bacy

Bucsi bara stabilizatoare

117 posts in this topic

A fost o recomandare cu un feedback de 3 ani. La urmatoarea schimbare a bucselor o sa-mi cumpar originale. Cu siguranta sunt cele mai bune dar din lipsa de fonduri am ales o varianta mai ieftina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A incercat cineva bucsile de la SWAG 55939333 pe bara de 19?Ca vad ca raspund codului de origine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelea sunt pt. S40/V40 pana in 2004, vad ca tu ai P2-ul (dupa 2005)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect...Dar nu e pentru mine...E pentru un S40 1 ,bara de 19...Si producatorul zice ca are gaura de 15 ?!Si totusi raspunde la codul oe...

Edited by blueazimut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista "gaura de 15". Exista bucsi pentru bara de 19mm, bucsi pt. bara de 17mm pe fata, sau 15/16/18mm pe spate. Atat.

Febi e un impachetator care de obicei impacheteaza chestii ieftine si slabe calitativ, din experienta mea si a clientilor mei.

Mai departe fiecare isi pune ce vrea pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista "gaura de 15". Exista bucsi pentru bara de 19mm, bucsi pt. bara de 17mm pe fata, sau 15/16/18mm pe spate. Atat.

18 mm pe spate la s/v40?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swag s-a rupt la montaj!

si meyle dupa 7.000 de km!

Share this post


Link to post
Share on other sites

13mm, 15mm si 16mm, imi cer scuze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

HAHAHAHA...lol...

Idem la SWAG : una a rezistat,cealalta a crapat la montaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate o sa inteleaga intr-un final si ceilalti ca FEBI/SWAG sunt o porcarie si sunt "dedicate" samsarelii masinilor pentru vanzare, nu pt. pastrat masina in parametri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa redeschid acest topic;sincer n-am cautat raspuns la intrebarea pe care o pun :

-Se poate inlocui bara de 17mm cu cea de 19mm ?

Eu am bara de 17mm ,am schimbat o gramada de bucsi, unele dupa doar "o groapa".Dupa atatea schimburi mecanicul a pus bucsi de 19mm pe bara de 17mm cu o improvizatie...si a trecut un an,doar pe  o parte improvizatia a cedat.Bucsile pentru bara de17mm sunt de aluminiu si sunt slabe pentru soselele noastre. Sa nu mai zic de pret....Cele de 19mm sunt mai rezistente(si mult mai ieftine) .Ma gandesc ca, daca barile de stabilizare sunt la fel,  sa o schimb cu una de 19mm. Daca cineva,cu precadere cei care dezmembreaza acest model,ne pot da niste pareri,sau dimensiuni ar fi interesant. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca e exact PE DOS. Cele de 19mm sunt de aluminiu si cele de 17mm sunt niste cauciucuri simple. Daca ai luat bucse TedGum sau Febi pt bara de 19mm, nu e de mirare ca nu treci anul cu ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai, se poate, cert e ca mecanicul a pus alte bucsi, nu stiu daca tot de volvo;dar deja am trecut de 10000km. Alea de aluminiu(pe original) ... ultima m-a tinut 35 de km...:angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu problema bucsilor. Ultima data, in 2013, am pus originale. Totusi, diuppa 2 ani si putin le schimb iar. Cele aftermarket ma tinusera 1,5 ani parca. Concluzia mea...nu merita cele originale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai fost norocos inseamna. Pe majoritatea cele neoriginale ii tin 6 luni :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu merg de 3 ani cu o bara stabilizatoare de 19 cumparata sh cu 70lei(cu bucsile pe ea). Costau vreo 300lei bucsile pe vremea aia.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now