Sign in to follow this  
Followers 0
Roberto

Cat "papa" un S60 2.4 Benzinar?

24 posts in this topic

Salut, in aventura mea de a ma documenta inainte sa ma duc dupa S60-ul mult visat va intreb pe voi posesorii de S60 2.0 sau 2.4 benzinar  ce consum aveti atat in extraurban cat si urban, etc.

Masina va fi un S60 de prin 03 in sus, bine asta depinde de ce o sa se intample cu taxa de inmatriculare incepand cu 08 si de banii de care voi dispune, dar intre anii 02 - 04 sa zicem.

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am diesel si sa sti ca imi consuma mai putin decat scrie in carte. Oricum cifrele sunt reale de pe site-ul Volvo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yeap, S60 D5 consuma in functie de talpa. Daca conduce nevasta-mea nu se mai termina motorina, in jur de 5,5. Daca conduc eu (cei ce ma cunosc stiu ca nu vorbesc in plus) D-zeu cu mila ;D ;D.

La 120 la ora in jur de 6-6,5. La 180 la ora in jur de 7,7-8. Un consum multumitor, zic eu, la un motor de 2401 cmc si 163 CP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un S60 2,4 T model 2001 (200 cp), benzinar, consuma 15-16 l in Bucuresti (adica in cel mai mizerabil trafic).

Afara consuma cam 10 l la 150 km/h.

Cel mai mic consum l-am obtinut la 90 km/h in a cincea: 6.5 l

In afara de consum masina e suuuuuuperba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt convins ca iubesti masina asta pt. cosumul "modest" in oras,850-ul pe care l-am avut consuma 12-13 in oras ;) dar la (140cp)dar nu il foloseam prea des.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca sa iti raspund la intrebare cu un motor de 2.4 170 cp benzina consumu este in jur de 14-15 mers in bucuresti :)

succes :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturori pentru raspunsuri, si Sarbatori Fericite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

posesor volvo S60 2,4 benzina 170 CP, mers relativ sportiv in Timisoara 11%, extarurban in conditii de trafic specifice drumurilor din romania 7,5 % , record absolut Timisoara-Bucuresti, noapte trafic aproape inexistent viteza maxima 100 km/h 6,5%  , autostrada soarelui libera cand era inca fara gropi viteza medie 200 km/h ..adica aproape toata am facut-o cu 200-220 km/h 16 %, mers "sportiv" extraurban, cu depasiri si accelerari bruste si viteze peste 140 km/h undeva in jur de 8,5-9 % . Adica din ceea ce vezi aici depinde foarte foarte mult de modul cum o conduci!

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jimmy... cred k un golan consuma mai putin... desigur, ofera mult mai putin, dar te mai uiti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Timisoara - Bucuresti via Autostrada Soarelui?

Man, dar iti place sa o iei rau pe ocolite :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, i-am spus omului consumul care l-am avut in diferite conditii!  ;) . Si da....mergeam la mare de la Timisoara la Vama Veche. Pana la Bucuresti m-am abtinut si am mers "frumos" din considerente de consum dar de la Bucuresti pe autostrada mi-a trecut  ;D , mai ales ca fiind foarte de dimineata autostrada era libera.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Folosesti doar 3 pistoane in oras?

Serios acum  ,e imposibil acel 11% mers relativ sportiv. Mai degraba 13-14 pentru acest motor.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am eu S60 2.4 Benzinar, din 2001, varianta clasica de motor 140 CP,...si crede-ma ca imi ia f putin...mediu undeve la 7-8...urban cam 11(maxim)...eu sunt si adeptul mersului elegant...o calc doar la drum intins...

S60 e o alegere f buna ;)....eu acum vreau sa imi schimb motorul si imi iau tot 2.4 benzina ca sunt f multumit

P.S. - e si cea mai ieftina motorizare de pus pe gaz....dintre toate categoriile volvo

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

am eu S60 2.4 Benzinar, din 2001, varianta clasica de motor 140 CP,...si crede-ma ca imi ia f putin...mediu undeve la 7-8...urban cam 11(maxim)...eu sunt si adeptul mersului elegant...o calc doar la drum intins...

S60 e o alegere f buna ;)....eu acum vreau sa imi schimb motorul si imi iau tot 2.4 benzina ca sunt f multumit

P.S. - e si cea mai ieftina motorizare de pus pe gaz....dintre toate categoriile volvo

Bafta!

Intrebarea am pus-o in 2007  :D

De atunci s-au intamplat multe, mi-am luat S40 T5 care nu prea are treaba cu consumul  :D

Oricum bine ai venit pe forum ! Posteaza un topic de introducere in aria "Hai sa ne cunoastem" sa stim si noi cu cine stam de vorba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca S60 2.4 aspirat mananca 11% urban eu il mananc cu jante cu tot ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

jantele le vreau eu ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti dau nimic le mananc si pe alea cu anvelope cu tot si aer in ele ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te ajut si eu Bogdan. Iti pun mustar pe el.

Consumul asta il am eu pe D5 (poate un pic mai putin in oras deci...... ) Ce e drept eu il necajesc pe al meu dar tot mi se pare putin pentru o benzina cu un asa motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate:cam cat iti papa @Roberto???

6.9 - 7.2 extra-urban ( cu 5 pers )

10 - 12 - urban ( Arad )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca S60 2.4 aspirat mananca 11% urban eu il mananc cu jante cu tot ;D

Nu-l manca pe ala, ca-l vreau eu. Ti-l dau pe al meu daca ti-e pofta de un S60 aspirat, doar ca are consumul real :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa spunem ca a ta consuma cu 1l mai putin ca a mea ;D

Mie imi consuma 13.5-14% BUCURESTI .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0