricum, cine nu invata din istorie, o repeta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa se mareasca cu 50% salariile bugetarilor, dar sa ramana un sfert din ei. Buni, eficienti, competenti.

Pff...ce spui, tu, straine? Asta s-ar intampla intr-o tara civilizata,nu la noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0