paunionutz

Cateva idei puse in practica :D

177 posts in this topic

1.Prima idee a fost sa montez semnalizare si pozitii in sticla oglinzii si eu cred ca a iesit super. Nu deranjeaza cu absolut nimic noaptea, se vede perfect in oglinda, iar cand sunt stinse nu se vede absolut nici un semn

2. Xenon pe marsarier si cu mici modificari a iesit si asta super (tot parerea mea si a catorva prieteni :D)

Daca mai imi vine vreuna, probabil ca ma voi apuca de ea

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marfa semnalizarea in oglinda. Asa are hummer, chevrolet tahoe/suburban...caddilac escalade... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesanta treaba cu oglinzile. De unde ia ai luat becurile ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte frumos au iesit oglinzile. vinzi patentul? ma intereseaza si pe mine :D

in ceea ce priveste xenonul, nu prea sunt de acord. stiu ca scopul principal este acela de a vedea pe unde dai cu spatele, dar pot exista momente in care poti deveni pericol pentru participanti la trafic ce se vor afla in spatele tau. cel putin asta e parerea mea.

any way, very good job!

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu oglinda ok

cu becurile alea pe spate o sa ai probleme cu "organeliiiiii"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata foarte frumos! Felicitari!

  Cum ai facut sageata la leduri? Sau sunt SMD-uri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum o sa apara la toata lumea semnal in sticla... ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

oglinda banuiesc ca o ai cu reglaj electric! Daca da, nu te incomodeaza nici un fir p`acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sagetile sunt facute cu smd-uri (eu le-am cumparat de pe ebay) si pozitia tot cu smd-uri. Momentan nu am facut decat o singura oglinda si parca nu-mi mai vine sa ma apuc de cealalta :)), pentru ca este o operatiune foarte migaloasa si destul de dificila, existand riscul sa spargi sticla foarte usor. In afara de asta, trebuie desfacuta fata de usa, oglinda, si pe la bord, pentru a putea trage firele la oglinda, care iarasi nu va fi foarte usor. In plus nu stiu cati se vor apuca sa faca asa ceva, pentru ca va fi destul de costisitor. Materiale cam 150 ron, iar manopera... eu nu m-as apuca fara 250 ron, dar cine stie poate sunt altii care vor face pe bani putini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionutz vezi ca topesti stopurile, eu am pus mai demult un H3 pe marsarriere si am topit stopul de la facut demonstratii ;D

Oglinzile sunt interesante DAR cred ca se vad bine numai noaptea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

bun xenon pe spate..ptr aia care vin din spate cu faza lunga sau dau flash-uri.. :)))

...noaptea

Edited by arhytect
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

bun xenon pe spate..ptr aia care vin din spate cu faza lunga sau dau flash-uri.. :)))

...noaptea

da...

imi si imaginez cum bagi marsarier la 100 la ora....

semnalizarea in oglinzi o cumpar si eu daca reusesti s-o faci fara riscuri. niciodata nu stiu daca am pusa semnalizarea sau nu, mereu ma uit in bord.

sigur cumpar semnalizarea in oglinzi !(pentru s60 + rs)

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la ce-ti trebuie semnalizare in oglinda mai Iuli ? Oricum tu nu semnalizezi :lol:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca-mi pune in oglinzi, promit sa semnalizaz ! ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

semnalizarea in oglinzi este un lucru bun. atat pentru tine cat si pentru participantii la trafic.

daca ai timp, ti-as recomanda sa faci un tutorial DIY insotit si de cum sa procuram materialele necesare. eu sunt foarte interesat.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumoasa treaba cu oglinzile. M-ar interesa si pe mine. Asa cum a spus si @Shpeedy, ar fi bun un tutorial cu ``tehnologia´´ de montare si materialele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU LE SPUNE NIMIC

spune numai cit costa daca faci treaba cap -coada

adica : vin las masina 2-3 ore si o iau gata facuta fara sa-mi bat capul ce , cum ,led smd fgh drt blb blaaaaa

costa atit

PUNCT

:lol: :lol: :lol::P :P :P8) 8) 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan sunt in Atena, iar ideea nu o pot vinde si nici explica pana nu o testez cum trebuie. Oglinda inca nu este montata pe masina si trebuie sa vad cum se pot trage firele si daca incomodeaza cumva la mers mai indelungat, pe ploaie, etc. De asemenea mai trebuie sa verific cum se comporta incalzirea impreuna cu ledurile astea. Pana atunci stati linistiti ca nu are nimeni si cred ca nu vor fi ulte alte masini, care vor avea, pentru ca nu se pot monta. Am incercat sa pun aici pe un E46 si i-am facut oglinda praf si tot nu am reusit. De fapt le-am pus, dar nu mai sta oglinda :))) si plus ca cea orginala, nu se poate curata frumos si se zgarie ca dracu :))). Prin urmare, BMW-urile or sa iasa din schema :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata si butonul pentru marsarier :D. Si acum pot spune ca masina mea are full xenon :D (faza scurta, lunga, proiectoare si marsarier)

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un tutorial cu ledurile in oglinzi, dar "sageata" aia cu leduri pe ea nu stiu unde se gaseste.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata si butonul pentru marsarier :D. Si acum pot spune ca masina mea are full xenon :D (faza scurta, lunga, proiectoare si marsarier)

Pot sa fiu indiscret si sa te intreb la ce iti foloseste xenon-ul pe proiectoare? Practic si util stiu ca nu e (daca studiezi rolul si utilitatea proiectoarelor o sa vezi de ce spun asta). Sunt curios ce alta motivatie are...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot sa fiu indiscret si sa te intreb la ce iti foloseste xenon-ul pe proiectoare? Practic si util stiu ca nu e (daca studiezi rolul si utilitatea proiectoarelor o sa vezi de ce spun asta). Sunt curios ce alta motivatie are...

Sticlele proiectoarelor sunt matuite (de la pietricelele de pe sosea), iar lumina era foarte slaba, aproape insesizabila pe ceata. Aceasta ar fi principalul motiv, iar al doilea motiv este ca am avut eu placerea sa pun xenon pe toata masina. Oricum nu prea le folosesc, in 2 ani de cand am masina cred ca au fost aprinse mai putin de 30 de minute. Becurile astea le-am avut si inca nu a fost ceata sa le aprind sa vad cum se comporta. Daca nu-mi ofera vizibilitate buna, le voi schimba cu altele de 3000k, pentru a au lumina galbena. Oricum eu vedeam bine pe timp de ceata si cu faza scurta. Deci poti sa stai linistit, ca nu sunt genul care sa mearga cu proiectoarele aprinse ziua si noaptea pentru a fi "smecher"!

Referitor la ce ai spus tu "Practic si util stiu ca nu e", nu stiu ce sa spun, dar tinand cont ca masina nu a fost dotata cu cu becuri sau proiectoare galbene, ci becuri normale, nu vad de ce nu ar fi utile! Nu stau acum sa studiez utilitatea proiectoarelor, dar poate imi spui tu, daca deja ai studiat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un tutorial cu ledurile in oglinzi, dar "sageata" aia cu leduri pe ea nu stiu unde se gaseste.

Stiu eu unde gasesti , dar nu imi pot da seama cat sunt de groase !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

la china. lightinthebox. eu comand maine cel tarziu poimaine 2 seturi. vreau sa experimentez. nu cred ca merge pe oglinzile de sticla. pe cele de plastic merge sigur. cred ca daca desfac montajul, ajunge la grosimea necesara de a se potrivi exact ca in film !

Edited by wam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now