cosmin IONASCU

cumparare volvo xc 90

11 posts in this topic

Buna ziua,sunt nou pe acest forum si aceste este primul meu topic.Problema mea este in felul urmator doresc sa cumpar un volvo xc 90 la mana a 2 si nush care am,am gasit 2 modele care ma intereseaza si as dori sa ma sfatuiti care ar fi mai buna..mentionez ca sunt in italia si mai gresesc cand scriu in romana.. prima varinanta ar fi un model din10/2004 si costa 14 200 euro si a 2 din 11/2005 si costa 16 500,dispun de bani sa o iau pe aia mai scumpa dar are mai putine dotari decat prima..

1 masina http://www.autoscout...id=l3dikqr2pfz3

2 masina http://www.autoscout...id=l3fcqor4lf11

care ar fi mai buna?

sh ...tz...k....astea nu tin de romana , dar sunt sigur ca pe viitor vei evita astfel de scrieri blush.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu ma uitai la amindoua

sint diferite rau de tot

una e automata

alta e AWD

UNA ARE KM MAI PUTINI SI UN SINGUR PROPIETAR

la aia cu 160000 tre sa-i schimbi curea distributie

acum tu alegi

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma scuzi ca te intreb dar ce inseamna awd? aia cu 16000 are deja schimbata cureaua de distributie,e vreo problema daca una e automata si cealalta e manuala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

AWD = all wheel drive = 4x4 = trage cu toate cele patru roti

Share this post


Link to post
Share on other sites

ambele masini sunt AWD :D

revenind la intrebare, eu unul as opta pentru cea mai scumpa. motivele: km mai putini, unic proprietar, mai noua, mai puternica (185 CP vs. 163CP)... dezavantajul cutiei manuale tine doar de optiunea soferului, de cum este obisnuit sau isi doreste.de asemnea, consumul este ceva mai ridicat la cutia automata.

cred ca cel mai bine ar fi sa le vezi pe amandiua, sa faci un testdrive cu fiecare. apoi, alege :)

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as cauta totuși o a treia varianta, un XC90 de 185CP + cutie automata în 6 trepte .

Share this post


Link to post
Share on other sites

”Eu as cauta totuși o a treia varianta, un XC90 de 185CP + cutie automata în 6 trepte ”.

Bogdan are dreptate, stie ce spune. Nu te grabi, mai ales cind ai banii in buzunar, ai de unde sa alegi.

Mult noroc!

Edited by nariam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut eu iti recomand D5 AWD automat, dar sa nu te astepti la un consum indicat de cei care le vand sau chiar de reprezentante. In rest masina este OK (peste asteptari) pe autostrazi in conditii dificile de condus, foarte buna pentru drumetii in tara, iar pentru oras as spune doar ca iti impune respect fata de ceilalti participanti la trafic si o manevrabilitate usoara in toate conditiile mai sus mentionate.

Mai este o "chestie" : scumpa la intretinere, dar MERITA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru raspunsuri,am luat o varianta 2005 185 cp cu 16 500 euro ,merge super chiar sunt impresionat,nu prea pot sa merg tare cu ea,dar nu am luato pentru asta,e foarte comoda si relaxanta la condus,sistemul audio e foarte bun si mai ramane sa incerc restul lucrurilor..:D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari!Sa te bucuri si sa ai parte de ea fara intamplari neplacute!

Baga niste poze sa vada si ochiul nostru bijuteria 8)

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now