Mihai 340

avem nevoie de Piese volvo 340

25 posts in this topic

Salut

Am si eu un volvo340 diesel de prin primavara si a incepe sa cada cate ceva : - Cardan , suport arc spate(cel care se leaga de caroserie) , bloc semnalizare de sub volan(i-am pus provizoriu de dacie), cabluri frana de mana ,caseta de directie, bloc sigurante(s-a stricat releul faza lunga-scurta), comutator ventilator ambient .

Iertati-ma daca apar asa ca din senin si cer ajutor dar citesc de ceva vreme forumul (chiar dinainte de a avea masina)l in cautare de piese si pareri si am vazut ca totusi se mai gasesc pe ici colo ceva piese , de asta apelez si la voi !

Eu vreau sa reconditionez toata masina(nu tuning ci asa cum a iesit ea din fabrica ) asa ca orice piesa e binevenita !

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Mihai si bine ai venit.

Piese poti gasi noi la Midnight (Alex) de pe forum, la Unix, si cam la orice magazin mare de piese auto. Mai poti sa te uiti pe okazii.ro, pe diverse anunturi, sau chiar sa mergi intr-un centru de dezmembrari.

E bine sa iti faci cont si pe volvo300mania.com, este forumul englezesc dedicat seriei 300 si este plin de informatii super ok, plus manuale.

Bafta! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dau urmatoarele sfaturi:

1) cardan - trebuie sa il faci cu cruce cardanica, te pot ajuta cu model.

2) suport arc spate - cred ca am eu, daca este cel mobil.

3)bloc de semnalizare - cred ca am eu

4) cablu de frana de mana - in jur de 50 lei amandoua

5) bloc de sigurante - am eu

6) caseta de directie - te trimit unde sa o reconditionezi

7) comutator ventilator ambient - in functie de model te pot ajuta cu piesa sau cu reparare.

O zi buna.

Alexandru

0745.264.297

Salut

Am si eu un volvo340 diesel de prin primavara si a incepe sa cada cate ceva : - Cardan , suport arc spate(cel care se leaga de caroserie) , bloc semnalizare de sub volan(i-am pus provizoriu de dacie), cabluri frana de mana ,caseta de directie, bloc sigurante(s-a stricat releul faza lunga-scurta), comutator ventilator ambient .

Iertati-ma daca apar asa ca din senin si cer ajutor dar citesc de ceva vreme forumul (chiar dinainte de a avea masina)l in cautare de piese si pareri si am vazut ca totusi se mai gasesc pe ici colo ceva piese , de asta apelez si la voi !

Eu vreau sa reconditionez toata masina(nu tuning ci asa cum a iesit ea din fabrica ) asa ca orice piesa e binevenita !

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

te pot ajuta cu multe piese din dezmembrarea unui 340dl model '88

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Ai cumva vre-un capac de la cutia de viteze (5 trepte) de diesel?

Este vorba despre capacul cu axul care este antrenat de cardan.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

cutia e normala in 5 trepte...de pe 340DL '88....o dau completa(cu diferential)....salut!

0748517736 dak te intereseaza(pe 9 mai am drum la buc)

Edited by MarianBr
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat ceri pe cutia de viteze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce model este? Benzina sau diesel?

Edited by alexasig

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat vrei pe cutie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc dar eu ma gandeam la 50-70 lei , cu 100 Euro am sa iau o masina intreaga saptamana care vine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde Alex, de unde? Vreau si eu una! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la Petrom,au acolo machete la banii astia :)

dupa ce o cumperi tu cu 100 nu mi-o vinzi mie cu 200?o iau ptr colectie sa o pun langa celelalte din hala

De unde Alex, de unde? Vreau si eu una! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o vand mai departe, este tot in 2 usi ca a mea, o pastrez pentru piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mea are 4 usi deci cutia merita pretul

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc

O seara buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut tuturor celor din club,sunt nou venit la voi si sper sa ma puteti ajuta cu sfaturi si cu piese in masura posibilitatilor ,am un volvo 340 DL din 1988, cu 3 usi, motor 1.4 benzina . Vreau sa mentionez de la inceput ca nu am nici cea mai mica idee de mecanica si electricitate auto, de aceea vreau sa va rog sa fiti intelegatori cu mine. Acum am o problema cu electromotorul cred ca este ars si cu aprinderea ( un inginer mi-a inversat fisele ) si acum masina da rateuri foarte puternice .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut tuturor celor din club,sunt nou venit la voi si sper sa ma puteti ajuta cu sfaturi si cu piese in masura posibilitatilor ,am un volvo 340 DL din 1988, cu 3 usi, motor 1.4 benzina . Vreau sa mentionez de la inceput ca nu am nici cea mai mica idee de mecanica si electricitate auto, de aceea vreau sa va rog sa fiti intelegatori cu mine. Acum am o problema cu electromotorul cred ca este ars si cu aprinderea ( un inginer mi-a inversat fisele ) si acum masina da rateuri foarte puternice .

Motorul este la fel ca cel de la batranele dacii, asa ca cel mai slab mecanic poate sa-ti rezolve problemele.

Edited by vcristi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc vcristi dar tot nu m-ai lamurit, (inginerul asta) mi-a umblat la avansul vacumatic ,adica l-a desfacut din surub,l-a scos afara si cred ca nu l-a mai prins la loc in pozitia initiala , asa ca fisele nu cred ca m-ai au aceeasi ordine 1,3,4,2,iar cand i-am dat la cheie imi sarea benzina afara din carburator si rateurile erau foarte zgomotoase. Si i-am dat la cheie pana mi s-a ars si electromotorul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bonjour! Intr-adevar, motorul este ca si cel de Dracie.

Fa-ti un cont pe www.volvo300mania.com , te duci la sectiunea forum UK si o sa gasesti manuale pentru diverse capitole: electrica, directie, motor.

Si mai bine fa-ti un topic nou si putem discuta pe indelete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc vcristi dar tot nu m-ai lamurit, (inginerul asta) mi-a umblat la avansul vacumatic ,adica l-a desfacut din surub,l-a scos afara si cred ca nu l-a mai prins la loc in pozitia initiala , asa ca fisele nu cred ca m-ai au aceeasi ordine 1,3,4,2,iar cand i-am dat la cheie imi sarea benzina afara din carburator si rateurile erau foarte zgomotoase. Si i-am dat la cheie pana mi s-a ars si electromotorul .

Eu zic ca ar fi bine sa-i lasam pe ingineri (chiar ingineri auto) sa se ocupe cu lucruri mai complicate, iar de delcouri, fise, bujii etc. sa - i lasam pe mecanici sa se ocupe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Multumesc pentru aprecierea fata de ingineri.

Din pacate nu toti inginerii o au cu practica :( .

Eu am tot un motor cum ai tu.

Este = cu cel de Dacie, nu stiu daca si electromotorul dar poti sa incerci prin a pune de la un prieten sau vecin care are o Dacie.

Multa bafta.

Alexandru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now