bacy

Bucsi bara stabilizatoare

117 posts in this topic

Am fost azi la un Bosh Car Services doarece aveam ceva batai pe fata la V40-ul meu.Dupa ce au urcat masina pe elevatoor si mi-au verificat-o mi-au spus ca am duse bieletele antiruliu si bucsile de la bara stabilizatoare.

1)- Ce marca de bielete antiruliu sa caut ?

2)- Bucsile de la bara stabilizatoare vin separat sau cu tot cu bara?

Daca are cineva magazin de piese auto imi poate dea niste preturi pentru ambele repere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost azi la un Bosh Car Services doarece aveam ceva batai pe fata la V40-ul meu.Dupa ce au urcat masina pe elevatoor si mi-au verificat-o mi-au spus ca am duse bieletele antiruliu si bucsile de la bara stabilizatoare.

1)- Ce marca de bielete antiruliu sa caut ?

2)- Bucsile de la bara stabilizatoare vin separat sau cu tot cu bara?

Daca are cineva magazin de piese auto imi poate dea niste preturi pentru ambele repere?

Bucse la bara stabilizatoare spate sau fata ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucse la bara stabilizatoare spate sau fata ?

Scuze. Bucse bara stabilizatoare FATA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ufffffff! :)

Vezi ca se poate pune doar bucsa de cauciuc. Cauti una echivalenta diam 19mm.Eu asa am facut si m-a costat 50lei.A, si bieletele sunt in jur de 50 lei aftermarket.

Edited by dano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca se poate pune doar bucsa de cauciuc. Cauti una echivalenta diam 19mm.Eu asa am facut si m-a costat 50lei.A, si bieletele sunt in jur de 50 lei aftermarket.

Merci mult. Faptic baiatul ala de la service mi-a spus ca sunt duse bucsile de cauciuc si mi-a si aratat cum juca bara stabilizatoare.Mai stii unde ai gasit echivalent.

Bieletele am vazut ce preturi au dar nu stiu ce firma sa aleg.Care-i mai buna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un magazin de piese auto din Bv. dar nu mai stiu pt ce masina erau, insa imi amintesc ca am luat cu mine bucsile vechi.Operatiunea de schimbare e destul de complicata(se ajunge f. greu la ele)daca lucreaza doar o singura persoana, cum a fost in cazul meu.Pt bielete-nici cele mai scumpe dar nici cele mai ieftine...zic eu.

Oricum , succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucsile de cauciuc am vazut ca sunt de 17mm iar clemele de prindere sunt de 19mm.

- Cod 30884518-pt bucsa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde din ce an e v ul.La mine sunt de 19 ,masina fiind din decembrie '99.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde din ce an e v ul.La mine sunt de 19 ,masina fiind din decembrie '99.

Nu stiu de cat sunt bucsile eu doar am gasit pe net niste bucsi de 17mm cu cleme de 19mm. V40-ul e din 2000.

Maine cred ca o sa merg la un prieten din Slobozia cu talonul sa-mi caute exact.

Bielete antiruliu ce marca imi recomanzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

TRW, ScanTech, Delphi, Febi

Share this post


Link to post
Share on other sites

TRW, ScanTech, Delphi, Febi

Merci mult! bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai de 19mm - 30620989 (x2) + 30620990 (x2) = 280RON

Daca ai de 17mm - 30884518 (x2) = 90RON

Bieleta a/r - MEYLE HEAVY-DUTY 516 060 0014/HD - 90RON/buc - am avut experiente bune cu ele

Toate bune !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai de 19mm - 30620989 (x2) + 30620990 (x2) = 280RON

Daca ai de 17mm - 30884518 (x2) = 90RON

Bieleta a/r - MEYLE HEAVY-DUTY 516 060 0014/HD - 90RON/buc - am avut experiente bune cu ele

Toate bune !!!

Iti dau nr. de identif. poate imi poti spune te rog de care am: YV1VW10F3YF539491.

Merci anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti pot spune din pacate dupa seria de sasiu. Doar la modelele dupa 2001 s-a pus un marcaj extra pe placuta de identificare. Va trebui sa o masori ... Bracheaza roata la maxim si masoara in zona unde se prinde jos bieleta antiruliu , cat mai spre interiorul masinii, si vezi ce si cum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti pot spune din pacate dupa seria de sasiu. Doar la modelele dupa 2001 s-a pus un marcaj extra pe placuta de identificare. Va trebui sa o masori ... Bracheaza roata la maxim si masoara in zona unde se prinde jos bieleta antiruliu , cat mai spre interiorul masinii, si vezi ce si cum...

Ok, merci! Nu stiu nici cum arata ca cei de la service doar au tras de bara si au vazut ca are joc. Cred ca nici ei nu stiu de care sa comande.:lol: . Am sa ma duc la un prieten care are service si sa-mi spuna el decat sunt ca are elevator si se poate uita mai bine, deoarece eu nu am unde sa- ma uit.

Bafta si merci inca o data! Sper sa ajung si eu la o intalnire vreodata sa ne cunoastem.;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu as vrea sa-mi revad prima dragoste :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la un prieten cu magazin de piese auto si a facut o cerere in functie de nr.de identificare si a primit raspuns ca bucsele de la bara stabilizatoare fata sunt de 19.

MC, vrei sa spui ca trebuie 2 seturi din-astea?

Apropo MC, pe spate nu are nicio problema la bucsi,tiranti,bielete, etc. E beton, asta inseamna ca e de la anvelope ca sunt 195/60R15 si in talon sunt 195/55 R15 sau e doar o impresie de-a noastra.:lol:

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu mananc "c***t" cand zic sa o masori pt ca stiu foarte bine ca sunt si de 17mm si de 19mm pt. modelul ala si NU AI CUM SA IDENTIFICI TIPUL DUPA VIN !!! Cine ti-a dat raspunsul asta fie e neprofesionist fie vroia sa scape mai repede de tine dupa care sa-ti dea un raspuns de genul "ghinion de nesansa". Daca tu zici 100% ca sunt de 19mm ti le comand, dar ce faci daca nu sunt ?! E asa greu sa pui un subler acolo, man ?!

Asa este, pana in 2000, cauciucurile sunt 195/55/15. Dupa 2000 se pun 195/60/15. Eu am mers pe dimensiunea asta pt. ca la un test la AutoVit (cand am cumparat eu masina), cu dimensiunea asta de cauciucuri, la 100km/h vitezometrul avea eroare de doar 2% in plus. De-asta am ramas pe aceasta dimensiune.

Toate bune !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Is bune si cauciucurile 195 60 r 15,doar ca "balanseaza" putin mai tare fata de 195 55 r15.

ps : Mc ,daca e acelasi model cu al meu e 19 mm,pentru ca la mine au fost masurate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu mananc "c***t" cand zic sa o masori pt ca stiu foarte bine ca sunt si de 17mm si de 19mm pt. modelul ala si NU AI CUM SA IDENTIFICI TIPUL DUPA VIN !!! Cine ti-a dat raspunsul asta fie e neprofesionist fie vroia sa scape mai repede de tine dupa care sa-ti dea un raspuns de genul "ghinion de nesansa". Daca tu zici 100% ca sunt de 19mm ti le comand, dar ce faci daca nu sunt ?! E asa greu sa pui un subler acolo, man ?!

Asa este, pana in 2000, cauciucurile sunt 195/55/15. Dupa 2000 se pun 195/60/15. Eu am mers pe dimensiunea asta pt. ca la un test la AutoVit (cand am cumparat eu masina), cu dimensiunea asta de cauciucuri, la 100km/h vitezometrul avea eroare de doar 2% in plus. De-asta am ramas pe aceasta dimensiune.

Toate bune !

Oricum merg pe mana ta man ca ai mai multa experienta decat ala de la piese auto, doar ca mai dureaza pana sa le masor ca n-am timp si nici unde ca sunt la munca.Cred ca in Weekend am s-o rezolv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Is bune si cauciucurile 195 60 r 15,doar ca "balanseaza" putin mai tare fata de 195 55 r15.

ps : Mc ,daca e acelasi model cu al meu e 19 mm,pentru ca la mine au fost masurate.

A ta e diesel, motor mai greu, deci e posibil sa fie bara de toprsiune mai groasa fata de 1.6 benzina. Pana nu o masoara el , nu are sens sa comande nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now