Sign in to follow this  
Followers 0
vciorici

Miros de motorina, blocul motorului umed de motorina

14 posts in this topic

Se simte un miros puternic de motorina de sub capota, blocul motorului este umed de motorina, si e scurasa asa in jos pe bloc. Daca ma uit atent parca se scurge ceva motorina undeva in spatele chestiei cu care masori nivelul uleiului in motor. e o chestie de la care pleaca doua furtunuri unu deasupra motorului unul undeva in dreapta motorului (daca te uiti din fata masinii). sub masina nu se vad parca urme de motorina dupa ce stattioneaza. ce sa fie oare??

Share this post


Link to post
Share on other sites

O poza e cat o mie de cuvinte ;)

Esti sigur ca e motorina?Poate fi antigel,lichid de frana,ulei....

Baga o poza in care sa se inteleaga locul de unde curge si poate baietii iti pot da un raspuns.Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

acus ma duc sa fac. nustiu  sigur ce e dar miroase a motorina f tare

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci daca va uitati se poate vedea ca undeva in dreapta filtrului de ulei (cred ca e filtru de ulei) chiar in spatele chestiunii rosii de verificat uleiul, se pare ca de acolo apare motorina. in poza 8796 si 8797 se poate vedea cum e ceva uleios si miroase a motorina pe blocul motor si pe furtunurile de metal. in 8807 se vede pe furtunul gros cum sa prelins ceva motorina

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma uit acum si observ in poza 8798 si observa ca una din bujii saum naiba se numesc adica a doua din dreapta este de ulei parca si cu praf pe ea, restul sunt curate uscate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia e rampa de inalta presiune(30-160MPa).Cat ai forjat masina?

Poate sa piarda pe la senzorul de inalta care este in dreapta cum te uiti la motor(este in capul rampei) sau prin capatul celalalt unde este o supapa de siguranta si un holender de retur.Daca valva de control presiune de pe pompa de inalta nu a lucrat sau nu lucreaza cum trebuie atunci e presiunea prea mare in rampa si cu tot cu supapa de siguranta mai da pe langa.Incearca sa mai strangi surubul care prinde supapa de siguranta de rampa,nu strangi sa-l rupi.

Verifica si stangerea la conductele care ies din rampa spre injectoare.

Gaseste un tester care sa masoare presiunea in rampa cand ii dai forja,sa vezi la cat se urca maxim.Daca nu sare de 160MPa sau sare putin peste valoarea asta e bine.

Daca sare peste cu mult nu e bine inseamna ca valva de control presiune de pe pompa nu face treaba buna.

Pe bord spune ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

la bord nu zice nimic. forja = fortza?? pai o calc binisor eu zic, da nu exagerez chiar tare. ce e rampa?? chestia orizontala de la care pleaca in sus tzevustile celela de metal spre injectoare??

Share this post


Link to post
Share on other sites

zicetimi si mie ce mecanism e ala din spatele chestiei rosii de verificat nivelul?? e cumva pompa de inalta presiune?? sa inteleg ca e o piea serioasa si scumpusoara??

Share this post


Link to post
Share on other sites

se pare ca urmele de motorina par a aparea de la piesa nr 5 din imaginea tasata [attachthumb=#]

post-4317-12877890628642_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala e oil trap,are treaba cu vaporii de ulei nu cu motorina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceasi problema o am si eu, baga gaze in "cockpit"...nu stiu daca e din cauza ca pierd ceva la cutie sau poate s-a desprins ceva din evacuare. Si nici pata nu lasa jos...dar cand deschid capota miroase a motorina/ulei ars

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost la servis. se pare ca scapa un pic motorina pe la conectarea de jos a conductei de la rampa. numa ca lea strans ala bine da parca am imprsia ca deja scapa pe la conxiunea de sus a aceleiasi conducte, in locul unde se conecteaza la injector.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gaseste un tester sa-ti masoare presiunea in rampa.Daca e prea mare si supapa de siguranta nu deschide sa dea in retur atunci arunca motorina pe unde poate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0