eroare portbagaj deschis si consecintele

gapa
By gapa in VOLVO S40/V50 (2004-2012),
Salut tuturor, sunt din decembrie propritarul unui s40, 1.6d, facelift. tipul ce a adus masina (din belgia) a spalat-o in interior inainte sa mi-o vanda, desi i-am cerut explicit sa nu o faca. probabil era murdara si nu vroia sa ma razgandesc. fiind iarna, o buna perioada (o saptamana cred) a tot fost condens in masina. era condens si in portbagaj, acolo cred ca pentru mai mult timp. la un moment dat, cand am inchis masina din telecomanda, nu au mai clipit semnalizarile. nu m-am prins atunci de ce. in ziua urmatoare cand am plecat s-a aprins becul in bord si a aparut mesajul de portbagaj deschis. am oprit, am dat mai tare cu portbagajul (desi nu era deschis). cred ca am repetat operatia de 3 ori ca nu s-a rezolvat din prima. a mers. la cateva zile, aceeasi problema, dar nu am mai reusit sa o rezolv "brutal". din multe cautari, am observat ca sunt probleme similare dar nu identice. eu cred ca senzorul de la portbagaj nu e ok, intrucat portbagajul e inchis desi arata altceva! mentionez ca se inchide si deschide din telecomanda asa cum e normal. sigura problema e ca se aprinde acel mesaj de fiecare data cand plec de pe loc si ca in consecinta nu mai clipeste cand o inchid. mutumesc anticipat oricui ma poate ajuta cu un sfat? inca ceva: de pe unde pot lua vdis-ul ca nu am gasit? inca odata multumiri si numai bine tuturor!
  • 44 replies