sasa_vlaovic

E usor sa schimbi becurile din bord?

7 posts in this topic

Am ceva becuri arse in bord si as vrea sa le schimb dar mi-e cam frica sa-mi bag nasul. Macar cel de la ceas l-as schimba... E asa greu? A mai umblat cineva??? Ms mult...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te refereai la becurile de la consola centrala... ceasul analog de acolo, se schimba si alea f usor.

Incepi demontarea elementelor cu, cutiuta pentru monezi. Bagi un deget in ea si tragi. Apoi restul ies, fie daca le impingi din spate prin gaura de la locasul de monezi... fie daca tragi de ele. Nu iti trebuie nici o scula, nimic.

In felul asta scoti afara butoanele de la: incalzire scaune, inchidere usi, releu semnalizare, led imobilizator, ceas analog sau digital.

Pentru becurile de la ventilatie/incalzire, trebuie sa scoti intai cele 3 butoane de reglaj (uneori ies destul de greu... incearca cu un patent protejat cu ceva carpa, sa nu zgarii pe acolo). Dupa ce scoti butoanele, o sa vezi suruburile care trebuiesc desfacute, ca sa poti scoate fata... etc.

Pentru becul de la bricheta, trebuie sa scoti scrumiera afara... parca are un singur surub.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu em un S40 cu clima automata si beculetele de la reglajul turatiei ventilatorului nu mai merg si nici cele de la maneta de unde dai drumu la faruri. Ce fel de becuri sunt acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now