Sign in to follow this  
Followers 0
lalu67

schimbare becuri consola centrala

10 posts in this topic

Imi cer scuze deoarece am mai pus aceasta intrebare pentru care am primit si raspuns dar in acea perioada nu am avut timp sa le scimb.si acum nu mai gasesc acel raspuns care era destul de elaborat(inclusiv foto)"Mi s-a ars becul care ilumineaza butonul cu treptele de viteza la ventilator si nu stiu cum pot fi schimbate si unde se gasesc aceste becuri. Daca cineva a facut acest lucru si stie cum se face fara a crea alte probleme poate imi da o mana de ajutor!!!. este vorba de un S40 din 2003." Am inteles ca sunt si mici secrete pentru a nu avea probleme cu functionarea butoanelor dupa scimbarea becurilor. Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci mai intai scoti rama de plastic( cu o surubelnita cu atentie sa nu lasi urme in plastic) care este prinsa in cleme apoi consola este prinsa in 4 suruburi le scoti.Dupa ce ai scos suruburile scoti cele doua mufe(cu cabluri electrice) din spatele consolei apoi iti mai ramane in furtunas in spatele consolei daca nu vrei sa-l scoti poti scoate cele 4 suruburi mici din spatele consolei si asa vei obtine o parte a consolei cu becurile respective.Daca nu gasesti sa cumperi becuri iti recomand(asa am facut eu) sa cumperi leduri de 12 volti si sa le lipesti acolo (1. ledurile nu se incalzesc;2.lumineaza mai clar si mai frumos;3.poti alege o culoare anume...;4.se ard foarte foarte greu).Dupa care urmezi procedeul invers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci mai intai scoti rama de plastic( cu o surubelnita cu atentie sa nu lasi urme in plastic) care este prinsa in cleme apoi consola este prinsa in 4 suruburi le scoti.Dupa ce ai scos suruburile scoti cele doua mufe(cu cabluri electrice) din spatele consolei apoi iti mai ramane in furtunas in spatele consolei daca nu vrei sa-l scoti poti scoate cele 4 suruburi mici din spatele consolei si asa vei obtine o parte a consolei cu becurile respective.Daca nu gasesti sa cumperi becuri iti recomand(asa am facut eu) sa cumperi leduri de 12 volti si sa le lipesti acolo (1. ledurile nu se incalzesc;2.lumineaza mai clar si mai frumos;3.poti alege o culoare anume...;4.se ard foarte foarte greu).Dupa care urmezi procedeul invers.

Ledurile nu distribuie lumina uniform si nu cred ca o sa se vada bine cu led-uri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am leduri si se vad foarte bine, chiar nu fac umbre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ledurile lumineaza destul de bine si cred ca sunt mai eficiente decat becurile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de led..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci mai intai scoti rama de plastic( cu o surubelnita cu atentie sa nu lasi urme in plastic)

Am descoperit o "ustensila" care tine loc de surubelnita si nu e atat de riscant.

Se poate incerca cu: o pana de chitara. E ieftina si sunt de diferite feluri, adica mai moi pana la cele mai tari.

Se poate alege in functie de necesitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am descoperit o "ustensila" care tine loc de surubelnita si nu e atat de riscant.

Se poate incerca cu: o pana de chitara. E ieftina si sunt de diferite feluri, adica mai moi pana la cele mai tari.

Se poate alege in functie de necesitate.

Am reusit si eu cu doua carduri de fidelitate de pe la niste magazine. Nu credeam ca o sa-mi fie utile candva...

Victor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0