Socuri la schimbarea vitezei - cutie automata S80 D5

kozzo
By kozzo in VOLVO S80 (1999-2006),
Salutare! De ceva vreme am o problema cu cutia de viteze. Cand plec dimineata, nicio problema, schimba bine, nu se simte cand bag din N in D sau R. Dupa ce ajunge apa la temperatura optima, apar si problemele. Daca stau la semafor si pun levierul pe N, cand trec din nou in D (sau R) dureaza cam 2 secunde pana cupleaza, iar cuplarea e violenta. Nu se aud zgomote dure, sau ceva de genul asta, e un soc "elastic". Deasemeni, la reducere, se simte un soc , ca si cand cineva ma impins din spate. Daca merg incet, in coloana, uneori, se simte socul cand schimba in treapta a 2-a, insa daca accelerez mai tare, nu mai e asa proeminent. Am schimbat si tamponul vacumatic din spate, ca era rupt. Acum vreo 5000km am schimbat uleiul din cutie, pentru ca se simtea si atunci, dar parca nu asa tare. Acum sa accentuat. Nu am reusit sa schimb tot uleiul, am bagat doar 4 litrii de Mobil cu caracteristici Dextron III si inca un indicativ, exact ce scria in programul Mobil. Se schimba filtrul la cutia de la Volvo (eu nu l-am vazut)? La Audi am schimbat filtrul si uleiul si era ca noua. Ma poate ajuta cineva, ca e tare neplacut !?! Multumesc !!
  • 166 replies