ph77bas

care ulei de motor este ideal pentru motorul de 2.4d 163cp si 230.000km

36 posts in this topic

pana acum am folosit mobil 10w40 dar as vrea sa stiu care e cel mai bun ulei pentru acest motor si pt numarul de km

va multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca mai este o discutie despre aceasta tema,cauta si gaseste toate raspunsurile sau mai simplu Castrol 0w30

Share this post


Link to post
Share on other sites

ÃŽn manualul din 2005 zice aÅŸa:

Oil and oil filter changes should be made at 7,500 mile (12,000 km) intervals

Eu aşa ceva folosesc şi sunt ultra-mulţumit:

[attachthumb=#]

Ia legătura cu Mike1, dacă-Å£i trebuie aÅŸa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu la al meu din 2004 si 240 000 km am bagat castrol magnatec 5w-40, cand lam luat de la neamt de la reprezentanta se pare ca avea castrol softec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Profesore eu in magazin la mine nu am bidon de ulei asa de mare ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

bidonul ala ne ajunge la toti ;D ;D ;D

scuze de off -topic :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore o poza mai mare nu gaseai ?

@ph77bas pana la urma ce motor ai ca eu nu ma prind, ori D5244T ori D5244T5 ?

La D5244T5 adica 2.4D este obligatoriu ulei A5/B5 adica 0W-30 Castrol SLX Professional for Volvo Cars, D5244T merge si el cu acelasi ulei DAR poate merge si cu 5W40 DAR producatorul recomanda doar 5W-30 si 0W-30.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce aveţi, bre, cu poza mea? ;D

Eu am căutat flacon de patru sau cinci litri, dar n-am găsit, aÅŸa că m-am gândit să-l ajustez pe cel existent... :smile:

PS: am pus "attachimg" în loc de "attachthumb". Bogdan ar putea schimba, da' nu vrea, că-i place ÅŸi lui că a găsit un bidon mai mare...  ;D ...sau aÅ£i putea toÅ£i să vă puneÅ£i rezoluÅ£ie peste 1280x1024 la monitor ÅŸi lucrurile se schimbă. Totul e relativ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta ii mai mult dauneaza ochiilor

trebuie sa ma holbez

;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata Doc ti-am micsorat bidonul, de invidie evident, eu am bidon mai mic  ;D

Pana la urma indiferent de ce D5244XXX ai tot 0W-30 este cel mai bun ulei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks! ;D

Åži eu sunt de părere că 0W-30 e ideal. Asta, din ce-am constatat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore o poza mai mare nu gaseai ?

@ph77bas pana la urma ce motor ai ca eu nu ma prind, ori D5244T ori D5244T5 ?

La D5244T5 adica 2.4D este obligatoriu ulei A5/B5 adica 0W-30 Castrol SLX Professional for Volvo Cars, D5244T merge si el cu acelasi ulei DAR poate merge si cu 5W40 DAR producatorul recomanda doar 5W-30 si 0W-30.

D5244T din pacate

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.liqui-mol...lwegweiser.html d5. sielectati marca, model, motor si veti ajunge la: 0w30.....daca multe firme zic asa, asa o fi:) si merge la 20.000 sau 12 luni, ACEA A3-04/B4-04 ; API SM/CF....eu nu cred ca se strica motorul...dupa un drum mai lung va spun si rezultatele. a

http://www.omv-bixxol.com/content/produktpalette/oilfinder.html si astia tot asa zic

despre liqui moly, nu pot sa zic mare lucru pt ca azi am bagat prima data si tre sa merg ceva sa observ, insa mi-a fost recomandat la service iar despre pret, aici nu e un ulei ieftin si e vazut chiar ca unul bun, probabil in romania nu e asa de comercializat inca dar in austria e cot la cot cu castrol si mobil1........eu pe 6.5 l am platit numai uleiul 110 eur , deci nu e un ulei ieftrin, sper sa fie si bun:)

Edited by bobby

Share this post


Link to post
Share on other sites

sfatul meu este sa folositi 0W-30 sintetic, care trebe schimbat pina in 15.000 km sau 6 luni.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca la 100k trebuie sa bagam in loc de 0w30..un 5w30 deoarece incepe sa il manance....fiind prea subtire. E cineva care baga 0w30 pe aici? M-ar interesa si cati km are motorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, eu bag A5/B5 si intr-adevar dispare mai repede fata de un 5w30/40 softec-plus (tot pt intervale extinse de service); pe bord am 135.000km, motorul ar putea avea si mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel prezentat in topicul nr. 5 este ideal. Schimba-l cat mai des posibil ( cum a zis Iulirx ) si vei fi foarte multumit de cum merge motorul. Daca si la ulei ne zgarcim, atunci degeaba mai avem Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum uleiul a5/b5 e mai bun (pentru orice fel de motor) decit a3/b3/b4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Există, însă, o capcană: lumea tinde să depăşească limita schimbului, de 12.000 km, bazându-se tocmai pe calităţile acestui ulei miraculos. Toate bune, însă, după 15000 de km parcurşi, poţi avea surpriza să fie la sau sub minim nivelul uleiului şi să facă cârrr-zbrrr turbina...

D-asta mai completez pe la 10000 km ;D Eu citisem in carte la volvo si parca schimbul de ulei se facea la 24k....nicidecum la 12k

ps: Eu il fac la 15k deoarece minim jumatate din km ii fac inafara orasului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of Doamne, mai citeste doctore, niste lectura nu strica. Ceva despre TBN & ZDDP si mai ales despre importanta consumului de ulei si refacerea TBN-ului .

Poti incepe lectura de aici, ai si un Volvo ca exemplu .

Uleiul ideal este 0W30 Castrol for Volvo Cars, schimbat la 20.ooo km .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare cat ulei intra in d5 163 cp? Vreau astazi sa il schimb si sa pun exact cat trebuie am cumparat 6 litrii sa imi ajunga dar parca cand la-m schimat ultima oara parca 5 l am pus ,dar nu mai stiu exact

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti ajung 6 litri.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now