prroga

up-grade incalzire in scaune

42 posts in this topic

Salut,

Stie cineva ce trebuie sa fac pentru a-mi activa aceasta functie? Mentionez ca am firele trase sub scaune si in bord. In afara de butoanele respective mai trebuie ceva? Mai trebuie sa modific ceva la scaune, la blocul de sigurante si la relee? Se merita efortul , a mai facut cineva chestia asta?

Edited by prroga

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand iti trebuie elementele de incalzire din scaune,care pot fi de 2 feluri in functie de anul masinii.Daca masina este -2000 comanda este analogica adica cu un simplu buton si parca releu.Daca este 2001-2004 iti trebuie alta unitate de clima si 2 unitati mici sub scaune se numesc SHM

Da-mi o serie de sasiu si iti spun exact ce-ti trebuie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, asi incerca si eu treaba cu incalzirea daca se marita, v 40 meu e din 2004, poti sa imi spui de ce asi avea nevoie?si daca e complicata treaba asta?Mersi mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, asi incerca si eu treaba cu incalzirea daca se marita, v 40 meu e din 2004, poti sa imi spui de ce asi avea nevoie?si daca e complicata treaba asta?Mersi mult

O sa scriu si aici ce am scris pentru @prroga

Unitate clima cu butoane pentru incalzire

2 module cu care sa comunice unitatea de clima SHM care sunt montate sub scaune

4 elemente de incalzire,cate 2 pe fiecare scaun.

In final este foarte scump.

Cea mai buna varianta este sa gasesti la demontari o masina cu scaune incalzite si sa cumperi scaunele cu totul si unitatea de clima

Sau daca ai o basculanta de bani poti incerca la reprezentanta,dar acolo este fara num

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa scriu si aici ce am scris pentru @prroga

Unitate clima cu butoane pentru incalzire

2 module cu care sa comunice unitatea de clima SHM care sunt montate sub scaune

4 elemente de incalzire,cate 2 pe fiecare scaun.

In final este foarte scump.

Cea mai buna varianta este sa gasesti la demontari o masina cu scaune incalzite si sa cumperi scaunele cu totul si unitatea de clima

Sau daca ai o basculanta de bani poti incerca la reprezentanta,dar acolo este fara num

Bafta

Spune atunci tot, si pentru noi astia cu modelul pana in 2000. Ziceai ca e analog, inteleg ca daca are scaunul elementele de incalzire, trebuie doar butoanele si releul? Cum pot afla daca scaunele au elementele de incalzire? (Am vazut ceva fire pe sub ele ...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca nu ai avut din fabrica nu ai.Firele de sub scaun sunt de la altceva.Este posibil sa fie precablata cu fire si conectori pentru butoane atat,nu si elementele de incalzire.

Ma uit maine mai exact si eventual urc aici si scheme electrice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca cea mai buna solutie (si non-intruziva, si dpdv calitate/pret) pentru masinile care nu au avut din fabrica incalzire in scaune sunt husele cu incalzire.

Se gasesc prin magazine, le poti folosi doar iarna, se alimenteaza la bricheta, se monteaza in 5 minute, nu desfaci nimic la masina, sunt eficiente, sunt ieftine, etc.

Ca sa nu mai zic ca te poti destrabala si poti lua huse care pe langa incalzire, au si masaj :D Care oricum costa mai putin decat retrofitul original, si oricum masaj din fabrica... never la modelele de mai sus.

Eu am incalzire in scaune, insa tot mi-as lua niste huse dástea, doar pentru masaj... :)

My 2 cents...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca cea mai buna solutie (si non-intruziva, si dpdv calitate/pret) pentru masinile care nu au avut din fabrica incalzire in scaune sunt husele cu incalzire.

Se gasesc prin magazine, le poti folosi doar iarna, se alimenteaza la bricheta, se monteaza in 5 minute, nu desfaci nimic la masina, sunt eficiente, sunt ieftine, etc.

Ca sa nu mai zic ca te poti destrabala si poti lua huse care pe langa incalzire, au si masaj :D Care oricum costa mai putin decat retrofitul original, si oricum masa din fabrica... never la modelele de mai sus.

Eu am incalzire in scaune, insa tot mi-as lua niste huse dástea, doar pentru masaj... :)

My 2 cents...

Dar rezista bricheta la 2 huse? (Unii au si pasager ...) Sau ne incalzim reciproc, cu caldura ... sufleteasca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu conduci, pasagerul (pasagera :) ) schimba - suficient de rapid, asa, la un 50 Hz - alimentarile in bricheta... :lol:

Sau, daca nu merge asa, lasi husa doar la tine, o dai pe maxim, si astfel "caldura ta sufleteasca" pe care o "transferi" pasagerului o sa fie foarte... calda... :rolleyes:

Acu serios, are juice suficient bricheta. Plus ca le poti alimenta la un circuit mai serios al masinii, si atunci poti pune huse chiar si celor din remorca...

Uite, asa, la o minima cautare pe goagle:

http://www.germanele...CFYMI3wod4SU5Xg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atasat schemele pentru incalzire 2000 si 2004.La 2000 nu trebuie releu este direct din buton care este montat in fata schimbatorului de viteze.Intradevar e mare bataie de cap dar merita sa ai incalzire sa zic de fabrica.Eu folosesc vara o husa cu ventilatie care face toti banii dar arata ca dracu pe piele crem in S60,dar asta e.

Tot la acelasi S60 nu am avut incalzire in scaune dar pentru numai 500E am luat 2 scaune comandate electric si incalzite,20E butoanele din clima si 100 Ron soft la Primus si gata.Mai sunt unii care monteaza incalzire universala in scaune,am un coleg cu un Renault Megane 2 care are montat aftermarket si merge super si are si 2 trepte de incalzire,daca se monteaza fata de scaun cu grija iese perfect si nu stai cu huse.

P.S:Oricum cea mai buna este aeroterma de parcare cu timer.

Heated seats V40 2000.pdf

Heated seats V40 2004.pdf

Edited by DETONATOR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu recomand asta, este cea mai apropiata de încălzirea de fabrica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atasat schemele pentru incalzire 2000 si 2004.La 2000 nu trebuie releu este direct din buton care este montat in fata schimbatorului de viteze.Intradevar e mare bataie de cap dar merita sa ai incalzire sa zic de fabrica.Eu folosesc vara o husa cu ventilatie care face toti banii dar arata ca dracu pe piele crem in S60,dar asta e.

Tot la acelasi S60 nu am avut incalzire in scaune dar pentru numai 500E am luat 2 scaune comandate electric si incalzite,20E butoanele din clima si 100 Ron soft la Primus si gata.Mai sunt unii care monteaza incalzire universala in scaune,am un coleg cu un Renault Megane 2 care are montat aftermarket si merge super si are si 2 trepte de incalzire,daca se monteaza fata de scaun cu grija iese perfect si nu stai cu huse.

P.S:Oricum cea mai buna este aeroterma de parcare cu timer.

in 244 am si incalzire si incalzire auxiliara :lol:

in v40 nici una nici alta:mad: dar cumva o sa fac si eu dar mai dureaza:blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

in 244 am si incalzire si incalzire auxiliara :lol:

in v40 nici una nici alta:mad: dar cumva o sa fac si eu dar mai dureaza:blink:

E usor de facut Bani sa ai!!

Bafta

Am uitat sa spun.Se pot pune scaune de V40 2004 pe V40 1996,se scot unitatile de comanda de sub scaun se creeaza o alta unitate de comanda mai analogica care sa fie actionata de acelasi buton de incalzire in scaune care era montat de fabrica.La modelul de 2004 in loc de termostatul din scaun cu bimetal este un termistor si trebuie o mica unitate,reglajul la cat de tare sa te incinga la buci se face din semireglabil

Edited by DETONATOR

Share this post


Link to post
Share on other sites

E usor de facut Bani sa ai!!

Bafta

Am uitat sa spun.Se pot pune scaune de V40 2004 pe V40 1996,se scot unitatile de comanda de sub scaun se creeaza o alta unitate de comanda mai analogica care sa fie actionata de acelasi buton de incalzire in scaune care era montat de fabrica.La modelul de 2004 in loc de termostatul din scaun cu bimetal este un termistor si trebuie o mica unitate,reglajul la cat de tare sa te incinga la buci se face din semireglabil

pana tine 244 ii bine restul se face

Share this post


Link to post
Share on other sites

E usor de facut Bani sa ai!!

Bafta

Am uitat sa spun.Se pot pune scaune de V40 2004 pe V40 1996,se scot unitatile de comanda de sub scaun se creeaza o alta unitate de comanda mai analogica care sa fie actionata de acelasi buton de incalzire in scaune care era montat de fabrica.La modelul de 2004 in loc de termostatul din scaun cu bimetal este un termistor si trebuie o mica unitate,reglajul la cat de tare sa te incinga la buci se face din semireglabil

Salut! Mi-am luat si eu 2 scaune incalzite de 2002 si le-am pus pe V40 din 98, imi poti spune si mie cum mai exact le-as putea face sa functioneze?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Sunt de cumparat pe la magazine de electronica niste montaje o mica automatizare la care trebuie sa legi senzorul care il ai in scaun si rezistentele din scaune pe urma se regleaza montajul respectiv pe cat de tare vrei sa te incinga,cand ajunge scaunul la temp dorita se decupleaza cand se raceste se cupleaza iar si tot asa

Din pacate nu mai stiu de unde am cumparat cred ca magazinul este Connex electrinic in Bucuresti.Daca am timp ma uit si revin

Vezi ca au site te poti uita si tu

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi,m-am uitat pe site, dar habar n-am ce imi trebuie de acolo:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit parca asta este http://www.conexelec...s.php?id=129305

poti cauta alt termostat electronic cu senzor NTC de 12 v si merge foarte bine,asta este pana la 30 grade max dar din cate imi aduc aminte incingea rau

trebuie bagat intr-o cutie ca vine fara,eu am gasit niste cutii de la niste componente de camion si a fost ok

spor la treaba

Edited by DETONATOR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salve...am pus si eu scaune electrice (sus/jos/in spate/in fata) si incalzite.....am cumparat modulul acela de clima(ECC),fiindca la cel vechi nu aveam butoane pt scaune,electrica merge la scaune(sus/jos....) dar nu merge incalzirea lor....cand am cumparat scaunele am cumparat si cablajul lor,trebuie cumva activat softul in modulul clima??? pt incalzire scaun sofer si incalzire scaun pasager??

o intrebare pt detonator.....in ce a constat soft la primus auto(100 ron)??

trebuie sa existe si un releu??daca da unde este pozitionat???cu toate ca in schema electrica nu apare nici un releu ....doar modulele acelea mici de sub scaune....

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti fi mai explicit cu ce ai cumparat?!

Scaunele daca sint incalzite trebuie sa aiba in ele elementele de incalzire si din ele sa iasa niste mufe pentru incalzire. Butoanele pentru incalzire au in spatele lor niste module care realizeaza treptele de incalzire, protectia... ai asa ceva in ce ai cumparat tu ?! Cablajul pentru incalzire in ce a constat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salve...am pus si eu scaune electrice (sus/jos/in spate/in fata) si incalzite.....am cumparat modulul acela de clima(ECC),fiindca la cel vechi nu aveam butoane pt scaune,electrica merge la scaune(sus/jos....) dar nu merge incalzirea lor....cand am cumparat scaunele am cumparat si cablajul lor,trebuie cumva activat softul in modulul clima??? pt incalzire scaun sofer si incalzire scaun pasager??

o intrebare pt detonator.....in ce a constat soft la primus auto(100 ron)??

trebuie sa existe si un releu??daca da unde este pozitionat???cu toate ca in schema electrica nu apare nici un releu ....doar modulele acelea mici de sub scaune....

daac ai ccm ul cu incalzire scaune si masina e precablata

montezi scaunele cu incalzire

au o cutiuta in care intra cablajul masinii

o mufa cu 3 fire

si cam atat, merge;

la al meu asa am facut :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am cumparat....1) modulul de CLIMA...de pe alta masina...cea care are pe ea AUT si gradatia temperaturii in grade....2) am cumparat scaunele fata din piele care sunt incalzite si electrice.....3)am cumparat cablajul (firele electrice+mufele lor)....de la aceleasi scaune ...conform schemei cablajului am tras electrica pt scaune si din clima(mufa spate clima) am tras 2 fire pt incalzire stanga respectiv dreapta.....atasez poza cu modul clima....nu integ ce trebuie sa fie sub butonul incalzire,ce module in clima??!!vb de clima 2001-2002-2003

masina mea nu a fost cablata pt scaune incalzite,si nici pt CLIMA....a avut doar AC...!!!!am tras eu firele conform schemei electrice.....pina la scaune...si doar le-am mufat...electrica merge..adica mutarea scaunului in fata/spate/sus/jos....dar nu merge incalzirea in scaune

din clima pleaca spre scaun sofer fir GRI/ROSU...iar pt pasager fir ROZ/ALB....intrebarea mea e daca trebuie softat modulul clima pt incalzire scaune stanga/dreapta???

post-190-0-60823600-1380121309_thumb.jpg

post-190-0-49703900-1380121396_thumb.jpg

post-190-0-24599800-1380121410_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

la scaune trebuie sa ajunga 3 fire(la cutiutele aleea negre ce sunt sub scaune)

+;-si respectiv comanda propiu zisa de la modulul de comanda

ai 2 trepete de incalzire (se poate programa cu diec nivelul de temp)

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai avut masina precablata si modulul de clima CCM pe masina din fabricatie??

sunt montate firele...ce duc in cutiute....1) rosu/alb ....negru....gri/rosu-astea duc la cutiuta scaun sofer....2) albastru/rosu....negru....roz/alb....-astea duc la cutiuta scaun pasager....am montat tot ca la carte....dar nu merge incalzirea lor....

Share this post


Link to post
Share on other sites

da masina e precablata spre bucuria mea :)

modulul de clima e ac nu climatronic ;

dar am cumparat de la ionutz lup unu ac dar cu butoane de incalizre de pe o masina din uk

la scaune trebuie sa ajunga 3 fire nu 2

ca alel da eroare ca nu gaseste incalirea in scaune (asa am avut piana anul asta cand am montat incalirea is eu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now